Технічний комітет 185 «Промислова автоматизація» починає роботу

Розпочинаємо серію публікацій про роботу Технічного комітету 185 «Промислова автоматизація» (далі – ТК 185), що створений при АППАУ. 1-ше засідання ТК 185 відбулось 18 липня 2017 р. Отже, що там було важливого та цікавого.

Члени ТК 185

На цьому 1-ому засіданні склад ТК був розширений та доповнений. Сьогодні в нього ввійшли:

 • Як фізичні особи (експерти-фахівці) – Максим РомановІгор ГавриловЮрчак Олександр (всі АППАУ), Євген Василенко, керівник проектів промислової автоматизації, ТОВ «Метінвест Бізнес Сервіс»,  Андрій Вольтерс, кафедра автоматизації технологічних процесів, КНУБА,  Юліан Грудзинський та Олена Некрашевич, старші викладачі кафедри АТЕП, НТУУ КПІ ім. І.Сікорського, Віктор Єгоров, керівник науково-дослідної лабораторії мехатроніки і робототехніки, ОНАХТ, Сергій Онищенко, заступник начальника управління метрології, КВП та автоматизації, ПАТ «Укргазвидобування», Роман Симець, начальник управління АСУ ТП ПАТ «Укртранснафта», Юрій Стативка, доцент кафедри автоматизації проектування енергетичних процесів та систем, НТУУ КПІ  ім. І.Сікорського, Сергій Степанюк, керівник напрямку «промислова автоматизація», ТОВ «Шнейдер Електрик Україна», Євген Риженко, керівник дидактичного центру, ТОВ «Фесто-Україна»,  Володимир Скляр, профессор кафедри комп’ютерних систем та мереж Нацiонального аерокосмiчного университету, Сергій Шевцов, голова постійної ради зі стандартизації Національного електротехнічного комітету,  Максим Савельєв, науковий співробітник ІПММС НАН України.
 • Колективні члени – ТОВ «Азов Контролз»ТОВ «Сатурн Дата Інтернешенел»ТОВ «Залізничавтоматика».

Таким чином, 1-ий склад комітету складається з 19 членів – 16 експертів та 3 організацій.

Технічний комітет

Пріоритетні стандарти – для прийняття на 2017

Промислова автоматизація, як технічна область,  налічує до 30 стандартів, що регламентуються IEC/ISO, а також іншими міжнародними організаціями. Пріоритетні технічні стандарти, які прийняті на 1-ому засіданні ТК 185 наступні:

Окремо обговорили необхідність створення «керівництва щодо типових технічних вимог та критеріїв порівняння систем АСУТП на виробничих підприємствах». В цю групу під керівництвом М. Романова ввійшли: А. Кротюк, Є. Василенко, С. Онищенко, В. Гаєвський, В. Єгоров. Мова про майбутній ДСТУ, але оскільки його написання та затвердження на офіційному рівні займає роки, то було вирішено почати з внутрішнього керівництва ( англ. – technical report), що буде мати офіційний статус «рекомендацій» від ТК 185.

Аспекти дискусії важливі для всіх учасників ринку

Найбільшу увагу серед стандартів в учасників викликав стандарт по кібер-безпеці в АСУ ТП (МЕК 62443). Учасники обговорили, що ситуація дійсно критична:

 • В області кібер-безпеки АСУТП немає жодних внутрішньо українських напрацювань. Невідомі справжні експерти в цій області – як фахівці чи інжинірингові компанії. І якщо вилучити рекомендації ІТ, що стосуються більше інфраструктури, але не рівня АСУТП, то більшість керівників АСУТП керуються тим, що знайдуть в інтернеті.
 • Після попереднього вивчення питання, робоча група орієнтується на напрацювання колег з … РФ! Цей випадок є показовим для розуміння стану по більшості стандартів АСУ ТП
 • Вірус PetyaA вразив сотні промислових підприємств – в тому числі серед учасників цього засідання
 • В той час, як ІТ-сектор почав мобілізуватись – ніхто з брендів чи інтеграторів АСУТП не проявляє особливої проактивності.

Цих фактів достатньо, щоб зрозуміти – мобілізація експортної спільноти необхідна швидка та потужна. Учасники обговорили, що необхідно оперативно реалізувати ряд очевидних заходів:

 1. посилити групу Грудзинського Ю. Є. іншими учасниками ринку,
 2. випустити в серпні перші базові керівництва для підприємств
 3. організувати окрему нараду чи семінар в вересні разом з великими підприємствами на якому затвердити п.2).

Інші важливі думки та пропозиції учасників:

 • Сергій Онищенко з «Укргазвидобування» (УВД) вважає за необхідне також прийняти відповідні стандарти по промисловим комунікаціям, в тому числі бездротовим (wireless)
 • Декілька учасників висловились за пошук та стандартизацію регламентів щодо впровадження АСУТП (колишній ГОСТ 34)
 • Необхідно також прийняти відповідний ДСТУ по термінології
 • Крім того учасники обговорили багато процедурних питань щодо регламентів Національного Органу зі Стандартизації (НОС).

Цікаві думки учасників в заключній частині засідання щодо очікуваних вигід та переваг участі в ТК:

 • «Стандарти перш за все необхідні для нашого підприємства. Для мене це також цінний особистий досвід» (С. Онищенко, УВД)
 • «Експерт ТК – рано чи пізно стає загальновизнаним і таким чином це шанс формувати персональний бренд» (М. Романов, АППАУ)
 • «Я   просто радий, що є частиною загальноукраїнського руху» (Є. Василенко, «Метінвест»)
 • «ТК може дати набагато більше кожному з нас, ніж ми йому» (О. Пупена, НУХТ)
 • «Є критичні питання національного рівня (безпеки), які давно потрібно вирішувати. Я радий, що ми сьогодні зрушили з місця» (Ю. Грудзинський, КПІ)

Заклики АППАУ

Виконавча дирекція АППАУ підтримує ці думки та висновки учасників. Маючи міжгалузевий характер, промислова автоматизація є між тим критичним елементом або ж навіть драйвером виробничих та інфраструктурних об’єктів в питаннях продуктивності, безпеки, якості,  гнучкості та ефективності технологічних процесів. Водночас, високий вклад в KPI по вказаних областях неможливий без дотримання відповідних регламентів та стандартів. Де-факто, ми визнаємо міжнародні стандарти зовсім не так, як це прийнято досі вважати на ринку. Мова не про нові бюрократичні перепони чи процедури, а про кращі практики – неодноразово доведені в плані своєї ефективності та прийняті у світі.

Саме тому, фірми підрядники та підприємства, що їх впроваджують, мають  кращі шанси підвищувати свою конкурентоздатність, а також убезпечити свою діяльність від ризиків.

АППАУ закликає своїх членів активно приєднуватись до груп-напрямків, що вже працюють, а також створювати  власні, нові. Технічний комітет 185 – це справжня спільнота професіоналів, експертів по напрямкам і двері ТК 185 відчинені для нових учасників.

Наступна інформація про матеріали та роботу ТК 185 буде викладатись на сайті appau.org.ua в окремому розділі головного меню.

P.S. на момент написання статті, було відомо що до групи «кібер-безпека» в якості волонетрів приєднались також Андрій Гуменний, Системний інтегратор «САС» та Артур Коробов, «Фенікс Контакт Україна».

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *