Ассоциация Предприятий Промышленной Автоматизации Украины

Підсумки семінарів АППАУ на виставці EIA-2015, ч.2

2-й день семінарів АППАУ на ЕІА-2015 був присвячений питанням експлуатаційної готовності та безпеки. Розкішна тема для грандів промислової автоматизації – адже по багатьом пунктам ніхто, крім них не може запропонувати ринку надійні, сучасні рішення.

Однак перший виступ відразу викликав сумніви – чи потрібні вони, ці сучасні рішення українським підприємствам? Бєгун Василь Васильович, - доцент Інституту проблем математичних машин та систем, колишній нач. цеху на ЧАЕС був переконливий як в своїй розповіді про принципи та стандарти безпеки, так і тому, що в українська нормативна база в цій області повністю відсутня. Фактично, стандарти в області безпеки та експлуатаційної готовності застарілі, а частіше всього просто не діють – їх замінили ручні перевірки та інспекції від десятків держ. органів, які отримали повноваження на подібний контроль.  Майже сотня цих органів має право на перевірку підприємства, а 44 з них мають право на його зупинку. «Корупційний рай» створювався в країні останні 10-15 років, і сьогодні він ще  в роботі – або ще більше в роботі, - кому як подобається. Висновки Бєгуна В.В. невтішні

  • Процеси регулювання безпеки важливих об’єктів енергетики, інфраструктури, промисловості є мало керованими в Україні
  • Наука та освіта мають великий борг перед суспільством за невизначеність процесів управління безпекою та не доведення сучасних норм, правил та алгоритмів до суспільства.

Те що втішає в цій ситуації  - поступово ситуація починає вирівнюватись. На всіх рівнях просувається концепція РОП (ризик-орієнтованих підходів), розроблені заходи її впровадження, закріплені Кабміном, з’явились нові алгоритми управління безпекою державним наглядом. Але поки що все це в початковому стані. 

Далі виступали представники брендів – вони ж постачальники системних рішень.

«ВДТ-Автоматизація» представляв провідний інженер Володимир Денисюк. Фірма -  член АППАУ, офіційний дистрибутор та інтегратор світового лідера в області автоматизації та бренду №1 в США – компанії Rockwell Automation. Володимир почав з нагадування про стандарт SIL (Safety Integrity Level), який є де-факто робочим стандартом безпеки в більшості цивілізованих країн (вкл. з Російською Федерацією) – але на жаль, ще не в Україні. Далі було повне представлення лінійки продуктів від Rockwell Automation що відповідають різним рівням цього стандарту – від SIL1 й до SIL3. 

 Lyneika_Rokwell

Щоб не вдаватись в деталі, скажемо, що Rockwell Automation дійсно є одним з найстаріших та найвідоміших брендів в області промислової автоматизації, що мають цілий портфель продуктів для експлуатаційної готовності та безпеки. Наприклад, їх конкурент Schneider Electric сертифікував частину своїх продуктів на SIL3 тільки в другій половині 2000-их, - тоді як в Rockwell Automation ця сертифікація існує значно раніше і для більшого портфелю продуктів.

Сергій Батюк, технічний директор «Клінкманн-Україна» представив рішення по експлуатаційній готовності в системах SCADA.  Бренд Wonderware, що представляє «Клінкманн-Україна»  має такі самі лідерські позиції в області SCADA, як скажімо Rockwell Automation в PLC. Для безперебійності роботи систем верхнього рівня Wonderware пропонує всі можливі тут види резервування – холодне, гаряче, зеркалювання (дублювання).  Так само рівні системи, де застосовується це резервування можуть бути різними – 

 WW_rivnyі_vidmov

Підсумки стану в області експлуатаційної готовності та безпеки підвела панельна дискусія

Експерти відзначили наступне:

  • Технічно – в Україні немає ніяких проблем з впровадженням сучасних систем безпеки та експлуатаційної готовності. Наведені приклади Wonderware та Rockwell Automation э тому наочним свідченням.
  • Є також інтегратори, здатні впроваджувати такі системні рішення – можливо їх менше в області безпеки, але вони точно є в області рішень високої експлуатаційної готовності
  • Єдина та найбільша проблема – це відсутність сучасної нормативної бази.
  • За її відсутності годі очікувати масового попиту та розповсюдження подібних рішень, що насправді потрібні сьогодні підприємствам
  • Але варто робити ставку на найбільш свідомі та просунуті підприємства - як вже згадували на семінарі напередодні – це підприємства з західними інвестиціями. І саме вони мають бути основою для подальшого розгляду кращих практик та нашого стану в цій області. 

Позиція експертів співпадає з позицією АППАУ. Вендорам та інтеграторам не варто складати руки, а демонструвати свої здобутки всій спільності саме за рахунок таких підприємств. А всім разом – штовхати зі всіх сил проблему сучасних стандартів, - кожен на своєму рівні.

P.S. Презентації долповідей можна отримати за зверненням на info@appau.org.ua

 

Комментарии: