Ассоциация Предприятий Промышленной Автоматизации Украины

Новости   rss

中国制造2025 / ЗРОБЛЕНО В КИТАЇ 2025

«Зроблено в Китаї 2025» - програма китайського уряду від 2015 року по повноцінному апгрейду китайської промисловості, бере за приклад та логічно розвиває німецьку концепцію 2011 року Industrie 4.0

На відміну від німецької концепції, китайська програма концентрується не стільки на підвищенні вже і так високого рівня промислової автоматизації (за рахунок інтернету речей тощо), а на вирівняння значних перепадів в промисловості, які наявні в Китаї.

В той же час, програма відрізняється і від 15-річного плану розвитку науки та технологій, розробленого китайським урядом в 2006 році. Програма концентрується не на наукових розробках, а на розвитку промисловості через нові підходи, при чому значна увага приділяється участі приватного сектора. Програма містить більше кількісних показників, яких китайська економіка має досягнути, і в цьому нагадує класичний китайський п’ятирічний план.

Передумови прийняття програми – плани розвитку економіки Китаю, розроблені в середині 2000х років, передбачали передання головної ролі в економіці сектору послуг. Зміна парадигми в США та Німеччині змусили китайське керівництво переглянути позицію, адже китайське виробництво, незважаючи на розмір, знаходиться в стадії переходу від Індустрії 2.0 до Індустрії 3.0. Як приклад – приблизно 60% китайських виробників користуються програмами промислової автоматизації; лише 25% малих та середніх підприємців використовують інтернет.

Основи бачення світу, на яких побудована програма:

 1. світова виробнича промисловість проходить через великі зміни (прихід Індустрії 4.0), в розвинених країнах це призводить до реіндустріалізації, а країни третього світу посилено намагаються індустріалізуватись за  новими принципами для успішного конкурування в нових умовах. Це створює нові виклики для Китаю
 2. економічне становище Китаю пройшло через великі трансформації, що призвело до проблеми – як проапгрейдити таку величезну економіку
 3. задача апгрейда невідкладна, це неможливо обійти, якщо Китай не проведе його, то озброєні Індустрією 4.0 країни зроблять неможливим перехід китайського виробництва на вищі ланки ланцюга виробництва.

Основні принципи програми – змінити промисловість на інноваційну, забезпечити панування якості над кількістю, досягнути «зеленого» (екологічного) розвитку, оптимізувати структуру китайської економіки та плекати професійні таланти.

Основні цілі програми – повноцінно проапгрейдити китайську промисловість, зробити її більш ефективною та інтегрованою для того, щоб вона зайняла найвищі ланки виробничого ланцюга. 

Стратегія програми –

 • за 10 років зайняти місце великої промислової держави (базове підтягування економіки до 2020 року, вихід на новий якісний рівень до 2025 року)
 • до 2035 вся китайська промисловість (всі сектори) має вважатись однією з самих потужних в світі, та надзвичайно конкурентоздатною
 • до 2045 року Китай має стати першою промисловою та технологічною державою світу. 

Дві характеристики програми – розумне виробництво, інтеграція інформатизації та індустріалізації.

П’ять проектів програми –

 1. центр інновацій у виробництві,
 2. розумне виробництво,
 3. інновації в просунутому обладнанні,
 4. зміцнення промислової інфраструктури,
 5. зелене виробництво. 

10 пріоритетних секторів виробництва відповідно до Програми: 

 1. нові просунуті інформаційні технології,
 2. автоматизовані прилади та робототехніка,
 3. аерокосмічне обладнання,
 4. суднобудівне обладнання та високотехнологічне суднобудування,
 5. сучасне залізничне обладнання,
 6. машини та обладнання, що працюють на нових джерелах енергії,
 7. обладнання в енергетиці,
 8. сільськогосподарське обладнання,
 9. нові матеріали,
 10. біофармакологія та нові медичні продукти.

Програма наголошує на заміні іноземних технологій власними, переходу до самодостатності. В той же час в якості цілі стоїть придбання іноземних хай-тек компаній китайцями. Програма закликає китайських промисловців інвестувати за кордон з метою ознайомлення з міжнародними стандартами ведення бізнесу, а також для посилення управління ризиками при інвестуванні та управлінні. Схеми роботи з іноземцями – спільні підприємства за кордоном, трансферт технологій, стратегічне інвестування китайцями, створення альянсів, купівля акцій.

Планується залучати як державну так і приватну підтримку для реалізації програми, при цьому на державу покладається створення сприятливого середовища для реалізації програми.

Державна підтримка надаватиметься через фінансове та податкове стимулювання (пряме фінансування високотехнологічного виробництва, пільги для працюючих в інноваційних парках, податкові пільги для хай-тек виробників та IT), створення центрів інноваційного виробництва (їх кількість має сягати 15 до 2020 та 40 до 2025 року). Детальні заходи підтримки розробляються.

Для фінансування вже створено Фонд Просунутого Виробництва, надано еквівалент 2,7 мільярдів євро. Національній фонд інтегрованих мікросхем одержав еквівалент 19 мільярдів євро. Додатково створюються регіональні фонди. 

Приватна підтримка надаватиметься через сприяння розвитку ринковим інститутам, підвищенню захисту інтелектуальної власності для малих та середніх виробництв, сприяння більше ефективному використанню інтелектуальної власності в бізнес-стратегіях, дозвіл компаніям самостійно розробляти власні стандарти, а також полегшення їх доступу до національного процесу стандартизації через прийняття міжнародних стандартів.

Збільшення ролі місцевих розробників для IIoT – планується до довести частку місцевого продукту для китайського IIoT до 30% в 2020 та 50% в 2025.

Додатково навожу приклади показників, які, серед іншого, планується покращити –

 • Компонент вітчизняних компонентів та матеріалів в готовій продукції планується підвищити до 40 до 2020 та до 70 до 2025 року
 • Витрати R&D від доходу компанії (2013 – 0,88%, 2015 – 0,95%, 2020 – 1,26%, 2025 – 1,68)
 • Індекс конкурентоспроможності виробництва (2013 - 83,1, 2015 – 83,5, 2020 – 84,5, 2025 – 85,5)
 • Широкополосний інтернет (% населення охоплено) (2013 – 37, 2015 – 50, 2020 – 70, 2025 - 82)
 • До 2025 виробляти в Китаї 40% мікропроцесорів для мобільних телефонів на китайському ринку, 80% мобільних телефонів для Китаю (і збільшити частку виробництва на світовому ринку до 45%), 80% телекомунікаційного обладнання для Китаю, 70% промислових роботів для Китаю та 80% обладнання для одержання енергії з відновлювальних джерел.

Ігор Гаврилов, менеджер з міжнародних зв'язків АППАУ

 

Комментарии: