Амбіції – як наш рушій розвитку. Звіт з форуму Trans4mation

Перший в Україні масштабний форум по Індустрії 4.0 відбувся 22 листопада в Києві. АППАУ була стратегічним партером заходу, і в цьому звіті ми надаємо враження та висновки про форум нашої виконавчої дирекції.

Підготовка до форуму

Підготовка до форуму стартувала в вересні, – дещо пізно як для такого масштабу. Організатор форуму, лідер руху 4.0, IT-Enterprise мав намір зібрати не менше 500 перших осіб від промислових підприємств. Головною метою мала бути потужна промоція кращих кейсів в Україні –

важливо було продемонструвати замовникам економічний ефект Індустрії 4.0, вже «тут і зараз» – в Україні.

Для цього планувалось також залучити ряд інноваторів 4.0 та відомих міжнародних брендів – вендорів.

Забігаючи наперед, скажемо, що ці плани в цілому спрацювали. Форум, що відбувся в найпрестижнішому конгрес-виставковому центрі «Парковому» в Києві, зібрав більше 600 відвідувачів від різних категорій українського ринку, а також поважних гостей з Польщі та Франції,  урядових кіл, бізнес-асоціацій.

Виступи на форумі

Форум пройшов у форматі презентацій з 2-ма панельними дискусіями, – все це незабаром буде доступно в відео-записах. Коротко зупинимось на найбільш цікавих, з нашої точки зору, виступах.

Олег Щербатенко, директор IT-Enterprise відкрив форум. Він подав динамічну картину розвитку Індустрії 4.0, як сучасного стану цифрової промисловості, й коротко відкоментував розвиток технологій Індустрії 4.0, а також відношення передових держав до цього тренду. Заклик до замовників – «Україні потрібно швидше включатись в ці світові процеси розвитку цифрової промисловості».

Анджей Солдати (Andrzhej Soldaty) дещо несподівано зупинився на детальному поясненні «механіки» Індустрії 4.0. Насправді, автор цих рядків очікував від нього більше деталей про розвиток Індустрії 4-0 в Польщі – і ця зустріч та обміни таки відбулись наступного дня. Натомість, грунтовне пояснення «механіки» виявилось не менш важливим. Анджей акцентував на принципових моментах покращення чи створення нової цінності, які дає Індустрія 4.0 – як ланцюжків (мережі) цінностей, переходу на сервісні моделі, а також покращення виробничих КРІ завдяки новим підходам та технологіям. Він також говорив про інтеграцію в європейські формати інновацій як DIH (Digital Innovation Hubs) та нові типи інноваційних екосистем.

Янік Фураст’є (Yannick Fourastier), ex-CDO Airbus та Bombardier, а нині СЕО консалтингової компанії CodEUrope говорив про загальні тренди в розвитку Індустрії 4.0 й привів чимало яскравих прикладів зі свого досвіду, як технології 4.0 покращують життєві цикли на виробництві в різних галузях.

Вихід Олексія Щербатенко, керівника напряму SmartTender IT-Enterprise був коротким, але дуже яскравим з точку зору демонстрації впливу діджиталізації в одній конкретній сфері – електронних закупівлях. Завдяки накопиченню біг дата, електронний торгівельний майданчик SmartTender.biz  включає алгоритми штучного інтелекту (Artificial Intelligence (AI )) й пропонує прогноз виграшу чи програшу вашої компанії в тендерах з вірогідністю вище 90%.

Пара Дмитро Шаповалов (СЕО Clobbi) та Кирило Костанецький (SmartEAM) теж була дуже яскравою з точки зору демонстрації впливу технологій 4.0 на показник ЗЕО (Загальної Ефективності Обладнання, англ. ОЕЕ). Дмитро розкрив суть ОЕЕ, як приховані резерви операційної ефективності підприємств, й показав як технології Digital Twin, SmartFactory, AR/VR можуть впливати на фінансові показники роботи компанії. Кирило просто блискуче розкрив 3-ій складовий елемент ОЕЕ – експлуатаційну готовність або доступність та привів кейси впровадження технологій Predictive Maintenance, Machine Learning та IIoT в Україні та світі, показав економічний ефект від впровадження цих технологій.

Дмитро Шаповалов на Trans4Mation Forum

Денис Морозов, директор з економіки та фінансів ІНТЕРПАЙП був, на нашу думку, найбільш переконливим для аудиторії, як замовники, щодо доказів впливу 4.0 на показники підприємства. В доповіді були реальні кейси впровадження в ІНТЕРПАЙП технологій Digital Twin, SmartFactory, Predictive Maintenance, Artificial Intelligence, AR/VR, IIoT та отриманий від цього ефект.  Переконливими в манері виступу були не стільки цифри, як відвертість та аргументованість щодо пройденого шляху цифрової трансформації з перших уст відомого топ-менеджера одного з кращих підприємств України. Такий стиль завжди бере за живе.

Сьогодні ІНТЕРПАЙП позиціонується в нашому русі 4.0, як найбільш передове українське підприємство, що вже сьогодні успішно впроваджує технології та принципи Індустрії 4.0. АППАУ разом з ІНТЕРПАЙП та IT-Enterprise випустили до 22 листопада спеціальний бенчмаркинговий кейс-стаді по реалізаціям на цьому підприємстві.

О. Юрчак разом з СІО Інтерпайп Сергієм Саєвичем. В руках Сергія – бенчмаркинговий звіт Інтерпайпу “Курс на Індустрію 4.0”

Після обіду були не менш цікаві доповіді від «Шнейдер Електрик Україна», Microsoft, Unit.City, «Стальканат Сілур» та панельні дискусії з участю відповідальних за цифрову трансформацію в компаніях «Укрнафта», «Укрексімбанк» та Міністерства інфраструктури.

В доповіді від АППАУ про позиції України на глобальній мапі 4.0 автор цих рядків наголосив, що повільне просування Індустрії 4.0 в нашій країні обумовлюється не тільки «поганими урядами». Самі промисловці й досі живуть в міфах. Що діджиталізацію та інновації можна відкласти на потім (після модернізації основних виробничих активів), що головне – це базові умови розвитку, як дешеві кредити. А далі – «тільки не заважайте» тощо. Подібні погляди тільки консервують відставання України та нашої промисловості від країн ЄС та сусідів. Презентація АППАУ вже доступна за посиланням.

Окремо варто відзначити виставкову Зону трансформації. На стенді IT-Enterprise була розгорнута реальна цифрова фабрика 4.0 з демонстрацією практично всіх технологій 4.0 – Digital Twin, Predictive Maintenance, Machine Vision, Machine Learning, AR/VR та інші. По кожному кейсу – ефект від впровадження. Привертала увагу простота демонстрації об’єднання бізнес-процесів та обладнання через інтернет речей. На стенді ІНТЕРПАЙП показували кейси впровадження 4.0 на виробництві. Робота зі смарт-каскою в процесах обслуговування обладнання Predictive Maintenance мала особливий попит на відвідувачів. Демонстрація  з роботами була на стендах Infocom та Fanuc. Smarttender в режимі онлайн показував, як на електронному майданчику штучний інтелект прогнозує виграш чи програш учасника в тендерах. Зона трансформації цікавила гостей – публіка там була весь час.

Після закінчення презентація та панельних дискусій учасників форуму чекав чудовий нетворкинг та вечірня програма.

Більше деталей про виступи цього дня – в огляді IT-Enterprise, фото-альбом – тут.

Міжнародні обміни

В наступні дні відбулось кілька круглих столів з запрошеними гостями з Польщі та Франції. На зустрічі в Hi-Tech office Ukraine з Анджеєм Солдати ми отримали детальну інформацію про стан розвиту І4.0 в Польщі. Кілька тез –

 1. Польська урядова структура “Платформа майбутньої промисловості” почала діяти тільки цього року, – до цього, це був національний рух, подібний як у нас.
 2. Щорічний бюджет структури – 5 млн євро. Основні активності добре структуровані й передбачають
  1. Масову просвіту керівників бізнесу, – кампанія по усвідомленню та обізнаності керівниками Малого та Середнього Бізнесу (МСБ) переваг Індустрії 4.0 розпочалась вже цієї осені. 2-денні воркшопи йдуть по 16 регіонам й охоплюють від 600 до 1000 керівників МСБ. На них мова ведеться не стільки про технології, як про нові можливості, які надають технології бізнесу, – й аж до зміни бізнес-моделей.
  2. Після цього передбачається більш глибоке освоєння – в гру вступлять підготовлені консультанти, які зможуть орієнтувати бізнес по конкретним застосуванням І4.0
  3. В 2020 передбачаються тренінги в Школі лідерів, куди на 3-місячне стажування запрошуються представники бізнесу.
  4. Окремо – по країні передбачається формування Центрів прикладної експертизи, добре обладнаних технологіями 4.0, де підготовку прототипів або ж демонстрацію нових рішень можна демонструвати за лічені дні або тижні (й під конкретний запит).
 3. Важлива деталь польського успіху – план 4.0 й сама структура базується на знаменитому плані Мазовецького – розбудови нової промисловості. Відповідно, пропозиції Анджея Солдати (який вів рух 4.0 в Польщі до цього) лягли на солідну основу.

Учасники зустрічі 23 листопада в Hi-tech Office Ukraine.

На цьому фоні, добре видно відсталість наших, українських позицій і нова влада тільки скріплює це відставання відсутністю стратегій та планів дій в сфері Індустрії 4.0, а також ігноруванням подібних обмінів. В Україні за 4 роки існування руху 4.0 ми не отримали від держави ніякої суттєвої допомоги. Ми всіляко намагались залучити вищих посадовців з Міністерства цифрової трансформації та Мінекономрозвитку до цих міжнародних обмінів впродовж перебування зарубіжних гостей, й до самого форуму 22 листопада, але безрезультатно. Більш ніж очевидно, що промислові сектори та діджиталізація в цій сфері – зовсім не в пріоритетах нинішньої влади.

Цікавими та продуктивними були обміни з Яніком Фурустье (Yannick Fourastier) в наступні дні.  Ex-CDO Airbus та Bombardier має дійсно дуже масштабне мислення та детальне бачення процесів діджиталізації в транспортних (і не тільки) секторах ЄС та світу. Цього дуже бракує всім нашим policy-makers в українській Індустрії 4.0, включно з нашою виконавчою дирекцією. В результаті цих обмінів, АППАУ підписала Меморандум про наміри  (MoU) з CodEUrope. В документі ставляться цілі по прискоренню нашої інтеграції в ЄС та синхронізації з політиками в області Mobility 4.0, побудови дорожніх карт DX та розгортання відповідних механізмів як РРР. АППАУ вже узгоджує першу координаційну нараду з Міністерством інфраструктури України, куди ми запросимо наших провідних розробників в сфері транспорту.

На підписанні Меморандуму (MoU), Янік Фуруст’є на фото зліва

Головні висновки Trans4Mation та напрями подальших дій

Отже, що найголовнішого ми винесли з форуму –

 1. Амбіції – рушій розвитку! Саме так – і це тим більше правда для нових, проривних глобальних трендів розвитку світової економіки як Індустрія 4.0. Амбіції команди IT-Enterprise та її лідера Олега Щербатенко продемонструвати ефективність технологій 4.0 (і не тільки своїх розробок) всій України зробили цю конференцію флагманом руху Індустрії 4.0 в 2019 році.
 2. Індустрія 4.0 може збирати зали – потрібна правильна концентрація ресурсів, комерційні зусилля, хороший піар та реклама. Цей висновок Trans4Mation Forum дуже важливий на фоні попередніх, і часто невдалих зусиль різних гравців просувати цю тему.
 3. Форум – як тригер для інтенсифікації міжнародних обмінів. Якщо запрошення польських та французьких колег було тестом, то цей тест, безумовно, вдався. Результати перемовин перевершили наші сподівання й це новий поштовх для кращої інтеграції учасників нашої асоціації та руху 4.0 в європейський простір, в конкретні формати співпраці з Польщею та країнами Західної Європи.
 4. Натомість, були й певні розчарування. Найбільша – пасивність урядових структур. Все що сказано вище, ніяк їх не стосується. Впродовж 3-х місяців від приходу до влади нової команди ми намагались розглядати зміни на політичному олімпі виключно як вікно можливостей. Але всі наші пропозиції, запрошення до дискусій та співпраці в русі 4.0, запрошення на Trans4Mation Forum високопоставлених посадовців були проігноровані. Очевидно й остаточно, що цей уряд є дуже далеким від розуміння викликів як промисловості, так і діджиталізації в цій сфері.
 5. Кращої реакції ми також очікували від чисельних інноваторів 4.0 – як в плані демонстрації свої кейсів в демо-зоні форуму, так і участі в заході. Цього разу цього не сталось, і тут є питання як до рівня цих рішень і готовності їх демонстрації, але більше – до рівня консолідації учасників руху 4.0. Адже головні витрати понесла всього 1 компанія, IT-Enterprise, хоча це спільна справа для всього внутрішнього ринку.

Підсумовуючи всі результати, форум слід визнати успішним. Головне – це дуже важливий крок вперед всієї спільноти руху 4.0. Ми показали значимість Індустрії 4.0 для українського ринку, й замовники відгукнулись. Україна точно буде в Індустрії 4.0! Натомість, в яких масштабах та ролях на світовій мапі – питання відкрите.

Чи цей процес буде йти виключно з десятком підприємств та кількома десятками розробників як сьогодні? Чи, можливо, перехід на колії 4.0 стане реальністю для чисельних галузей та секторів нашої економіки?


Думаю, що це залежить зараз більше від наших амбіцій, координації та консолідації спільних зусиль.

Побажаємо всім нам кращого рівня цих 3-х компонентів в наступному році.

Й величезна подяка IT-Enterprise за лідерство в цьому процесі.

Юрчак Олександр, ген. директор АППАУ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *