Ассоциация Предприятий Промышленной Автоматизации Украины

Новий форум покращує інтеграцію ВУЗ-ів у ринковий простір

Ринок автоматизації в Україні не може нормально функціонувати без кваліфікованих кадрів. Однак сучасні "споживачі" випускників вітчизняних вишів постійно скаржаться на якість освіти, яка погано відображається на темпах розвитку підприємств та ринку в цілому.

Тим не менше, як показує практика, ринок дуже інерційний і не готовий прийняти участь у впливі на сучасну освіту. З іншого боку система освіти ще більш інерційна і вряд чи зможе централізовано відреагувати на потреби ринку. На сьогодні ми маємо типовий розрив між реаліями попиту ринку і пропозиціями від ВУЗів. Враховуючи, що зміна якості випускників мало впливає на роботу системи освіти, в найближчому майбутньому вряд чи це зміниться на краще.

Крім випускників, ВУЗи "виробляють наукові продукти". У переважній більшості випадків науковий процес являється формальним і його результати не потрібні для будь якого ринку ні в сьогоденні ні в майбутньому. Це особливості роботи вітчизняної наукової машини, яку теж не вдасться змінити, так як в основному тільки вона тримає молодих викладачів ВУЗів перспективою кар’єрного росту.

При таких обставинах допомоги в розвитку освіти і науки не слід очікувати від держави, треба шукати ресурси в собі і в спільноті. Сьогодні ситуацію з сучасною освітою рятують викладачі-ентузіасти, які намагаються тримати руку на пульсі розвитку сучасних технологій і намагатися адаптувати під них свої робочі програми. Таких викладачів немало, однак вони як правило варяться у власному соку. Відсутність зв’язку з колегами із інших ВУЗів та інтеграторами АСУТП приводить до створення своїх "велосипедів" (робочих програм, посібників, методичного забезпечення, лабораторних робіт), тривалого пошуку матеріалу, відсутності нормального зовнішнього рецензування.

Хоч практика співробітництва кафедр ще тримається на старих зв’язках, географічна розосередженість кафедр та відсутність фінансування відряджень не дає можливість проводити часті та ефективні зустрічі. Крім наукових конференцій, на яких проводиться обговорення наукових досягнень, взаємний обмін досвідом практично відсутній. Зв’язок ВУЗів з промисловістю в кращому випадку проходить в одному напрямку, тобто ринок не знає чим живуть ВУЗи.

Таким чином, першим етапом у покращенні роботи системи освіти і науки повинно бути налагодження взаємних контактів викладачів, науковців та студентів ВУЗів, та їх зв’язку з іншими учасниками ринку промислової автоматизації. У процесі такого співробітництва значну роль вже відіграє АППАУ, який дав старт такій колаборації. Асоціація працює на стратегічному рівні, робочі ж відносини являються персональними. Для таких відносин велику роль відіграють форуми, які дають можливість спілкуватися практично в реальному часі. Приклад такого форуму є http://asutpforum.ru/, який за час свого існування зібрав навколо себе велику спільноту (більше 3000 користувачів) з різних регіонів світу, накопичив і систематизував велику кількість інформації в різних напрямках промислової автоматизації. Однак цей та аналогічні форуми мало направлені на проблеми освіти, а також не відображають стан української спільноти і не збирають україномовних учасників.

У якості площадки для обговорень найбільш насущних проблем в освіті, науці, виробництві усіх областей АСУ та наближених до них, створений форум http://www.asu.in.ua. Основна тематика форуму - це обговорення та систематизація учбових матеріалів, компетенцій та програм дисциплін, наукових та практичних статей, засобів навчання та перевірки знань, проблем в освіті, науці, ВУЗах, автоматиці в цілому, пошук учбових та наукових матеріалів, систематизація важливих посилань та інш. Форум також має розділ АППАУ, який дублює статті асоціації, обговорення тем на Лнкедін та Фейсбук, що дає змогу висловитися незареєстрованим там учасникам. Найважливіші питання в форумі систематизується, що надає йому додаткову функціональність – бібліотеки та бібліотечного каталогу.

Приєднуйтесь, тільки в співпраці можна розвинути сучасну освіту і науку!

Олександр Пупена, НУХТ

Комментарии: