Relevant and not – враження з Європейського форуму 21 лютого

Будь-яка конференція дає масу приводів для оцінки стану й визначення викликів в конкретній області. Чим більша конференція, чим краще організована, чим якісніші спікери й різноманітніші теми – тим точніше ви можете визначати і стан, і спільні виклики.

Європейський індустріальний форум, що відбувся в Києві 21 лютого дав чимало приводів для рефлексії щодо обох вказаних параметрів.
Детально описувати чи коментувати всі 4 панельні дискусії я не буду. Але дам виключно суб’єктивну думку, що було релевантним в контексті питань нашого руху 4.0 – а що ні. З минулого року в АППАУ ми приділяємо особливу увагу характеристиці релевантності – тобто тому, що показує не тільки тактичну, але й стратегічну гнучкість, точність та швидкість в реакції на зовнішні та внутрішні зміни, що постійно генерують нові й нові виклики.

Абсолютно релевантно

Мій перелік в цій категорії включає 3 наступні речі:

 1. Сама ідея проведення дня була домінуючою в Дениса Базилевича, координатора Медіа-Хаб 4.0 з минулого року. Коли всі країни (вкл з асоційованими) щороку дають свої пропозиції до ЄС щодо взаємодії в промисловості, чому до цього часу це не зробила Україна? Й чи може такий захід стати поштовхом для вироблення внутрішнього порядку денного – в тому числі разом з урядом? Адже не секрет, що наш прогрес в області промисловості, м’яко кажучи, млявий. Денис доклав масу зусиль та свого часу, щоб на офіційному рівні включити Україну до заходів ЄС й поєднати спільні зусилля бізнес-асоціацій разом з представниками уряду. Сам форум організований всього за 3 тижні й пройшов на високому рівні. Браво, Денис!
 2. Самоорганізація та координація партнерів форуму – перш за все, представників кластерів та асоціацій – логістичного, автопрому, аерокосмічного, – ну і нашого – по Індустрії 4.0 і разом з ТПП України. Ми не просто зорганізувались, але й діяли чітко по пріоритетам вироблення спільної та окремої (по кожному кластеру) аженди відповідно до правил Брюсселю. Щирі вітання всім колегам!
 3. Ініціатива Володимира Власюка, директора ДП “Укрпромзовнішекспертиза” виступити з окремою доповіддю, що показує реальний стан й масштаби де-індустріалізації країни, плюс його чіткі пропозиції щодо спільних пропозиції до Брюсселю. Мова про 3 напрямки – ре-шоринг (розміщення нових виробництв в Україні), виробничий аутсоурсинг (виробництво запчастин та комплектуючих), промисловий інжиніринг (кращу кооперацію та використання українського потенціалу по всім ключовим промисловим хайтек сегментам).

Релевантно

 1. Вибір тем та представників для панельних + рівень їх презентацій в цілому був релевантний завданням форуму. По всім відгукам, що я чув і за власними спостереженнями – рівень був справді високим. Ми показали кращих представників, що є у вказаних секторах, і їхній рівень бізнесу, їхні пропозиції – цілком на європейському рівні. Дуже релевантним був виступ Радослава Шкупа, ген. директора “Костел Україна” який добре розставляв крапки над «і» щодо «легкості ведення бізнесу» в Україні. Бюрократія, невідповідність європейським правилам ведення бізнесу (все це на рівні держави), жорсткий брак кваліфікованих кадрів – ось те, що стримує потенційних інвесторів. Власне – це й була відповідь на можливе питання аудиторії, що виникало після суперових наших представників – «Чому ж – не зважаючи на 10-кратну різницю в собівартості виробництва й подібні класні компанії, – інвестицій немає?»
 2. Рішення «Сіменс-Україна» стати генеральним партнером – разом з нашою спільною дискусією по Індустрії 4.0 позиціонує наш молодий рух на одному рівні з іншими, – набагато більш давніми та відомими кластерними рухами. Не менш релевантною є активна участь IT-Enterprise – включно з фінансовою підтримкою форуму та випуском 1-го кейс-стаді по Індустрії 4.0, що роздавався на форумі (кейс на ПАО “ФЕД”).
 3. Потужна підтримка чисельних членів та партнерів АППАУ та руху 4.0, яких я нарахував на форумі декілька десятків, на кажучи вже про інші бізнес-спільноти – є вагомим фактором і для нас, і для подібних заходів. Адже ми не просто «граємось в політику» чи піаримось, – подібна підтримка говорить про свідоме ставлення до спільного вирішення важливих, стратегічних завдань розвитку. Тому вітання всім членам АППАУ та руху 4.0!

Не релевантно

 1. Використання термінів 4.0 (цифрової трансформації тощо) виключно для власного піару й на фоні домінування все тих же принципів та правил гри, що й в минулому столітті не є релевантним ні по відношенню до інтеграції в ЄС, ні по відношенню до часу. На жаль, це стосується й тих великих промислових груп, які виступали красиво, інколи навіть пафосно. Але про що та навіщо, – я не зрозумів.
 2. Не релевантною для мене є поведінка багатьох чиновників, що так само використовують подібні заходи скоріше для демонстрації власної активності та піару. А далі – не буде нічого, – вже перевірено не раз. На фоні представництва тут чисельних представників промилових хайтек можна було б очікувати хоч якийсь інтерес, конкретні пропозиції чи просто питання від різного рівня урядовців, що були на форумі. Жодного я не чув та не бачив. Тому в черговий раз констатуємо, – діалогу з МЕРТ-ом за 2 роки просування Індустрії 4.0 в нас немає.
 3. Не релевантними, на мою думку, є відповіді шановних представників великих підприємств щодо кадрової ситуації. «Честь мундиру» та «у нас всьо хорошо» превалювали над необхідними б для реальної ситуації свідченнями про зростаючу кадрову катастрофу. Звісно, – це не ввійде в position paper для Брюсселю. Але окрема мета подібних форумів – це формулювання та узгодження внутрішнього порядку денного. Й коли цього не відбувається, коли тему «заговорюють» самі представники бізнесу – це прикро.

Абсолютно не релевантно!

Чемпіоном в цій категорії для мене був спіч директора Офісу залучення інвестицій Invest Ukraine, пана Данила Білака. Чому? По 2-м причинам:

 • Весь спіч розрахований на аудиторію неофітів, що не знають реальної ситуації. Чого вартий ролик, який можливо й треба показувати в західній аудиторії (бо що ще?), але є абсолютно не релеватним поточному стану українських промислових хайтек. Хоча б тому, що половина цифр та фактів є неправдивими (населення, якісь там успіхи в науці чи робототехніці), але головне – постійні згадки про ІТ, як головний критерій успіху. Пан Білак очевидно не зрозумів, куди він прийшов – інакше згадки про ІТ, що висмоктує останні рештки кадрів зі всіх промислових хайтек й особливо молоді, були б значно стриманішими. Так само як і вихваляння 3-х разовим ростом ІТ (до 3 млрд сьогодні) й з 90% орієнтацією на аутсорс є радше сумнівним прогресом на фоні 3-4 кратного падіння машинобудування (12 млрд доларів ще в 2012 р).
 • Але ще більш нерелевантним є те, що цей спіч йшов відразу після виступу пана Володимира Власюка. Який більш, ніж ясно показав картину де-індустріалізації та наростаючої кадрової катастрофи. Чи була хоч якась найменша конотація до цього виступу в наступному від пана Білака Д.? Чи були бодай якісь конкретні пропозиції, що релевантні хоч якимось актуальним викликам промислових хайтек сегментів? Жодних! Просто – загальна риторика про зміни в світі. Ну і мовляв – “треба й нам”.

Для мене все це – свідчення разючого контрасту двох світів. Першого – що придумують собі чиновники та влада «зверху», й реального – про який криком кричать активісти, бізнес та експерти, – але навіть коли їх ставлять поруч в одній панелі – перші не чують других.

Подивитись та оцінити цей дисонанс меседжів можна тут – з 37-ої хвилини.

*********

Резюмуючи. В черговий раз переконуюсь, що українці мають величезний потенціал, але й велику слабкість в здатності чути одні одних, вести справжній діалог та домовлятись. Що спричинюється в свою чергу нерелевантним відношенням до змін в світі та оцінки свого власного стану.

Визначення нерелевантних позицій тих чи інших стейкхолдерів мало би йти в відкритому діалозі швидко й максимально відверто – й саме це шлях до прискореного розвитку, який нам так потрібен.

Наприклад, в панельній дискусії по 4.0 ми зосередились на ключових викликах в цій області, які найважливіші – це освіта-просвіта ринку, кібер-безпека, зміна корпоративної культури замовників, прискорення інтеграції ІТ-ОТ та зміцнення інноваційних еко-систем, – з фокусом на кращій співпраці з НАНУ та ВНЗ. Думка лідерів ринку по цим питанням – надзвичайно важлива для консолідації руху всієї спільноти 4.0 та точного налаштування спільних пріоритетів. І коли у вас є внутрішня позиція, пріоритети та підтримка – тоді й зовнішні меседжи легко виробляти (для Брюсселю і не тільки).

Натомість, риторика про brains & grains (приклад вище від InvestUkraine) приносить наразі більше шкоди. Зайве говорити, що тут немає жодного економічного обґрунтування. Набагато гірше, що цій ідеї вже років 10, з неї вийшов повний пшик – але багато людей, в тому числі у владних органах, й досі вперто не хочуть цього бачити.

Зараз навколо Медіа-хаб 4.0 формується гарна команда людей, що готові змінити цю ситуацію. Важливо не «забалакати тему», не допустити пустопорожнього піару, не звести все до 2-3 чергових заходів, за якими немає нічого.

З боку наших учасників АППАУ та Індустрії 4.0 ми запропонуємо декілька важливих ініціатив для того, щоб ця ініціатива вела до наступних, конкретних програм дій. Надіюсь, що аналогічні речі будуть від колег. Й будьмо релевантними до нашої ситуації – далеко зовсім не райдужної в глобальному, жорсткому світі, – й наших спільних викликів. Недаремно, один з найбільш популярних виразів на Заході, що характеризує здатність адаптуватись, звучить  як

be relevant or die!

Юрчак Олександр.

P.S. подивитись всі записи панельних дискусій та виступів – можна на сайті форуму.

Версія АППАУ про наслідки політики brains & grains та як з цього виходити – див тут.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *