Ассоциация Предприятий Промышленной Автоматизации Украины

Підсумки семінарів АППАУ на виставці EIA-2015, ч.1

Три семінари АППАУ пройшли на минулому тижні в рамках виставок Elcom-EIA-2015. Вони є частиною загального річного плану АППУ на 2015, однак по значимості та місцю проведення є унікальними, щоб претендувати на особливий статус.

В двох публікаціях ми розглянемо головні деталі та підсумки цих семінарів.

Семінари – як частина плану по реалізації стратегій 

Семінари в форматі «3 доповіді + панельна дискусія» мають вже свою історію. Минулого року вони привернули увагу публіки на EIA-2014 і отримали її схвальну оцінку. Цього року семінари сплановані згідно з річним графіком дорожньої карти АППАУ, в якому заходи узгоджуються з цілями та завданнями по 5 окремим стратегіям.

Інакше кажучи, кожну подію ми проводимо не заради галочки – це є певна стадія великої дискусії, що демонструє стан справ, хід думок та розуміння стратегічних питань розвитку галузі промислової автоматизації в Україні. Показовим є круглий стіл 18 березня, який дозволив в результаті вийти на 6 ключових викликів в області автоматизації будівель, що в свою чергу є основою подальших планів дій.

В такому контексті – що дали нам ці семінари? Робимо наші висновки по першому семінару.

Вклад АСУ в економічні показники

Цей семінар  був першим на цю тему в історії наших публічних обговорень. З іншого боку він є продовженням попередніх заходів – і перш за все Форуму лідерів АСУ, де ми гостро поставили питання про зміну акцентів в меседжах та аргументації АСУ ТП. В умовах економічного спаду гравці мали б набагато більше фокусувати на вкладі АСУ ТП саме в економічні показники підприємств. Адже не секрет, що в деяких випадках відповідей на питання «що конкретно дало вам впровадження АСУ» - немає. Ми також побачили, що гравці ринку часто не мають показників окупності та ROI, не знають методик по розрахунку цих головних показників. На фоні падіння інвестицій все це разом тільки збільшує ціновий тиск та робить ціну головним фактором вибору.

Отже, ключовими питаннями виступів та дискусії були методики та практики розрахунку економічних показників та відповідних КРІ (ключових показників ефективності). Приводимо головні тези кожного доповідача.

Ростислав Марайкін, - керівник проектів «НТ-інжиніринг», - експерт з питань ТЕО та бізнес-планування в області інжинірингу. Як фахівець з бізнес-освітою, Ростислав лаконічно та структуровано показав сукупність фінансово-економічних показників, що є важливими для кожного інвестора та методи їх розрахунку. Він акцентував, що в АСУ ТП достатніми та необхідними є щонайбільше 4 показники – окупність (РВР), дохід на інвестицію (ROI), капітальні витрати (Capex) та чистий прибуток (EBIT). Далі на прикладах продемонстрував різні варіанти розрахунків окупності та ROI.

APPAU_EIA-2015_seminar_1    

На фото – Дмитро Сєріков (зліва) та Ростислав Марайкін.

Дмитро Сєріков, - директор з розвитку бізнесу в EQ System добре знає відношення керівників підприємств до названих показників, адже їх система планування виробництва Asprova націлена саме на їх ріст в цій області. По власному досвіду, Дмитро сказав, що насправді серед їхньої цільової аудиторії (директори по виробництву, керівники відділів планування, тощо) високо рівневими показниками, як окупність чи ROI, оперують не більше 10%. Іншим потрібні інші речі – як вказано на рис.1. Тому розмова має йти перш за все про них.

EQ Systems    

Рис.1

Олександр Грошев, добре знає питання вкладу АСУ як з точки зору вендора, так і інтегратора, яким він є сьогодні. Він акцентував на питання зниження собівартості продукції за рахунок АСУ. Зниження операційних та експлуатаційних витрат, безперебійність роботи обладнання, зниження енергоємності на одиницю продукції та ріст продуктивності – це типові показники, які мають вираховуватись «автоматизаторами» разом з кінцевим замовником. Олександр звернув увагу на зростаючу популярність AMS (інша назва ЕАМ) – систем управління виробничими активами, що набирають популярності в розвинутих країнах.  Він також відмітив, що ключовим бар’єром для покращення культури замовника є вузький фокус та високі між-функціональні бар’єри на рівні окремих служб кінцевих замовників.

Автор цих рядків змушений був замінити Тechinservice Intelligence, який на жаль не зміг виступити (терміновий тендер закордоном). Я почав з того, що проблема дійсно існує саме на тому рівні, який вказали попередні доповідачі.  Показовим прикладом є сама Виробнича група «Техінсервіс». Інжинірингові підрозділи чудово володіють та аргументують замовникам ROI та окупність технологічного обладнання та проектів, в той час коли в Тechinservice Intelligence (напрямок АСУ ТП) – з цим якраз «напряг». Однак не тому, що «не хочуть чи не вміють» (це було б смішно в рамках однієї компанії) – справжня причина в тому, щоб визначити та концентруватись на релевантних показниках, які й ведуть до високих ROI чи окупності. На відміну від технологічного обладнання, відповідальність за КРІ які повязані за АСУ ТП - в рамках структури підприємства не очевидна та розмита. Приклади від EQ Systems та від Олександра Грошева це демонструють. Відповідно я продемонстрував ряд прикладів та розрахунків з матеріалів АВВ, що надають такий зв'язок та показують, як покращення продуктивності, якості та експлуатаційної готовності веде до кращого ОЕЕ (коефіцієнт ефективності встановленого обладнання), який в свою чергу має безпосереднє відношення до доходу, окупності та ROI, - див. на рис. 2.

розрахунок_ОЕЕ

Рис.2  

Ключові висновки 

Отже, як можна характеризувати наш загальний стан справ в області розуміння вкладу АСУ ТП в економічні показники – до яких висновків ми дійшли разом з експертами:

  • Економічний нігілізм притаманний більшості кінцевих замовників – після впровадження АСУ мало хто опікується розрахунками «що це дало насправді»
  • Відповідно та за відсутності великого попиту – більшість інтеграторів чи вендорів рідко вдаються в деталі методик та розрахунків по різного виду KPI
  • В той же, час релевантні показники, що показують вклад АСУ в кінцевий дохід існують – вони знаходяться на рівні всіх показників, що результують в індекс ОЕЕ. Що важливо і що насправді потрібно рахувати в АСУ ТП – це всі показники, що мають відношення до зменшення витрат, покращення якості та продуктивності.
  • Начебто, класика – однак на практиці не все так вочевидь. Культура вимірювання виробничих показників по собівартості та інших не є високою в Україні, тому її покращення є завданням для всіх гравців ринку АСУ ТП. Зокрема, невиясненим залишається питання розрахунку повної вартості володіння (ТСО), що має також пряме відношення до ROI. Окремим пунктом варто виділити питання покращення взаємодії різних служб підприємства. 
  • Для тих, хто вже освоїв базові та ручні методи управління економічними KPI – час переходити до більш просунутих методів та систем на рівні управлінні активами (EAM). Більшість великих вендорів мають такі в своєму портфелі та вже готові працювати з замовниками.

Головна рекомендація від наших експертів цього семінару для всіх гравців ринку – шукайте кращі приклади в Україні, встановлюйте їх як галузевий стандарт (бенчмарк) та енергійно популяризуйте в своєму середовищі. Тільки так можна підвищувати загальну культуру ринку, замовників, а отже – доказувати, що якісні АСУ справді того вартують. І що не ціна чи відкат є головним фактором вибору, - якщо ми реально можемо доказувати кращі показники ROI та окупності.

Окреме прохання та одночасно «закид» до наших західних вендорів – топ-брендів в Україні. Маючи величезну кількість прикладів, кейсів та розрахунків ROI (готових калькуляторів!) – будь-ласка, не спіть. Проводячи моніторинг напрацювань ще з минулого року, ми були неприємно вражені тим, в якому «замороженому» стані все це перебуває в Україні – і при наявності матеріалів англійською мовою. Чи не є це однією з причин того, чому в нас до цього часу панує подібний економічний нігілізм серед замовників? І чи не пов’язано це з нашим відставанням у впровадженні сучасних систем управління – від розвинутих РСУ (DCS) й до систем EAM? А також з тотальним домінуванням цінових критеріїв сьогодні?

 

 

**************

Вступна частина до семінарів АППАУ – див. тут.

Презентації цього семінару доступні для членів АППАУ, - для інших колег – по запиту на info@appau.org.ua .

                                                                                                                      Юрчак Олександр, ген. директор АППАУ

P.S. Продовження цієї дискусії з самими замовниками – реєструйтесь на наш клуб «Технічний директор» в липні, дискусія буде саме про ROI та ТСО - заявки приймаються на info@appau.org.ua

P.P. S. Символічно, що топова стаття в свіжому номері журналу «Мир автоматизации» кейс від «Карслберг Україна» саме з акцентом на вкладі АСУ в енергоефектиність. Руслан Бортник (начальник електротехнічного цеху заводу!) детально описує свої KPI, серед яких ключовим є енергоємність на одиницю продукції. Руслан каже, що цей показник є кращим в світі серед заводів «Карлсберг» після аналогічного датського. І ключовими стратегіями в цьому є автоматизація та масове встановлення частотно-регульованих приводів. Отже, можемо та вміємо, якщо хочемо.  Це також важливий приклад для розуміння де шукати кращі приклади та бенчмарк – перш за все, на нових західних заводах. І не обов’язково для цього виїзджати закордон – навпаки, набагато цікавіше розглядати, як західні стандарти приживаються на українському грунті.

 

 

 

Комментарии: