Тенденції SCADA/HMI – думка експерта

Продовження опитування експертів асоціації. На питання відповідає Дмитро Шрам, менеджер з розвитку бізнесу «Шнейдер Електрик Україна», член групи ТК 185, експерт АППАУ в області ПЛК та SCADA/HMI. Працює в компанії з 2016 року.

 1. Які головні тенденції ви бачите в сегменті SCADA/HMI в Україні та в світі?

Говорячи про людино-машинний інтерфейс і SCADA-системи, ми можемо розглядати 2 важливих етапи розробки: дизайн екрану і можливості зв’язку з верхнім і нижнім рівнями.

Впродовж еволюції промислових виробництв, розробка ЛМІ протягом останніх 30 років подолала етапи від 1.0 до 4.0. Останнім часом був впроваджений ряд нових методів проектування ЛМІ з використанням нових концепцій. Ці методи тепер можуть значно скоротити час розробки ЛМІ, усуваючи непотрібні кроки і використовуючи раніше розроблені ресурси. Можемо назвати це Дизайном HMI 4.0, який спрощує процес проектування за допомогою:

 • використання в якості атрибутів об’єктів, крім ширини і висоти, координат екрану X і Y;
 • створення екранів за допомогою макетів з можливістю зміни роздільної здатності;
 • розділення екрану табличною сіткою, в кожній комірці якої також можна розміщувати графічні об’єкти або сітку;
 • використання шаблонів тем, наборів кольорів і навігації на зразок Windows;
 • можливості теми вільно змінювати значення за замовчуванням атрибутів об’єкта, а потім запам’ятовувати їх як інший об’єкт;
 • відсутності недоладності, що досягається за допомогою розробки 2-кольорового інтерфейсу.

Інновації призначеного для користувача інтерфейсу, такі як смартфони, мали істотний вплив на проектування промислового ЛМІ, і тепер користувачам потрібні більш чіткі і прості у використанні екрани.

Що стосується SCADA-систем, велику популярність в світі та Україні набирають невеликі системи для об’єктів інфраструктури, промислових об’єктів, ліній і машин – до 64 тис. тегів. Говорячи про їх можливості, слід виділити функціональні особливості:

 • Написання скриптів VB, формування звітів в PDF, XML, HTML і т.д., запис архівів тривог і аварій, а також трендів.
 • Віддалений моніторинг за допомогою веб-клієнта або планшета, отримання сповіщень про аварії по e-mail.
 • Використання протоколу MQTT промислового Інтернету речей для з’єднань з віддаленими місцями, де потрібний “малий розмір коду” або обмежена пропускна здатність мережі. Такий зв’язок можна організувати також за допомогою інструменту Node-RED.
 • Зберігання даних в локальних БД (SQL та ін.).
 • Захист інформації за допомогою баз даних і резервування.
 • Зв’язок рівнів IT/OT за допомогою великої кількості драйверів, включаючи популярну архітектуру стандарту OPC UA.
 • Функція «Thin client»: моніторинг екрану з веб-браузера на основі HTML5.

Важлива частина ЛМІ на сьогоднішній день включає різні додатки з предиктивної аналітики та аналізу поведінки об’єкта і звітності.

Саме цифрові порадники – адвайзери – можуть стати першим кроком на шляху цифровізації тих підприємств, де раніше використовували тільки консервативні рішення. Це найпростіший спосіб почати перехід на більш сучасні технології.

Цифрові порадники від Schneider Electric дозволяють підвищити операційну ефективність і при цьому вимагають мінімального інжинірингу. Вартість адвайзеров невелика, а витрати на впровадження практично відсутні. Ми в Schneider Electric вважаємо, що такі рішення будуть вельми цікаві компаніям, які хочуть йти в ногу з часом, але поки не готові реалізовувати повномасштабні проекти в області цифровізації.

 

 1. Які виклики ці тенденції  генерують на 2019 для нашого ринку?

Кадри вирішують все, а нестача кваліфікованих інженерів – велика проблема для ринку не тільки в Україні, але і по всьому світу. Мілленіали, як правило, більш відкриті до нових технологій. Нове покоління прекрасно розуміє, чому важливі технології, як вони перетворюють життя навколо. Молоді люди не мислять себе без цифрових гаджетів і звикли знаходити будь-яку інформацію в інтернеті без зайвих зусиль. У них зовсім інша мотивація до роботи.

Згідно з дослідженнями PricewaterhouseCoopers, 60% юнаків і дівчат прагнуть працювати з найпередовішими технологіями. Ці дослідження показують, що активна молодь прагне жити і працювати у великих містах. Для машинобудівних, гірничодобувних і металургійних підприємств, у той же час, це стає великою проблемою, так як вони знаходяться у віддалених регіонах країни, де найшвидше відбувається відтік найбільш перспективних трудових ресурсів. Це не тільки українська, а й світова проблема. Люди по всьому світу шукають спосіб мінімізувати наслідки трудової міграції.

 

 1. Що має робити спільнота, щоб краще на них відповідати?

Незважаючи на автоматизацію процесу, якість і швидкість регулярного технічного обслуговування все ще багато в чому залежать від кваліфікації працівника.

Роботодавцям, які є представниками інших поколінь, необхідно психологічно адаптуватися до мілленіалів. Від них вимагається створювати умови, які дозволяють залучити й утримати найбільш перспективних молодих людей. Також потрібні передові засоби навчання персоналу, які дозволять скоротити терміни входження в нову посаду.

 

 

Дмитро Шрам, менеджер з розвитку бізнесу «Шнейдер Електрик Україна», член групи ТК 185, експерт АППАУ в області ПЛК та SCADA/HMI. Працює в компанії з 2016 року.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *