Ассоциация Предприятий Промышленной Автоматизации Украины

Вендори АСУ домовляються про співпрацю в розвитку ринку – звіт

7 жовтня відбулась 1-ша зустріч міжнародних брендів - вендорів ринку промислової автоматизації, що представлені в Україні. На запрошення АППАУ відгукнулись представники

Siemens, ABB, Rittal, Lapp та дистрибутор №1 ринку «СВ-Альтера», який представляє чимало інших брендів. 

Результатом зустрічі стали конкретні домовленості про співпрацю та обміни в розвитку ринку. Далі пропонуємо короткий звіт про хід зустрічі.

Позиція АППАУ

На початку зустрічі ген. директор АППАУ Юрчак О.В. наголосив на головних очікуваннях цієї 1-ої зустрічі – «почути та бути почутим, а також заявити про власну позицію відносно головних середньострокових викликів ринку». Його вступна доповідь була стислим резюме тих самих викликів, які мають безпосереднє відношення до вендорів, та про які АППАУ говорить останні роки. Олександр особливо акцентував на відставанні України в гармонізації з європейськими стандартами та ілюстрував ситуацію свіжими прикладами 2014-15, як:

 • «Винаходи» стандартів інтеграції АСУ vs ігнорування існуючого ISA-95  у вітчизняному  ГМК (приклади колишнього «Интехпрома»)
 • Мовчазне впровадження кращих світових стандартів на рівні КPI (ОЕЕ, ТСО – приклад Прилук) західними виробниками в Україні vs повне незнання тих самих KPI українськими інтеграторами та замовниками. При цьому західні бренди-вендори навіть не намагаються просувати існуючі власні просвітні матеріали, які в них є (найбільш яскравий приклад - ролик Emerson «Управляя сложностью»).
 • Маніпуляції всіма брендами навколо гострих питань кібер-безпеки vs повне незнання ISA-99 (на прикладі постійних згадувань на конференції історії Stuxnet – і яку власне ніхто не знає в деталях, як і її вплив на прискорення стандартизації в промисловій кібер-безпеці).
 • І зрештою дуже свіжа історія 2015 про ДСТУ EN 15232 – який так і залишається на папері і де-факто не знаний більшістю ринку. 

Наслідками цих ігнорувань є надмірні витрати українських підприємств на «винаходи» власних внутрішніх стандартів (адже великі підприємства все одно змушені це робити),  зростаюче відставання від розвинутих країн у впровадженні нових технологій та деградуюча роль АСУ ТП.  Разом з іншими проблемами (кадри, брак інвестицій, економічна криза) це формує ряд викликів та загроз для самих вендорів.

Позиція брендів – «стандарти необхідні, але…»

Не можна сказати, що озвучені факти та сформульовані виклики були вже добре знаними та усвідомленими аудиторією. Більшість вендорів чесно признались, що ті самі ISA 88-95 вони не знають та висловили сумнів, щодо їх актуальності та необхідності впровадження як пріоритетних. Директор департаменту автоматизації «Сіменс-Україна» Михайло Бубнов зазначив, що натомість є більш пріоритетні стандарти, які вже «на слуху» та потребують розгляду – як ті самі стандарти безпеки SIL 2-3-4, що давно впроваджені на рівні ГОСТ-ів в сусідній Росії. Також учасники висловили застереження, що будь-які нові стандарти в Україні можуть вести до нових бюрократичних правил, а відповідно – до корупції та зростання витрат підприємств. Ігор Хілько – директор департаменту автоматизації АББ Лтд та Олександр Пупена (запрошений як гість-представник ВУЗ-ів) думають інакше – будь-які сучасні стандарти необхідно розглядати як кращі практики ефективності та якості. Відповідно вони ведуть не до зростання витрат підприємств, а до їх економії, покращення продуктивності праці та доходу. Ген. директор «Ріттал в Україні» Сергій Лахно також наголосив, що для його портфелю продуктів вказані стандарти не є актуальними – тому очевидно, що кожен гравець має розглядати свою прикладну область стандартів та кращих практик.

Включення великого замовника

Заплановане телефонне включення директора департаменту ІТ-АСУ Криворізького комбінату Arcellor Mittal Максима Романова значно прояснило ситуацію з відношенням до стандартів та сприяло спільному консенсусу щодо зазначених вище сумнівів та запитань. 

Відповіді Максима були гранично зрозумілі по всіх питаннях і ясно розставили акценти:

 • Мова не про додаткові витрати, а про значну економію: наразі кількість підрядників та їх власні доморощені «стандарти» формату та передачі даних створюють величезну головну біль підприємству при інтеграції різних систем управління. Перехід на ISA-88-95 дозволить зняти ці проблеми.
 • Власне ніяких додаткових витрат немає (Максим просто не зрозумів про що мова) – купити стандарт в міжнародній організації коштує кілька десятків доларів. 
 • Питання ISA-95 також важливе для підприємства, оскільки в найближчі роки мова йде про створення повномасштабної MES. До цього потрібно підготуватись – створити передумови, відповідну економічну та ІТ-культуру, підготувати персонал.
 • Багато інших стандартів (як безпекові SIL) автоматично включаються на підприємства – адже компанія строго слідкує за безпекою персоналу в масштабах всієї корпорації. 
 • Це правда, що людей на рівні персоналу, які можуть легко конвертувати характеристики АСУ ТП в економічні результатами та вже оперують сучасними KPI,  вкрай мало. Але це не є причиною, щоб не ставити ці питання і внутрішня робота на Arcellor Mittal давно йде.
 • Підприємству не потрібні «контролери, шкафи чи SCADA». Йому потрібні якісні технологічні рішення з відповідним рівнем автоматизації. Тому головна роль – це підрядників та інтеграторів. Багато питань на підприємстві не вирішені  і є брак пропозицій.

Де-факто, Криворізький комбінат Arcellor Mittal вже прийняв ISA 88-95 як внутрішні стандарти по інтеграції АСУ ТП – АСУП. Це означає, що підрядники в кожному тендері будуть проходити критерій відповідності – якщо на рівні інтеграційних аспектів вони не відповідають вказаним стандартам, то просто не проходять кваліфікаційний критерій відбору.

Домовленості вендорів

Діалог з М. Романовим сприяв зміні тональності та акцентів в дискусії. «Якщо замовник це розуміє і так себе веде, то очевидно, що ми маємо цьому відповідати» - подібну думку висловили ряд представників круглого столу. На запитання ведучого «отже - що дає стандартизація ринку та вендорам?» учасники висловились таким чином

 • «Це просто необхідно – але питання в кількості таких, як Максим Романов. На мою думку, більшість замовників є дуже далекими від такого рівня» (Кирил Ізвеков, Lapp Ukraine)
 • «Звісно – сучасні стандарти ведуть до кращої прибутковості підприємств. Як вендори, ми маємо задуматись про свою роль щодо кращої популяризації сучасних стандартів та впливу на тих же інтеграторів» (Володимир Дишлевий, СВ-Альтера)
 • «Те що вигідно замовнику – вигідно й нам. Водночас ми бачимо великий консерватизм з боку ринку. Навіть давно існуючі речі як САПР Eplan нам важко впроваджувати, оскільки інтегратори не хочуть платити за такі продукти» (Сергій Лахно, Rittal Ukraine). «Масштабованість, простота, уніфікація – це очевидні переваги стандартизації і над цим потрібно працювати», - додає його колега Сергій Гоменюк.
 • «Популяризація кращих стандартів-практик та просвіта ринку завжди була пріоритетом Сіменс. Наприклад, ми давно й плідно працюємо з ВУЗ-ами. Ми й зараз готові включатись в спільну роботу та об’єднувати зусилля» (Михайло Бубнов, Сіменс-Україна)
 • «Важливо розуміти, що такі як Arcellor Mittal задають планку та рівень для всіх гравців. Отже, якщо наші інтегратори не здатні відповідати їх вимогам, не знають сучасних стандартів, то замовник візьме зарубіжного підрядника. Це може вести до втрати кращих проектів місцевими інтеграторами» (Олександр Пупена, НУХТ)
 • «Ще раз хочу наголосити на розумінні стандартизації як кращих внутрішніх правил ефективності. Ми всі знаємо, як сьогодні пишуться ТЗ. Частіше всього їх пише сам Інтегратор. Але з яких уявлень – розуміння можуть виходити інтегратори, якщо вони самі відстають в питаннях сучасних архітектур, нових концепцій та трендів в розвитку АСУ? І звісно потрібна уніфікація тих речей, які створюють головну біль замовнику» (Ігор Хілько, АББ Лтд).

В результаті обговорення учасники круглого столу домовились про наступне:

 1. Заявити про співпрацю в спільній декларації – прес-релізу.
 2. Подібні зустрічі круглі столи проводити 1 раз в пів-року.
 3. Налагодити регулярні інформаційні обміни між собою та АППАУ з метою інформування про існуючі матеріали, заходи чи продукти, що мають відношення до стандартів IEC/ISO російською чи українською мовами.
 4. Активно включатись в заходи АППАУ – зокрема, найближчими є конференція ВУЗ-ів 15 жовтня та навчання по ISA 88-95 в грудні.

АППАУ також окремо відкомунікує учасникам про можливості та процедури щодо створення (чи вступу) технічних комітетів стандартизації при УКРНДНЦ.

Юрчак О.В. підвів підсумки обговорення та закликав учасників до  активної позиції щодо всіх зазначених викликів (не тільки стандартів). Наприклад, важливо зараз прийняти участь в конференції 15 жовтня – ВУЗ-и потребують чути «голос вендорів» та розуміти їх позицію щодо критичних питань просвіти – освіти ринку. Так само замовникам та інтеграторам важливо чути цей голос з приводу болючих сьогодні питань енергоефективності, безпеки, інтеграції АСУ та управління витратами, кращих стратегій інвестування в умовах кризи тощо. Лідери – міжнародні бренди мають не просто «продавати залізо», - їх набагато більша та значима роль в орієнтації ринків (чіткі вектори росту та інвестицій), в прискоренні його розвитку через усвідомлене формування тих самих осередків росту, кращих практик та бенчмарк, а також підтримки інноваторів як Arcellor та подібних. Це і є позиція справжнього лідерства. Зрештою, важливо надихати та підтримувати споживачів просто активністю своєї позиції – маніфестація всього кращого, що є в Україні та на світовому ринку, вкрай необхідна зараз для багатьох підприємств. Бо коли ми кажемо весь час «криза», то вона таки добереться до кожного. І навпаки – коли ми демонструємо кращі приклади та зростання, це надихає та стимулює до розвитку. 

І як головне резюме зустрічі. Конструктивна позиція та швидкі домовленості учасників - вендорів дають надію всьому ринку – перспектива співпраці та більш швидкого розвитку в нас є.

 

Комментарии: