З 2016 року Асоціація АППАУ залучає кошти міжнародних донорських організацій для розвитку української Індустрії 4.0. За цей період нами було виконано більше 10 проектів різного рівня за напрямами розвитку, як розробка стратегій та окремих положень Індустрії 4.0 та промислового розвитку, розвитку Центрів 4.0, стандартизації, кластерного розвитку, смарт-спеціалізації, покращення міжнародної співпраці, тощо. АППАУ отримувала фінансування від міжнародних організацій як OSCE, ЄС (програми Horizon 2020 / EaP Plus), USAID, GIZ, UNDP, UNIDO. Ми дякуємо нашим міжнародним партнерам за допомогу. Водночас, впродовж всіх цих років портфель проектів української Індустрії 4.0 залишається хронічно не дофінансованим. Головною причиною є той факт, що українська держава все ще не може централізувати відповідні політики та стратегії на рівні центрального уряду. Фактично, з необхідної суми в 30 мільйонів гривень на виконання проектів стратегії 2019-21, ми отримали всього 6 мільйонів й чимало міні-проектів АППАУ виконує власним коштом.
Нижче подається перелік 18 актуальних проектів, в яких ми шукаємо спів-фінансування та допомогу. Запрошуємо до співпраці міжнародні організації, донорів, відповідні департаменти центральних та регіональних органів виконавчої влади, які планують розвиток Індустрії 4.0. З питань співпраці звертайтесь за е-адресою info@appau.org.ua
А. Національні та регіональні стратегії Індустрії 4.0
1. Оновлення стратегії І4.0 до 2030
2. Створення галузевих дорожніх карт Цифрової трансформації
3. Запуск проекту національної кластерної стратегії Індустрії 4.0
Тривалість: 36 місяців.
4. Розробка портфелю проектів І4.0 на регіональному рівні
5. Створення аналітичного Центру Індустрії 4.0
6. Розвиток інноваційного кластеру в промисловості на регіональному рівні
Про проєкт: Завдяки проекту ClusteRISE за підтримки GIZ-Ukraine в кількох регіонах України напрацьовані практики та методики, що дозволяють розгортати кластерну діяльність молодих кластерів в промислових та хайтек секторах. Нові проекти можуть бути тиражовані з урахуванням цього досвіду.
B. Export – Internationalization – Fundrasing
1. Торгова місія І4.0 по вибраному цільовому регіону
Про проєкт: В 2019–20 роках АППАУ провела ряд робіт по дослідженню потенціалу українських експортерів – розробників та інтеграторів Індустрії 4.0. Випущений аналітичний звіт, створений веб-сайт Land4developer. Водночас для розгортання експортних операцій по конкретним цільовим ринкам бюджету немає. Проект формулює цілі та завдання маркетингової кампанії по виводу 20 експортерів (мінімум) на ринки 3-х вибраних країн ближнього зарубіжжя.
2. Організація українського стенду І4.0 на виставці Ганновер Мессе / Регіональні чи білатеральні онлайн форуми
Тривалість: 6 місяців
3. Розробка національної стратегії інтеграції в Глобальні ланцюги доданої вартості в сфері Індустрії 4.0
Про проєкт: В рамках підготовки до HMI-2020 проведені початкові роботи по підготовці національної стратегії Індустрії 4.0. Зокрема, по запиту Мінекономіки було сформовано технічне завдання на аналітичні дослідження потенціалу щодо можливостей інтеграції в глобальні ланцюги доданої вартості за ключовими промисловими секторами й окрема, в сфері Індустрії 4.0. Роботи були зупинені за відсутністю фінансування.
Тривалість: 4 місяці.
4. Запуск системи брокериджу та метчмейкингу
Про проєкт: Українські інноватори 4.0 мають обмежений доступ до фінансових інструментів не стільки через відсутність самих фондів, як через слабкий сервіс в сфері фандрейзингу. В 2021 АППАУ створила власний проектний офіс, який спеціалізується в наданні МСП послуг з інформаційного та технологічного брокериджу, спільно з партнерами Центрами 4.0. Проект передбачає повноцінне розгортання цифрової платформи брокериджу та метчмейкингу навколо головних запитів МСП, а також формування мережі 7 експертів з технологічного брокериджу.
Тривалість: 6 місяців
5. Прискорення інтернаціоналізацїі через прийняття міжнародних стандартів
Про проєкт: В 2019-20 роках завдяки GIZ АППАУ успішно реалізувала проект aCampus виводу на ринок 5 міжнародних стандартів. Технічний комітет 185 «Промислова автоматизація» здійснив переклад 5 стандартів IEC/ISO, вивів їх на рівень ДСТУ, виконав широку програму промоції та здобув перші кейси впровадження. Сьогодні ТК 185 та АППАУ готові до тиражування подібних проектів з новими стандартами й ще більш ефективним залученням ринку.
Тривалість: 8 місяців
C. Розвиток інноваційних систем промислових хайтек секторів
1. Запуск галузевих та-або регіональних Центрів Індустрії 4.0
2. Проведення регулярних технологічно-інноваційних днів регіонального рівня (ТІД)
3. Дослідження «Рівень проникнення цифрових технологій в промисловості»
4. Trans4mation – проведення найбільшого форуму Індустрії 4.0 по Східній Європі
5. Створення мережі експертів Індустрії 4.0
6.Створення повноцінних маркетплейсів в Індустрії 4.0
Про проєкт: З 2017 року АППАУ періодично намагається створити маркетплейси Індустрії 4.0. В 2018 році така спроба була на сайті Індустрії 4.0, в 2021 – в регіональному форматі для Запорізького кластеру ІАМ. Обидві спроби доказали необхідність значно більшого фокусу на контентно-аналітичній частині й ретельній роботі з базою даних. Наприклад, для послуг автоматизації – інжинірингу необхідно створити спочатку сучасний класифікатор цих послуг, відповідний реальній сегментації ринку (КВЕД є надто узагальненим або місцями застарілим). Далі базу необхідно наповнювати та модерувати процеси введення інформації від ринку. Існують 2 проекти по цій темі – створення національного маркетплейсу Індустрії 4.0, та маркетплейсу кластерів ІАМ (допрацювання Запорізького формату).