Ассоциация Предприятий Промышленной Автоматизации Украины

Бізнес-метрики vs технічні рішення - ключовий напрямок розвитку на 2015

В світовому рейтингу інноваційності 2014 Україна піднялася вверх на 33 місце. Просто перед нами розташувалися Угорщина, Чехія, Португалія та Греція. Водночас наша країна випереджає Туреччину, Болгарію, Хорватію та Румунію.

В той же час, по рівню виробництва, загальної конкурентоздатності, продуктивності праці, ВВП на душу населення тощо - наша країна пасе задніх, наближаючись по цих показниках до африканських країн.

Бачимо суцільне протиріччя  - володіючи сучасними технологіями, талановитими розробниками, вже сформованим аутсоурсинговим ринком (дякуємо за 33-е місце хлопцям з ІТ-сектору) і ще не зовсім знищеною освітою (деякі ставлять нас навіть на 5-е місце) - ми маємо жахливі економічні показники.

Чому так? Прийнято приводити причини як корупцію, важкість ведення бізнесу, недосконале законодавство і таке інше. Однак подивимось з точки зору нашого ринку промислової автоматизації. Чи дають встановлені АСУ ТП належний економічний ефект? Або ж поставимо більш конкретні запитання: 

  • Чи знаємо ми сучасні методики обрахунку окупності систем управління (ROI - але які базуються на TCO)? Адже саме показники ROI кажуть нам про ефективність капіталовкладень.
  • Чи знаємо ми сучасні стандарти, що оптимізують інтеграцію систем управління по ієрархії підприємства та спрощують доступ до даних виробництва та обладнання? Наявність оперативних даних є критичним для оптимізації управлінських рішень - як щодо виробничих показників, так і щодо безпеки та експлуатаційної готовності. Наприклад, чи знаємо ми той же ISA-95?
  • Чи є у нас достатньо свідчень та прикладів того, як АСУ ТП покращують продуктивність виробництва, якість продукції, безпеку та експлуатаційну готовність? Кого ми знаємо з провідних інтеграторів чи виробників (чи й самих підприємств) чиї показники можуть бути взірцем (галузевим бенчмарк)?
  • Чи є у нас достатньо інших методик та прикладів, як покращення в технічних характеристиках чи рішеннях веде безпосередньо до покращення бізнес-метрик? Наприклад, чи можемо ми швидко показати замовнику як покращення MTBF окремого приладу буде впливати на показники витрат та прибутку?
  • І зрештою - чи навчають всьому цьому наших інженерів - від ВУЗ-ів до перекваліфікації під час роботи на підприємствах?

Хотів би дуже помилятись, але моя відповідь на всі поставлені запитання буде «НІ».  Ми давно и глибоко застрягли в пост-радянському світі, де інженерне мислення домінує над економічним та бізнесовим. Це також пояснює, чому багато західних вендорів, які домінують на нашому ринку обладнання не переймаються адаптацією своїх пропозицій до нашого ринку, використовуючи традиційний «копі-паст» з того, що створили їх західні колеги.

В контексті зростаючих економічних викликів, а також повороту багатьох наших експортерів на Захід  питання прозорого та аргументованого вкладу АСУ ТП в бізнес-метрики підприємства стає критичним. 

Тому потрібно змінюватись! АППАУ ставить питання економічних вигод та вкладу АСУ ТП в економічні показники як питання №1 в аженді нашої спільноти на 2015.

Як це треба робити з точки зору подачі, маркетингу та самих технологій - див чудові ролики від Емерсон по цьому посиланню.  Про все це говоритимемо на нашому Форумі лідерів АСУ, 19 лютого. Реєстрація відкрита

 

Юрчак О.В. ген. директор АППАУ

Комментарии: