Про критерії вибору SCADA/HMI, а також… культуру продуктового менеджменту

Недавня дискусія в групі АППАУ на Facebook створила певний прецедент, причини якого ми в своїй спільноті АППАУ вже потрохи забуваємо. Мова про критерії вибору складних продуктів, як SCADA/HMI, але також про культуру продуктового менеджменту. Ці речі жваво обговорювались 3-4 роки, але затим чомусь все ніби стало добре. Суть нового прецеденту в тому, що компанія «Зерновая столица» – вітчизняний розробник-інтегратор рішень АСУТП для елеваторів на конференції ID Fest протиставила своє рішення SMART-СДАУ  всьому ринку SCADA/HMI, як більш сучасне та безпечне. В дискусії на facebook виявилось, що порівнювати власне нічого – компанія, яка, до речі вже багато років на ринку, – немає навіть пристойного описання на корпоративному сайті.  Тут ми бачимо описання всього рішення АСУТП, але зовсім не програмного забезпечення рівня SCADA/HMI. Навіщо протиставляти власне повне рішення АСУ ТП окремому її елементу від всього ринку, при тому, що сказати самим щось конкретне нічого – незрозуміло, але подібні випадки досить характерні для розуміння рівня вітчизняних розробників та їх продуктового менеджменту.

Між тим, дискусія в групі цікава тим, що знову підіймає питання про критерії вибору, оцінки та кращих стандартів в цій області. Яким би не було конкретне рішення «Зернової столиці»,

справжнє питання полягає в іншому – що саме, як і щодо чого ми порівнюємо?

Й це питання значно більш важливе, оскільки воно виникало в спільноті АППАУ й минулого року (саме по SCADA), і багато раніше по іншим сегментам, але поки якихось професійних гайдів в нас немає.

Тому й для початку цієї колективної роботи, ось мої 10 ремарок з цього приводу

 1. Ринок SCADA/HMI величезний, старий (тобто зрілий) й дуже добре сегментований в світі. Він має зростання до 6-8%, ось типові посилання – https://www.alliedmarketresearch.com/scada-market
 2. В Україні ніяких детальних оцінок я не бачив, але в цілому й виходячи з логіки здорового глузду ми можемо оцінюємо перспективу росту значно більшу, адже очевидно, що рівень проникнення цих технологій ще малий, а потреби в автоматизації тільки зростають.
 3. SCADA/HMI – досить складний продукт з технічної точки зору, який має десятки функцій, й може значно відрізнятись по чисельним сегментам. Тому гарний конкурентний аналіз й саме для свого сегменту (а не «взагалі») – не є чимось видатним. Це – must be будь-якого продуктового маркетингу. Й розказувати про складні речі «щось на пальцях», робити голосні заяви без будь-якого підтвердження – це не тільки професійний моветон, але й комерційна безграмотність: адже ви просто залишаєте замовника можливості порівнювати речі, в яких він бажає розібратись.
 4. Питання про самописні SCADA/HMI (так само як і PLC) й тільки «під себе» (тобто пропрієтарні) давно вирішене й закрите на більшості зрілих ринків. Звісно, тренд в епоху 4.0 йде тільки про відкриті системи, що відповідають міжнародним стандартам.
 5. Але це далеко не очевидно в Україні. Для окремих ніш та сегментів це частіше всього пов’язано з низькою культурою ринку замовників. Наприклад, металурги в Україні в своїй переважній більшості давно перейшли на стандарти відомих світових виробників. Але залізничники і, як виявилось недавно, елеватори (очевидно – й багато інших сегментів?), ще й досі керуються принципами «шоб дешевше», або ж є інші мотиви – й вони навряд чи з області високих професійних стандартів.
 6. Проблема доступності якісних аналітичних звітів з чіткими (та незалежними!) оцінками й рекомендаціями щодо критеріїв вибору SCADA/HMI насправді існує і в світі. І тим більше – це правда для України. На відміну від ІТ-області та інших сегментів, знайти в SCADA/HMI що небудь безкоштовне – хоча б на рівні пристойних аналітичних статей – практично неможливо. Звісно, це створює значні проблеми в орієнтації – й для замовників, перш за все.
 7. Якщо все-ж звернутись до відкритих публікацій, що освітлюють тренди розвитку та оцінки незалежних міжнародних експертів, то я б порадив звернути увагу на декілька джерел
  1. Головним авторитетом в світі Industrial Automation є консалтингова компанія Automation Research Corporation (ARC). Стаття на I-scoop що стосується трендів розвитку SCADA/HMI посилається на неї в контексті Індустрії 4.0 й дає досить якісний аналітичний зріз. На відміну від деяких прогнозів з РФ, що кажуть про загрозу SCADA в епоху IoT, автор говорить, що навпаки, в епоху 4.0 та ІІоТ роль SCADA/HMI стає більш критичною. Мова про те, що в сьогодні SCADA/HMI може виконувати функції не просто візуалізації, а «місточка» до рівня ERP й перерозподіляти частину функцій як в аналітиці бізнесу (BI, – й особливо з урахуванням появи edge), так і в завданнях горизонтальної та вертикальної інтеграції. Стаття також коротко освітлює важливі тренди – як зростання ролі мобільних застосунків, та біг дата на цьому рівні.
  2. Наступний огляд ARC дає досить великий перелік критеріїв вибору. Вкажемо серед них не тільки технічні, як технології та архітектура, чи можливості інтеграції з ІІоТ, але й чимало бізнесових – надійність постачальника, його локальна та глобальна присутність (важливо для ОЕМ), можливості навчання та сервісної підтримки тощо.
  3. Проблема з подібним контентом щодо критеріїв вибору чи хоча б оглядів про тренди залишається серйозною в Україні – в рунет можна зустріти в рази більше якісних оглядів. Зокрема, ця стаття від AggreGate досить вдало освітлює свій продукт в контексті трендів ІІоТ. Якщо ми згадаємо ще про TraceMode, то ситуація з українськими розробками в області SCADA/HMI виглядає сумно – нам залишились маленькі маргінальні ніші, як це добре видно в кейсі з «Зерновою столицею». Власне, хотілось би послатись на якийсь якісний ресурс від вітчизняних виробників, але в цьому і є проблема – його немає.
  4. Максимум на що ми здатні – це поки що перекладати, – ось непоганий переклад по трендам з американського джерела від ua.automation
 8. Між тим навіть цей поверховий огляд дає розуміння, що важливо при виборі SCADA/HMI якщо ви шукаєте сучасну платформу (а не просто «шоб дешевше»),
  1. Інтеграція інструментів аналітики та BI SCADA/HMI мають все більше бути орієнтованими на вирішення бізнес-завдань, а не просто «візуалізацію для операторів»
  2. Важливим є можливості дизайну та дотримання сучасних стандартів (ISA101) – перш за все, з точки зору, якості прийняття рішень в операційному управлінні
  3. Для орієнтації на майбутній розвиток важливо враховувати можливості SCADA бути справжнім, ефективним хабом між польовим рівнем та, – не тільки традиційним вертикальним рівнем  MES-EAM/ERP, але й горизонтальним (CAE, PDM, Supply chain).
  4. Можливості інтеграції в мобільні застосунки та хмарні платформи також варто розглядати.
  5. Сервісна підтримка виробника є дуже важливою, й особливо коли ви експортуєте – його підтримка також і в країні експорту.
  6. Розповсюдженість (відомість бренду), відкритість платформи, наявність галузевих інтеграторів є також важливими – це зменшує залежність кінцевого замовника від одного постачальника рішення.
 9. Все вищесказане означає що перед нашими новими Центрами 4.0 стоїть великий фронт робіт – не тільки в плані аналітики – порівняння, але хоча б елементарного «розжовування», освіти та просвіти ринку – в цілому тут ще багато-багато роботи. Зауважу, що мова тут про традиційний продукт – SCADA/HMI. Якщо ж ми візьмемо зовсім нові технології як IIoT – там ситуація ще гірша.
 10. Окрема ремарка для продакт менеджерів вендорів, членів АППАУ. Розуміючи все ваше завантаження, та нехватку часу та ресурсів на райтинг, – все-ж, будь-ласка старайтесь максимально активізуватись в генерації власного експертного та аналітичного контенту. Як я вже сказав, – відставання від РФ та розвинутих країн в нас дуже сильне й це не відповідає стану тієї експертної спільноти, що існує в АППАУ або в інших подібних спільнотах за останні 5 років. Пора виходити на арену ) В АППАУ – й з урахуванням великої кількості залучених ВНЗ, це справді набагато вже простіше.

Повертаючись до конференції ІD Fest – ми бачили багато інших прикладів вже доброї сегментації й таргетингу продуктових сегментів від наших членів (виступи Overvis, IT-Enterprise, Fractal Tools), але питання в тому, чи розуміє це замовник, – й особливо там, де мова про нові технології.

Надіюсь, цей огляд був корисним. Звісно, продакти вендорів, експерти від інтеграторів, та можливо самі великі замовники можуть покращити 10 пп вище. Тому do not hesitate, – наші ресурси для вас повністю відкриті.

Юрчак Олександр,

ген. директор АППАУ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *