Ассоциация Предприятий Промышленной Автоматизации Украины

Подорож змін АППАУ або уроки 2015

Як прийнято підводимо підсумки року у вигляді резюме найголовніших подій помісячно. А також резюмуємо пройдений шлях у вигляді уроків. Отже, давайте згадаємо як це все було.

Січень: АППАУ є співорганізатором 1-го конгресу українського бізнесу – разом з 20-ма іншими професійними асоціаціями ми закликаємо нашу спільноту підтримати вимоги громадянського суспільства щодо початку справжніх реформ. Приємно бачити на форумі наших директорів з PhoenixContact, Rittal, Мікрол.

 

Лютий: ми вперше проводимо власний форум лідерів під гаслом «Думай. Відчувай. Єднайся. Дій». АППАУ представляє «подорож змін» - дорожню карту розвитку ринку пром. АСУ, де першими 3-ма етапами є 1) Спільнота, 2) Бізнес-мислення, 3) Стандарти. Далі ми побачимо, що як ці 3 етапи розгортаються в часі, географії, в ідеях та в реальних кроках по їх втіленню.  На форумі ми дійсно бачимо лідерів думок – тих, хто підіймає гострі проблеми розвитку та пропонує рішення.  Виступи Максима Савельєва, Гліба Пахаренко, Олександра Пупени, Сергія Батюка запам’ятались багатьом.

152358857

 

Березень: круглий стіл по темі BMS підіймає питання наявності сучасних євро-стандартів та… їх реального використання. На прикладі цього сегменту ми бачимо, що наявність євро-стандарту (ДСТУ EN 15232) зовсім не означає, що проектувальники та інтегратори його використовують. Але це точно означає, що багато замовників залишають «з носом» - тобто, так і не отримують бажаних ROIв нових будівлях. По суті, це- прецедент відсутності регулюючих органів в Україні та низької культури взаємодії по всім ланкам Вендори (включно з технологічними) - Проектувальники-Інтегратори-Замовники.

 

Квітень: місяць вже традиційно найбільш насичений – 3 семінари на EIA-2015 підіймають нові теми – наявності методик ROI-OEE, стандартів безпеки та експлуатаційної готовності. Разом з експертами ми приходимо до висновків, що в АСУ майже ніхто не рахує ROI, більшість навіть не чули про ОЕЕ (все це і є рівень нашого «бізнес»-мислення), а в безпекових стандартах – справжній хаос.  Разом з тим, ця констатація ( усвідомлення) дуже важлива – адже це і є точка відліку. Який сенс говорити про SIL 2,3,4 чи інші високі (технічні) матерії, якщо більшість українських керівників елементарно ігнорують ці та подібні стандарти безпеки? Про кібер-безпеку взагалі краще й не згадувати.

APPAU_EIA-2015_seminar_1 

Цікавим також в квітні було відвідання семінару в Славутичі,  там же ми приймаємо нового члена АППАУ – Славутицьку філію КПІ, яка також має близькі стосунки з ЧАЕС.


Травень - місяць традиційний для регіональних поїздок. Ми презентуємо АППАУ на круглих столах та виставках машинобудування в Запоріжжі, беремо участь в форумі «ЦОД-и» в Дніпропетровську, там же проводимо семінар на тему ОЕЕ- ISA-95-MES. Родзинкою цього семінару стає приїзд цілої групи спеціалістів з криворізького Arcellor Mittal.

Клуб Технический директор_6

 

Червень - місяць Agile. Спочатку на конференції Terrasoft, потім на власному круглому столі ми проникаємось ідеями Agile в управлінні та розробках.ІТ-інтегратори які демонструють свої підходи чітко дають зрозуміти відрив ІТ від АСУ ТП по багатьом показникам – перш за все, по динаміці росту та наявності реальних стандартів розробок, яких дотримується ціла галузь (SCRUM). Для багатьох з нас це стає сюрпризом – приходить усвідомлення свого невизначеного стану і, відповідно, зявляються питання – «а які ж стандарти розробок мають бути в АСУ ТП?».

APPAU-Agile-2   

Ще одна подія в червні заслуговує на увагу – візит в Санкт-Петербург до наших колег-партнерів з ГК «Ракурс» був в певному сенсі поворотним моментом як для розуміння різниці «українські інтегратори vsросійські», так і щодо дієвого зміцнення ділових відносин з російськими колегами. Не зважаючи на дражливість цієї теми в сучасному контексті, ми відкрито декларуємо – відносини з російськими інтеграторами потрібно зміцнювати. Хоча б тому, що їхні лідери в цій області професійно кращі (отже, це – бенчмарк для наших), всі вони реально хочуть змін в своїй  країні і так само хочуть дружити з нами.

vtroim

 

Липень: вебінар на тему «Плани та перспективи 2015» підводить підсумки року та розставляє акценти в пройденому за 6 місяців шляху. Ми чітко фіксуємо наш рівень зрілості як 2-ий (по моделі CMMI) – тобто, для якого відсутність будь-яких стандартів якості є характерною ознакою, - і тому закликаємо швидше переходити на 3-ій. Де стандарти як ISA-88-95 / GAMP / PMI-CSIA (для інтеграторів) – є імперативами професійного росту і вже визнаються замовниками.

 

уровни_зрелости_АСУ

 

Вересень: нарешті ми добираємось до Кривого Рогу, де Максим Романов проводить вже 5-ий Хакатон – унікальний захід на ринку пром. АСУ. Там нас чекає приємна звістка – АМКР вводить ISA-95 внутрішнім стандартом підприємства! Це – наша маленька перемога і вдвічі приємно, що першим відреагував на наші потуги стандартизації такий поважний замовник. Цього ж місяця ми остаточно зближуємось з CIS Events– новим партнером з області IT та приймаємо участь в конференції «Вокруг автоматизации», яка власне змішує спеціалістів пром. АСУ та пром. ІТ. Але ж дійсно – ми ж всі  добре знаємо, що границі все більше стираються і це ми бачимо на самій конференції. Маленьким відкриттям конференції стає кейс Вritish Аmerican Тobacco на прилуцькій фабриці - раптом ми бачимо реальне впровадження ОЕЕ, його роль в управлінському обліку і причетність всього цього до АСУ.

 

Жовтень – місяць що приніс нам декілька знакових подій. Ми вперше спромоглись зібрати групу вендорів за одним столом в розмові про стандарти якості. Siemens, ABB, LAPP, PhoenixContact, СВ-Альтера – разом, хоча й не без допомоги АМКР,  - ми констатуємо, що національні стандарти якості на всьому життєвому циклу АСУ Україні потрібні і над цими питаннями потрібно працювати разом.

Конференція в НУХТ теж була в певному сенсі поворотним моментом, - вперше наші виші збираються з іншими гравцями ринку в одному місці й на цілий день, щоб обговорити комплекс питань щодо просвіти та підготовки кадрів. Конференція дає учасникам масу приємних вражень, натхнення, а конкретним результатом стає створення спільного робочого комітету «Просвіта та підготовка кадрів».

VUZ-18

 

Листопад: крім розгортання роботи нового робочого комітету, ми ще фокусуємось на іншій важливій темі – чи чуємо ми «голос вендорів»? Ми звертаємо увагу, що насправді в публічному просторі голос наших вендорів, - шанованих міжнародних брендів, - майже не чути. Не зрозуміла їх позиція як по відношення до тем, що підіймає АППАУ, так і до інших актуальних питань по розвитку ринку. Наше останнє залучення Siemens, членство в АППАУ АВВ та PhoenixContact– є радше винятком, що підтверджує правило – «голос вендорів ледве чутно».  Ми констатуємо це як проблему лідерства. Україна для міжнародних брендів – це просто «дійна корова», - чи вони реально можуть сприяти розвитку ринку та кооперуватись з нашою спільнотою по ряду питань розвитку ринку? Отже, питання поставлене руба, воно відкрите і відповідь на нього ми побачимо в 2016.

 

Грудень – чергова спроба організувати клуб «Технічний директор» в Києві є більш вдалою по відношенню до попередніх. Ми мали конструктивну, цікаву розмову в багатьма інтеграторами та дуже цікавими замовниками.

***********

Отже, які наші уроки з пройденого шляху – і які ми беремо з собою в наступний рік.

На нашу думку, найважливішими підсумками року є 3 наступні

1 – Стратегія розвитку працює – навіть в кризових умовах. Методичність та послідовність в реалізації нашої «подорожі змін» через Спільноту, Бізнес-мислення, та фокус на Стандартах - дала результати. Як у вигляді кращого залучення різних категорій гравців, так і в конкретних здобутках, як прийняття ISA-95 на АМКР.

2 – Справжня спільнота базується на цінностях людей -  лідерів думок та ентузіастів, - а не на брендах. Ми побачили великий відрив в позиції окремих людей – та в офіційній позиції організацій, що вони представляють. Безумовно, узагальнення тут ризиковані, але дійсно більшість активних людей, що були разом з нами протягом 2015 – це індивідуали, що представляють перш за все свою власну позицію.  Ці люди мають спільні цінності, які притягують їх один до одного, і разом ці люди притягують інших – подібних собі. Новостворений робочий комітет АППАУ «Просвіта та підготовка кадрів» - це наш останній приклад.

3 – Імперативи розвитку – це стандарти якості. Протягом року ми відкривали для себе в різних аспектах «хаос ринку АСУ ТП» - відсутність будь-яких загальноприйнятих стандартів якості – починаючи від безпекових, стандартів розробок й до методик розрахунків OEE-ТСО-ROI.  Водночас, ми не боялись приймати ситуацію як є, швидко переймати кращі риси-практики з інших секторів (ІТ) і брати курс на справжню євро-інтеграцію у вигляді стандартів ISA/IEC/ISO. Сьогодні вже очевидно, що імперативи розвитку для всіх, хто претендує на секторальне-галузеве лідерство – це відповідність стандартам як  ISA 88-95-99 (їх аналоги по IEC), ГОСТ 24 – 34 (з перспективою міграції на GAMP- CSIA) та адаптовані до бізнесу АСУ стандарти PMI. Звичайно, цей перелік не повний. Але курс визначений, пріоритети поставлені і ми реально почали рух по ньому. Наступного року нас чекає велика робота по їх узгодженню з технічними комітетами Держстандарту.

Власне, загальний фронт робіт  на наступний рік дійсно великий )  Надихає те, що й нас стало значно більше – і мова не про кількість членів АППАУ, а про кількість людей, що сповідують подібні цінності та погляди. І які нарешті почали об’єднуватись.

 

Дякуємо всім, хто був з нами в 2015 - хто нас підтримував словом, конкретними справами,  фінансово та ідеологічно. До нових зустрічей в новому році! 

Комментарии: