Стратегічна сесія Харківського кластеру ІАМ – звіт

Стратегічна сесія Харківського кластеру ІАМ відбулась 20 січня 2020. Учасники прийняли важливі рішення щодо стратегії та планів на 2021 й обговорили поточні моменти створення кластеру. Даний звіт відображає головні моменти сесії.

Позиція кластеру на початок 2021

За 4 місяці з початку створення кластер ІАМ пройшов початкові етапи ініціації. Кластер зареєстрований як громадська спілка, обрані Правління та дирекція, проведена початкова аналітика кластеру, пройшли перші тренінги, створені перші засоби комунікацій й вироблена початкова стратегія розвитку на 2021.

Учасники сесії дещо по-різному оцінюють темпи розвитку кластеру. Оксана Ситник, член правління, директор «Укргіпроважмаш» позитивно оцінює темпи розвитку – особливо в контексті попередніх спроб ініціювати подібні кластери. Юрчак Олександр, керівник проекту ClusteRISE також дає позитивну оцінку проведеним роботам, але водночас фіксує відставання темпів робіт відповідно до графіку проекту. На цей момент, кластер йде з відставанням від графіку на 1-1,5 місяця й головною проблемою є слабкі результати по набору нових членів кластеру.

Головні стратегії та плани 2021

Стратегія кластеру була запропонована учасникам сесії напередодні. Вона визначає 5 стратегічних напрямів розвитку по яких формуються цілі та КРІ:

 1. Вихід на високий рівень операційного менеджменту та лідерства.
 2. Інтеграція в плани регіонального розвитку.
 3. Лідерство в розвитку інноваційних екосистем промислових хайтек.
 4. Налаштування сильної пропозиції цінності для членів кластеру.
 5. Запуск активностей по експорту та інтернаціоналізації.

План дій враховує заходи виконання цих цілей та КРІ й деталізує можливості фінансування. Загалом план ClusteRISE фіксує більше 40 заходів кластеру на 2021. Серед них найбільш важливими для розвитку кластеру є наступні

 • Круглі столи з чільниками регіону щодо визначення спільних проектів по розвитку інноваційної екосистеми регіону.
 • Регулярний нетворкинг – візити до фірм, членів кластеру.
 • Проведення Technology & Innovation days.
 • Участь в кластерному тижні в квітні, де буде загальноукраїнський обмін кращими практиками.
 • Експортні заходи по просування кластеру на зарубіжні ринки.
 • Тренінги по експорту та інноваціям.

Першим великим заходом кластеру ІАМ стане проект проведення в Харкові EU industry day в березні – подія має представити Регіональний ландшафт Індустрії 4.0, це буде перший подібний інструмент розвитку інновацій Індустрії 4.0 в Україні.

В рамках створення власного сервісу по фандрейзингу пропонується залучення додаткового фінансування через гранти.

Обговорення планів, вироблення тактичних рішень

Учасники обговорили важливість налагодження регулярного нетворкингу як головного методу встановлення довіри та вироблення спільних ідей щодо кооперації у виробництві та інноваціях. Запропоновані для візитів перші 5 компаній, учасників кластеру –  Укргіпроважмаш, ФЕД, RWA, РОСС, Солті Телесенс.

Важливими є щомісячні тематичні мітапи. Запропоновані перші тематики – по інжинірингу та тема вироблення спільних позицій щодо популяризації інженерних професій. Сергій Соколов, ІТ-директор ПАТ «ФЕД» вважає, що ця тема є спільною для всіх учасників кластеру незалежно від розміру чи орієнтації. Тут важливими є як інтеграція кластеру в поточні заходи, що вже сплановані, так і вироблення власних.

Відповідальними за програму нетворкингу визначені Віталій Зайцев, Марина Косенко.

Окремою важливою темою є консолідація зусиль навколо навчальних та освітніх програм – зокрема, в сфері Індустрії 4.0.

Учасники також обговорили важливість створення сильної пропозиції цінності кластеру. Юрчак Олександр акцентував, що важливо на цьому етапі розвитку розглядати переваги, які швидко та легко створюються. Тобто, послуги, що вже є в стратегії кластеру, як фандрейзинг чи експорт, насправді створити молодому кластеру важко. Натомість, важливим для Харківського регіону є послуги, які можуть швидко з’єднувати між собою попит та пропозицію (Matchmaking),  регулярні мітапи, просування кращих представників кластерів тощо.

*******

Вироблені учасниками на стратегічній сесії рішення та плани 2021 підлягають затвердженню Правлінням. Остаточна версія стратегії та планів буде запропонована учасникам кластеру ІАМ в лютому.

Харківський кластер ІАМ запрошує до приєднання учасників ринку з секторів інжинірингу, промислової автоматизації та ІТ, машинобудування. Довідкова інформація – запитуйте за е-адресою info@iamcluster.kharkiv.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *