Ассоциация Предприятий Промышленной Автоматизации Украины

Новости   rss

Інновації в АСУ ТП: на роздоріжжі, або чи можуть гудіти мертві бджоли

Семінар АППАУ про інновації ми оцінили як провальний – перш за все за кількістю залучених до дискусії представників великих компаній. Він ставить жирну крапку в наших спробах залучити лідерів міжнародних брендів до спільного руху в просуванні світових інновацій АСУ в Україні. Певним чином АППАУ опинилась на роздоріжжі – зрозуміло, що з брендами можна поводитися тільки тактично. І в той же час питання пошуку лідерів та союзників по напрямках стоїть дуже гостро.

АСУ ТП та ІТ – інноваційний контраст

Фото, що йдуть нижче, краще за все передають наші враження та результати від просування теми «Інновації» на ринку АСУ ТП та ІТ. Перша – з нашого семінару 19 квітня на виставці ЕІА-2016

 

А ось ця – з iForum 20 квітня 

 

Інновації в ІТ

Контрасти дійсно вражають. 

На виставці ЕІА-2016 – учасники в основному ті, кому за 40. Середній вік  iForum – 25-30. Семінари ЕІА-2016 заледве збирають по 20-30 чол. На iForum було цього року в один день 7500 – мабуть, більше ніж учасників Elcom-EIA разом взятих.  На iForum ми бачили Google, Microsoft, 1С, Яндекс, УКУ, представників міських рад та ОДА Києва, Львова, Одеси, Greencubator, Luxoft і багато інших відомих брендів. А також політиків, депутатів, медійників, експертів. На ЕІА-2016 – жодних інновацій і дуже мало відомих брендів. Таких, що говорили та показували бодай щось про автоматизацію було не більше 5-7. Все інше – це електротехніка.  Але навіть ці 5 чи 7 були байдужими до наших спроб подискутувати тему інновацій в українському секторі АСУ. 

Знаю - ви скажете, що ці порівняння не зовсім коректні, враховуючи розміри та темпи розвитку ринків. Водночас, неможливо втриматись від таких порівнянь на фоні повного ігнорування теми інновацій провідними гравцями ринку АСУ ТП. Й тим більше, що iForum мав чимало тем, дотичних до АСУ. 

В секції SmartCity свої розробки в АСУ диспетчеризації електроенергії демонстрував Luxoft Energy. Системи українських розробників вже працюють в багатьох містах США та Європи.  А наші спроби залучити в цю секцію до виступів члена АППАУ, світового лідера в цій області були невдалими - наскільки ми зрозуміли, вони просто не домовились з організаторами. Інші розробники з Opower демонстрували ті самі хмарні обчислення, machine learning, просунуту кластерну аналітику в розрахунках електроенергії, і про які періодично йдуть репости в наших групах соц. мереж – як приклади західних трендів. А тут вже в Україні поруч…

Водночас, iForum дещо шокував своєю нерелевантністю. При всій своїй просунутості, в панельній дискусії по Smart City не було не те що представників українських замовників, половина спікерів була далекою від розуміння реальних проблемних речей в українському енергетичному секторі.  Фактично, тут повторилась історія, що ми вже бачили в інших тусовках ІТ – їх сфера впливу поступово розширюється на всі сектори економіки, динаміка аж зашкалює, водночас предметного знання промисловості (енергетики тощо) дуже бракує.

Напрошується висновок, що якби поєднати динаміку, молодість та інноваційність ІТ та знання ринку – технологій АСУ ТП, то…

Чи гудуть мертві бджоли

Як не прикро, але пора сказати, що вендорів – постачальників компонентів та обладнання для промислових АСУ - пора викреслювати з полеміки про інновації. Це не образа й не провокація, а просто кінцевий висновок про їх готовність дискутувати ці речі та спільно іх просувати. Кількість написаних на цю тему постів, особистих запрошень, публічних звернень, дзвінків та розмов, тощо за 3-5 останніх років вже давно зашкалює. І все як горохом об стіну. Питання чи гудуть мертві бджоли можна дискутувати в вузьких наукових кругах, але з практично-побутової точки зору відповідь очевидна. 

Очевидно, що тема інновацій в АСУ ТП цікавить вендорів рівно до тієї міри, щоб виграти наступний проект. Ніхто не вірить ні в які Industrie 4.0 – в кращому разі, це йде просто як маніпуляція, в гіршому – як дешеве кліше («і ми теж»). Ні про ніякі сучасні технології, NPL (New Product Launch) або щось подібне, мова в Україні взагалі не йде. Немає жодних спроб покращити ситуацію в сфері просвіти ринку – практично всю роботу по просуванню сучасних стандартів та трендів тягнуть зараз окремі ентузіасти. Звісно, вендори щось друкують в журналах, але це трапляється раз в рік, і зрештою хіба там можна поставити хоч якісь питання? Ніяким чином вендори не проявили і навряд чи будуть проявляти себе навіть в заходах замовників, подібних до Хакатону на АМКР.  «Продати, тільки продати – зараз же і негайно». Це і є весь raison d’etre (сенс існування), рівень мислення та культура інновацій, що демонструють західні бренди в Україні. Й коли ця «велика дійна корова» не доїться, вона стає малоцікавою – й навіть людям, що є українцями…

Тому стратегічно розмовляти з філіями міжнародних брендів про інновації немає сенсу. Можливо і потрібно тільки тактично. Позаяк виключити їх з процесу при їх домінуючій долі ринку і дійсно наявних інноваціях у світі - теж неможливо.

В пошуках лідерів інновацій по напрямках АСУ ТП

Найбільша, на мій погляд, користь з семінару 19 квітня – дискусія з нашими експертами.  Ключову тезу задав Олександр Пупена з НУХТ – «потрібно продовжувати просування інновацій на рівні окремих людей – ентузіастів. Оскільки на рівні брендів – це наразі неможливо. Але крапля камінь точить – ми все одно рухаємось». Виникла дискусія, наскільки це реально і наскільки потужний наш рух. Адже як мінімум 3 роки ми намагаємось в АППАУ «розбудити» експертів ринку по темах сучасних трендів в АСУ – від MES/MOM,  продуктів на стику з ІТ й до кращих практик в системній інтеграції. Вихід з цих спроб поки що низький – й особливо від тих, від кого він найбільше очікувався.  

Отже, дивлячись на перелік тем розвитку АСУ (рис нижче демонструє ключовий слайд дискусії) постає питання – хто все це має просувати в Україні?

Факти дійсно на сьогодні такі, що найбільшими промоутерами декількох зі вказаних вище напрямків є люди, яких можна перерахувати на пальцях однієї руки. Зокрема, відмітимо все зростаючу активність  Олександра Пупени (відразу по декількох напрямкам) та Олега Михайлова в області Industry 4.0 / IIoT. Останній – де-факто єдиний, хто тримає фронт промислових технологій перед масовою «навалою» ІТ-сектору та бізнес-шкіл використати концепцію 4-ої промислової революції  у власних цілях піару. І які не мають жодного відношення до тієї самої української промисловості.

Але ж хіба не очевидно – що можуть зробити 3-5 ентузіастів? На фоні десятків, якщо не сотень  продакт- та інших менеджерів зі значними маркетинговими бюджетами і сотнями зустрічей в полях?

Звичайно, ці 3-5 людей рухають відповідні теми. Водночас, темпи нашого розвитку є вкрай низькими. І особливо, якщо порівнювати з ІТ чи з західним світом. 

На роздоріжжі

Отже, маємо наступну ситуацію. АППАУ – включно з вказаними ентузіастами, - мало не щоквартально виходить з новими пропозиціями. Наразі ми рухаємо консорціум ІІоТ, програму EXPOREC, продовжується робота над популяризацією стандартів, до яких  з подачі колег додається ISO 2240 (виробничі KPI).  Давно крутиться в мізках ініціатива антикорупційного та  антидемпінгового рухів. 

Ми впевнені й бачимо, що багато цих речей дуже потрібні нашим кінцевим замовникам, машинобудівникам, інтеграторам.  Взагалі, всі ці розмови про інновації не що інше, як наше намагання знайти кращий, ефективніший шлях до трансформації української промисловості, яка й досі пасе задніх в Європі по більшості своїх виробничих показників. До покращення позицій наших експортерів. До визначення свого місця в глобальному світі високих технологій. 

На фоні всього вищевказаного питання союзників стоїть критично. Ми все ще відкриті для розмови з брендами, водночас активніше шукаємо по іншім напрямкам.  ІТ–сектор та найбільш свідомі, великі інтегратори є першими кандидатами. 

Наступні наші семінари відбудуться в травні, в Сумах, Харкові, але найбільший - в Дніпропетровську, націлені на них. Водночас, ще є маленька надія, що наші «бджоли-бренди» не зовсім мертві, можливо просто дуже сонні. Тому локальні, тактичні перемовини триватимуть.   

Юрчак Олександр.

 

Комментарии: