Ассоциация Предприятий Промышленной Автоматизации Украины

Проектне управління: пріоритети визначені. Пост реліз з семінару АППАУ

28 травня кафедра АСУ ТП Національного харчового університету знову приймала учасників заходу АППАУ. Цього разу це був семінар на тему розвитку стандартів проектного управління в інжинірингу АСУ ТП.

В семінарі прийняли участь представники від організацій: Група «Техінсервіс», ТОВ «ІВП ТРІАДА», НТТУ «КПІ»,  журнал «Мир автоматизации», Інститут ім. Патона, Державне агентство з інвестицій, УкрНІДАТ, ТОВ «НІК» та інших

На початку генеральний директор АППАУ Юрчак О.В. коротко нагадав присутнім про напрямки та заходи роботи АППАУ в 2013 році. Зокрема, Олександр акцентував, що стратегія та механізми досягнення цілей Асоціації базуються на 3-х ключових засадах як:

 1. Визначення пріоритетних для спільноти питань розвитку 
 2. Визначення стандартів та кращих практик по конкретному напрямку  та розривів, що існують по відношенню до цього рівня
 3.  Активна пропаганда, освітній програмі та сприянню в створенні відповідних послуг.

Власне, цей семінар є наочним відображенням вищевказаного механізму. Після того, як спільнота на протязі минулих місяців визначила проектне управління як один з пріоритетів АППАУ, ми встановили бенчмарк – це стандарти CSIA (з кращими практиками як в «Інсіст-Автоматика») і завдання семінару було а) зрозуміти наш рівень, б) зрозуміти які послуги в цьому напрямку можуть бути надані на українському ринку.

Стандарти CSIA регламентують 12 областей проектного управління, важливих для розвитку інтеграторів. Учасники разом визначили, що найбільш критичними областями в українських компаніях є наступні 4 області:

 • Управління проектними ризиками
 • Управління об’ємами робіт в проекті
 • Управління змінами в проекті
 • Управління якістю проектів

Олена Шарова та Наталія Старинська зі «Спайдер-Україна» представили свій погляд на розвиток цієї дисципліни та розповіли про свої послуги. На сьогодні «Спайдер-Україна» є частиною Spider Project Team та представником Project Management Institute в Україні. Компанія надає широкий ряд послуг в консалтингу, тренінгах та сертифікації в проектному управлінні і має більш як 800 клієнтів в 26 країнах світу.  Експерти розповіли про зміни в стандарті PMBOK 5-го випуску та акцентували на тому, що більшість проблем з проектами стосуються внутрішнього, а не зовнішнього середовища. 

Дискусія з експертами «Спайдер-Україна» зачепила багато важливих проблемних питань – як розуміння природи проектного управління (не процесного), різного рівня проектів та відповідно різних підходів то практик, формування проектної культури в організаціях, зрілості організації до впровадження стандартів тощо. 

В висловлюваннях інших експертів прозвучали такі думки:

 • Євгеній Олійник (НТЦ «Біомаса») розповів про власний досвід впровадження проектного управління. Навчання, вважає Євгеній (закінчив курси в «Спайдер-Україна») є необхідною умовою – воно набагато швидше міняє світогляд та ставить стандарти. Сьогодні весь відділ Євгенія вже приймає ряд необхідних процедур (стандартів) як: статут проекту, календарний план-графік, матрицю ресурсів, тощо.
 • Ростислав Марайкін, керівник Національного проекту «Енергія біомаси» розповів про свій досвід впровадження стандартів в «КТС Груп». Як колишній спів-власник та топ-менеджер цієї компанії, Ростислав наголосив, що ці стандарти дають повну прозорість щодо розподілу та зайнятості ресурсу, а також фінансових потоків. Все це дуже важливо для власників бізнесу.
 • Олександр Гавришенко, директор департаменту УкрНДІАТ зачепив чимало тем про актуальність та складнощі проектного управління на великих промислових підприємствах. Зокрема, він акцентував на необхідності усвідомлення керівниками 1-го рівня переваг проектного управління та повної підтримки з їхнього боку. Це, на жаль, ще не так часто трапляється.
 • Геннадій Кабальский, проектний менеджер Групи Техінсервіс говорив про впровадження деяких стандартів в своїй компанії. Зокрема, корисною практикою менеджери компанії вважають щорічну внутрішню конференцію,  на якій підводяться підсумки про головні уроки проектів року. Однак залишається багато питань, як інтегрувати ці речі, особливо на рівні знань та компетенцій, в існуючі правила та механізми роботи компанії.
 • Олександр Мілько, технічний директор ТОВ «ІВП ТРІАДА» вважає, що більшість дисуктованих стандартів є на загал зрозумілими як для інтеграторів, так і для кінцевих замовників. Однак є велика різниця в формалізації та рівні цих речей. Як результат, «стандарти» є умовними, і частіше всього успіхи чи невдачі в проектах пов’язані виключно з людським фактором.
 • Сергій Любицький, аспірант факультету АТЕП, НТТУ «КПІ» розповів, що курс проектного управління читається всім студентам факультету. На його думку, рівень проектного управління значно вищий в ІТ-галузі, де використання програмних інструментів для управління задачами, ресурсами та графіками є загальноприйнятою практикою.

Учасники семінару залишились задоволені рівнем дискусії. Для керівництва та членів АППАУ цей захід був важливим з точки зору розуміння стану проектного управління в Україні та попиту на відповідні послуги. На думку Юрчака Олександра послуги партнерів АППАУ від «Спайдер – Україна» є вже прийнятними та необхідними для багатьох учасників галузі промислової автоматизації. Найближчий семінар-практикум відбудеться 3-4 червня в Київі. 

Як кажуть класики проектного управління: «Ще дуже мало компаній усвідомлюють, що проектне управління це рушійна сила як в інноваціях, так і в створенні конкурентних переваг…» (Кеннет Дж. Купер). Саме високий рівень проектного управління та його демонстрація замовникам створює ту дистанцію в якості інжинірингових послуг, про яку багато говорили учасники заходів АППАУ останніми місяцями.

Наступний семінар АППАУ відбудеться в кінці червня на тему «Як просувати продукти та рішення в АСУ ТП: кращі практики».

Фото звіт семінару можно переглянути тут
Александр Юрчак

Комментарии: