Порядок денний цифрових спільнот – що в ньому?

Питання в заголовку супер-важливе з урахуванням поточного моменту чергових «бурхливих змін» та глибокої кризи в яку падає зараз країна. В свою чергу воно ділиться на два під-питання – що вже є і що має бути. Я не претендую тут на глибоку аналітику чи повне розуміння порядку денного всіх спільнот – їх багато, але пропоную відрефлексувати на те, що ми всі бачимо в зовнішній площині в областях близьких до Індустрії 4.0. Мета – виробити цей спільну аженду; – те що її немає, більш ніж очевидно.

Що вже є в ажендах?

Маючи на увазі аженду (порядок денний), ми беремо до уваги той факт, що цифрові спільноти є дуже розрізненими. Як ми неодноразово наголошували раніше, в Україні немає єдиного центру консолідації та вироблення спільної аженди. Спроба консолідації 2016 року, коли High Tech Office Ukraine створив єдину Digital Agenda Ukraine закінчилась влітку 2019 коли нове Міністерство цифрової трансформації почало все з нуля й по своїм лекалам. Відповідно, що ми маємо зараз, куди направлений курс спільнот

 1. Мінцифри як і весь уряд намагається адаптуватись до умов пандемії COVID-19. Запущені 2 грантові конкурси на кращі інновації, є попередній перелік переможців. Водночас, сказати що ці новації дуже релевантними поточному моменту язик не повертається. На найбільш гострі питання – як стан медичної системи, або прогноз розвитку пандемії в країні – відповідей тут немає. Також незрозуміло навіщо в одному міністерстві запускати 2 дуже подібні конкурси.
 2. Реакція діджитал спільнот млява. Принаймі в публічній площині, і якщо заходити на сайти головних акторів, ми не побачимо якихось ясних закликів чи програм дій. Звісно, ініціативи є – зокрема, варто вказати на ініціативу #IT_fights_COVID19 яка очевидно ініційована SoftServe й включена в програму IT-Ukraine. Водночас, «збір коштів» домінує в цій програмі, тоді як ми говоримо тут радше про справжню “цифрову реакцію” – програмні рішення, продукти та #Tech- ініціативи. Більше детально про стан цифрових спільнот та інновацій дивіться в нашому дайджесті №2 Аналітичного центру Industry4Ukraine.
 3. Курс АППАУ та Індустрії 4.0 дам, як приклад, далі. Скажу, що спроби зорганізуватись та виробити свій порядок денний в нас є, але нам так само бракує спільного розуміння – «що відбувається, що потрібно, які пріоритети».

Прямий наслідок цього стану – цифрові спільноти дезорієнтовані та розкоординовані. Власне, так і було раніше. Але зараз це питання є дуже критичним. Оскільки мова про мобілізацію на всіх рівнях – державному, промисловому, цифровому, регіональному, тощо. Цифрові спільноти мають величезний потенціал допомоги та впливу для боротьби з епідемією COVID-19. Але видається на те, що ККД цього потенціалу наразі є дуже низьким.

Більшість акторів ринку просто не розуміють, що вони мають робити й куди бігти в умовах кризи медичної, економічної та інших, – і які тільки поглиблюються.

Що має бути в аженді?

Відповіді на це питання досить очевидні, особливо для тих, хто мислить стратегічно.

 1. Чітка фіксація пріоритетів «цифри» в прямій відповідності до загальносвітових й загальноукраїнських пріоритетів боротьби з COVID-19. Зокрема, мова про те, як «цифра» може допомагати в реалізації найбільш ефективних засобів боротьби як
  1. Ефективне масове тестування
  2. Ефективне простежування інфікованих громадян
  3. Ефективна ізоляція
  4. Ефективний карантин
  5. Ефективне лікування – зокрема, задоволення потреб сегменту #MedTech (виробництво критичного медичного обладнання)

Ці пріоритети ми відобразили в дайджесті №1. Слово «ефективний» має означати – «без цифри – це неможливо!». Відповідно рішення цифрових спільнот мали б бути орієнтованими на ці пріоритети. Якщо ви подивитесь як діють наші європейські колеги – це те саме.

 1. Велика проблема України в тому, що ці пріоритети не зафіксовані на державному рівні й немає керування ними. Отже, як можуть цифрові спільноти керуватись тим, чого не існує на загальнонаціональному рівні? Очевидно, правильна поведінка в цьому – тільки в обєднанні й додаванні свого голосу, своїх зусиль (перш за все області PR & GR), для того щоб ці пріоритети були зафіксовані й розгорнуті у відповідні програми – й з обовязковою присутністю «цифри» у відповідних програмах. Прикрим виглядає той факт, що маючи супер-потужний потенціал data scientist ми й досі не можемо спрогнозувати головні речі щодо еволюції епідемії COVID-19 у власній країні, – наприклад, щодо піку захворювань та його тривалості.  А між тим, це є ключова умова для більшості економічних та інших програм дій.
 2. Негайна актуалізація власних рішень та програм дій у відповідності до двох вищевказаних пп – їх висування на 1-ий план в своїй публічній діяльності та ажендах. Приведу власний приклад реакції спільноти Industry 4.0. Що ми вже зробили й продовжуємо
  1. Як спільнота промислових хайтек приєднались до руху #BreatheUkraine, який швидко формується на наших очах в новий кластер #MedTech (виробництво сучасного медичного обладнання).
  2. В рамках вже цієх спільноти ми залучили наші кращі ресурси. Зараз в #BreatheUkraine перші заяви, конкретний бізнес- план ALIZE, координація дій в технічних рішеннях тощо генеруються завдяки залученим ресурсам нашої спільноти. Ми також виробили перше звертання до уряду та адміністрації президента – листи пішли.
  3. Ми також звернулись до Коаліції цифрової трансформації (High Tech Oiffice Ukraine) з проханням взяти на себе координацію всіх цифрових спільнот. Адже очевидно, що точок перетину Індустрії 4.0 з іншими багато. Але ми просто не розуміємо всього стану речей – зокрема в області eHealth ми не бачимо загальної картини та напрацювань.
  4. Ми створили власний під-комітет в АППАУ (Індустрії 4.0), дії якого зараз спрямовані на кілька пріоритетів – розуміння та допомогу медичній системі в області ВІ та аналітики даних, перевід виробництв на цифрові платформи, створення (або розширення існуючих) платформ логістики та закупівель для нових потреб мед. системи, створення повного каталогу рішень (лендскейпу) MedTech & eHealth
  5. Для публічного відображення всього цього АППАУ спонсорує вихід регулярного дайджесту на платформі #Indsutry4Ukraine. Він стає все більш тематичним – 3-ій випуск фокусується на стані медичного обладнання.

Це тільки короткий перелік дій – насправді їх багато більше. Тепер уявіть собі що всі цифрові спільноти діють подібним чином, в унісон та скоодиновано. Можете уявити спільний ефект? Я думаю, точніше глибоко переконаний, що він був би величезним. Й коли ми 5 років підряд повторюємо в Digital Agenda Ukraine, що

ІТ – це не «вещь в себе» – а драйвер та каталізатор розвитку економіки країни (цієї країни – а не інших)

,

то зараз це тим більш очевидно. Як очевидно, що цифра може грати роль потужного запобіжного та навіть, головного засобу протидії пандемії в окремих аспектах. Саме хайтек спільноти можуть задати вектор, ритм та правильні пріоритети розвитку в часи пандемії. Чому? – та просто тому, що вони є більш гнучкими, швидкими, краще організованими та краще відчувають “глобальний пульс” світового розвитку, ніж будь-які інші професійні спільноти. А ще тому, що “цифра” все частіше стає не просто “допоміжним засобом”, а ключом до інновацій та ефективних рішень.

 

Як консолідувати цифрові спільноти?

От ми підійшли до головного. Якщо консолідація потрібна, то як це зробити? Моя рефлексія з цього приводу базуєтсья на 2-х простих тезах

 1. Спільноти мають поглибити рівень консолідації й відповідності до спільних пріоритетів – кожна в себе (приклад Індустрії 4.0 вище – просто приклад, інші вітаються).
 2. Але разом – ми маємо створити спільний координаційний орган, штаб, який має координувати всі цифрові напрями. Зараз така спроба вже відбувається в рамках Коаліції цифрової трансформації. Створена єдина група в соц. мережі slack куди запрошуються лідери всіх спільнот, розпочались щотижневі наради, розробляються спільні точки дотику та плани дій.

Чим швидше ми зорганізуємось, тим більший буде ефект і для держави, і для наших співгромадян, і для членів наших спільнот. Коментарі, зустрічні пропозиції тощо, вітаються – пишіть на office@ht-office.org

Юрчак Олександр, ген. директор АППАУ

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.