Ассоциация Предприятий Промышленной Автоматизации Украины

«Веселі, брате, часи настали» - або що робити в важкі часи

Резюмуючи відгуки колег по бізнесу на поточну ситуацію, хочеться сказати - «веселі, брате, часи настали…». Однак, окрім сентенцій на спад ринку та відсутність грошей, реальне питання для дискусії - «а що ж робити». Питання актуальне для кожної галузі - в тому числі для промислової автоматизації.

Ситуація - важка, але не безнадійна

Спочатку з поганого - про війну та економіку. Згідно з макроекономічними прогнозами падіння ВВП до кінця року складе від 7 до 10%. Це - багато, - відлуння по галузям буде таким, що бюджети на розвиток-модернізацію виробництв, що є основою проектів АСУ ТП можуть бути в значній мірі заморожені. Виділятись будуть хіба що «копійки» на поточний ремонт - експлуатацію. 

Війна на сході додає до цього страх інвесторів - можна сміливо прогнозувати, що про приватні інвестиції в найближчі 6 місяців можна забути. Звичайно, є ще європейські та світові фонди та банки, які нібито кудись будуть інвестувати, в тому числі на реконструкцію, але доступ до цих проектів очевидно буде дуже обмежений.  

З позитивного:  

 • є надія та багатого аргументів, що війна буде зупинена в найближчі 3-6 місяців
 • дуже багато роботи та проектів буде по реконструкції підприємств півдня та сходу
 • економіка (і в цілому стара Система) досягає дна своєї ефективності - суспільство та бізнеси більше не можуть її витримувати. Тому шанс на проведення суттєвих  реформ, що дадуть значний ріст, високі як ніколи.
 • один з ключових пріоритетів в реформуванні - значний ріст продуктивності праці, де Україна пасе задніх у всій Європі. Підвищення продуктивності - це пряма дорога до збільшення інвестицій в сучасні технології, - в тому числі в АСУ ТП.

Однак шлях до цього всього ще довгий.  Що робити вендорам  та інтеграторам АСУ ТП зараз - коли криза тільки поглиблюється? 

Зміна стратегій та конкретні шляхи виходу

Ще на початку року АППАУ прогнозувала негативний сценарій розвитку ситуації. Ми вказували у своїх звітах на зміну пріоритетів та стратегій у напрямках:

1. Посилення всіх експортних напрямків. Для вендорів це означає набагато більшу та кращу співпрацю зі всіма експортерами, для інтеграторів та ОЕМ - перегляд своїх напрямків експорту та посилення дій по них.

2. фокусування на 5 стратегічних пропозиціях (та відповідних меседжах!),  які найбільш релевантні до ситуації: 

 1. Безпека та експлуатаційна готовність АСУ та технологічного обладнання  - на фоні війни та можливих диверсій, - особливі коментарі тут не потрібні.
 2. Покращення та більш переконливі аргументи щодо окупності інвестицій (ROI) - це очевидно в умовах заощадження коштів.
 3. Збільшення вкладу та нові пропозиції по енергоефективності - мабуть це єдиний сектор, де можливий реальний ріст та найбільш швидкі зміни. Вся економіка очікує тут кардинальних змін, і ряд секторів, як біоенергетика, вже «на марші».
 4. Прискорення просування та перехід на євро-стандарти - ми багато про це говоримо в останні 2 роки. Навіть якщо впровадження IEC/ISA не має прямого відношення до вимог по ліцензуванню та експорту в ЄС, відповідність цим стандартам безперечно додасть  маркетингових аргументів нашим експортерам машин, систем та технологічного обладнання.
 5. Прискорення впровадження нових технологій та інтеграція систем управління - на EIA-2014 ми фокусували на темах інтеграції АСУ, бездротового зв’язку та дистанційного управління. Очевидно, що це - ті загальні та найближчі рубежі, які є must be для переходу на новий рівень ефективності АСУ ТП. 

3. Ко-маркетинг (спільний маркетинг) та співпраця з партнерами: як і часи будь-яких кардинальних ринкових змін, криза йде не сама - вона несе з собою нові можливості. Розкриття цих можливостей швидше та більш реальні в компанії з сильними та швидкими - тими, хто швидше та більш ефективно реагує на ситуацію, а не пливе по течії.

Наш прогноз - виробники, які в найближчі 2 роки будуть послідовно реалізовувати ці стратегії не тільки виживуть, але й будуть мати ріст та відіб’ють для себе більшу частку ринку. 

Короткострокові пріоритети - що потрібно дискутувати

В короткостроковому плані завдання виробників наступні:

 1. Значно покращити ринкову аналітику - розуміння «хто ще живий» та «куди бігти» є ключовим сьогодні для виживання
 2. Активізувати маркетингові пропозиції - у відповідності до вищезазначених стратегій: не секрет, що більшість вендорів та інтеграторів на ринку промислової автоматизації мають слабкий та відсталий маркетинг. А зараз важливу роль відіграє саме активне просування та чітке артикулювання вашої позиції та ваших меседжів.
 3. Активізувати співпрацю по всім партнерським напрямкам - як вже було сказано, можливості є - однак вони не очевидні. Тому тільки в обговореннях, дискусіях та обмінах можна швидше їх виявити та конкретизувати. Якщо мова про АППАУ - то ми можемо дискутувати ці речі не тільки в своєму колі, але також з різними партнерами з інших промислових асоціацій, урядових та неурядових структур. 
 4. Консолідуватись в конкретних експортних напрямках - партнерські формати «на експорт» зараз як ніколи потрібні. Предметом дискусії є як самі напрямки та формати співпраці, так і конкретні заходи.

Чи можна до цього щось додати? Очевидно, так. Ви можете це зробити прямо зараз - пишіть свої коментарі та приєднуйтесь до дискусій в наших соц. групах на Лінкедін та Фейсбук, а також запрошуємо висловити свою оцінку ситуації в нашому опитуванні - результати будуть розіслані всім учасникам.

Для тих, хто бажає долучитись до очної дискусії - запрошуємо на круглий стіл по обговоренню питань ситуації на ринку промислової автоматизації, що відбудеться 16 вересня в Києві. Реєстрація тут

 

*********

Як резюме вищесказаного. Скиглити про падіння та плисти за течією - це тупиковий шлях. Однак боротись потрібно стратегічно - саме зараз час для розвитку та швидкого впровадження нових поглядів та нових стратегій. Не менш важливі тактики - потрібно виживати в короткострокову плані, тому важлива активізація співпраці по всім зовнішнім та внутрішнім напрямкам. Важливо бути на своєму місці - галузевий підхід та галузева експертиза важливі як ніколи. Кристалізувати всі ці речі в своїй голові  можна тільки через широкі обговорення та дискусії. Тому - об’єднуємось та починаємо ці активні дискусії.

P.S. для підняття бойового духу - див «веселі брате часи настали» -саме зараз час «засівати» нову реальність та нову країну.

 

 

 

 

Комментарии: