Головні інсайти АППАУ в 2020 році – передача естафети в 2021 рік

Тема зв’язку подій між собою стала головною в проекті «Інтеграція 4.0», де розрізненість та фрагментація маси онлайн заходів веде до такої ж фрагментації ідей та дій стейхолдерів, а далі й до втрати стратегічних пріоритетів. В запропонованій в цьому проекті методиці, ми насправді дотримуємось традицій та практик, що вже вироблені в АППАУ впродовж попередніх років. Головні з них – звітування, пошук інсайтів, винесення важливих уроків  та передача естафети в наступний період. Зробимо це зараз й в масштабах року, що минає, на прикладі 10-топ подій та проектів. Подаємо їх в хронологічному порядку.

Лютий:  заключна конференція aCampus

Обговорення результатів проекту aCampus відбулось на заключній конференції в кінці лютого. Кількість залучених експертів, рівень дискусій, загальна атмосфера – все це добре показало як потенціал технічної спільноти, так і важливість технічних стандартів в сферах промислової автоматизації, ІТ та нової Індустрії 4.0. Тоді ми ще не знали, що це була остання велика конференція АППАУ в оффлайн.

Головні інсайти: конференція підтвердила, що технічні стандарти є дуже важливими для багатьох великих компаній України. Й те що ТК 185 має потужний потенціал. Водночас, подальші події підтвердили висновок головного звіту про нашу інституційну слабкість – ринок (замовників) ми так і «не розкачали», – платити за стандарти та роботу по ним нікому. Після закінчення проекту (фінансування) діяльність ТК 185 різко пішла вниз. В 2020 справдився також висновок проекту щодо Центрів 4.0 – хоча вони в повній мірі продемонстрували свій великий потенціал просвіти,

«проєкт aCampus не дав нових стимулів, крім платних, до мотивації університетів краще інтегруватись в ТК 185 та в ринкове середовище».

За виключенням 1-2 команд, університети не просунулись в ідеї монетизації своїх знань через нові тренінгові курси для ринку. Хоча проект давав для цього чимало підстав.

Квітень: Fail з MedTech – визнання меж свого впливу та важливості стратегій

З кінця березня й з початком пандемії COVID-19, АППАУ стала активним учасником громадянського суспільства та експертної спільноти, яка мобілізувалась проти цієї загрози. Правління асоціації відреагувало спеціальним зверненням ще 19 березня. Майже 2 місяці далі наша виконавча дирекція близько 30% свого часу витрачала на проект по об’єднанню гравців в секторі MedTech. Хоча медичне обладнання не є нашим головним напрямом діяльності, все-ж, з точки зору Індустрії 4.0 – методи інновацій, широка колаборація, запуск нових виробництв, трансфер технологій, а головне – спільне лобіювання промислових хайтек, є спільними. Все це – основа для широкої співпраці різних асоціацій промислових та хайтек секторів на платформі Indsutry4Ukraine.

Головні інсайти: хоча в цілому цей міні-проект був невдалим, він був багатим на важливі інсайти

1) ми зрозуміли, що домовлятись в чужому для нас секторі дуже важко – асоціація «УкрМедПром», яка є ключовим актором цього сектору, продемонструвала зовсім інший рівень розуміння колаборації, де є дуже чітка межа між «своїми та чужими». Якщо узагальнювати, то це сигнал для всієї платформи Industry4Ukraine – насправді, багато асоціацій в Україні є дуже різними й не варто тішити себе ілюзіями про спільні цінності. Шлях до справжньої консолідації навколо засадничих положень Маніфесту I4U, очевидно, ще довгий.

2) Було цікаво спостерігати за спробами включення аналітики даних про COVID-19 – звіти йшли як від НАН України, так і від data scientists Unit.city. Жоден з прогнозів не спрацював – пізніше стало очевидно, що проблема не стільки в наших компетенціях (аналогічна картина по всьому світові), –

ми дійсно маємо справу з феноменом, який за масштабами впливу та непередбачуваності виявився непідвладним ні науці, ні існуючим технологіям.

3) Ми були здивовані тим рівнем реакції, що продемонстрували ключові міністерства – в першу чергу, МОЗ та Мінекономіки. Якщо коротко – це певна неадекватність поведінки до рівня національних загроз, звідки великі сумніви в наявності ефективного управління в державі. Хоча ми попереджали про проблеми з кисневим обладнанням ще в квітні, уряду потрібно було більше пів-року, щоб почати хоч якось реагувати на проблему критичної для всієї країни ваги. Але найгірше що ця неадекватність гасить енергію мас підприємців та волонтерів, яка так потрібна країні в критичні моменти.

Травень: форум NextNormality

5-денний форум АППАУ про нову чи «наступну нормальність» став логічним продовженням проекту про MedTech в сенсі як повернення на свою територію, але також спробою першого в нашій спільноті масштабного переосмислення нової реальності.

Головні інсайти форуму – відображені окремим звітом АППАУ. Якщо коротко, найбільш цінним є свідчення наших експертів про нашу неготовність до кризи. Напрями покращення експорту та інтернаціоналізації, консолідації з урядом, фандрейзингу тощо – не є чимось новим. Це було ясно й до COVID-19, криза тільки поглибила ці очікування та вимоги. Але водночас, криза продемонструвала неготовність не тільки уряду, але й самих спільнот та бізнесів. Певним шоком для нас стала стратегічна «безпринципність» великих холдингів, які керували збором коштів в регіонах – замість того, щоб направляти їх на мобілізацію українських виробників, як це робили всі західні уряди, ми витрачали ці кошти на закупівлю китайських ЗІЗ та обладнання. Натомість, ми бачили й також інші приклади об’єднання спільнот для протидії COVID-19 – детальніше про це в дайджесті №3.

 

Червень – вересень: fail з програмою експорту та фандрейзингу

Заклик до кращої інтернаціоналізації та експорту був очевидним в рішеннях червня в контексті відміни Hanover Messe й усвідомлення нових можливостей щодо європейського решорингу, – про це говорилось багато на NextNormality. Але де взяти кошти на це? – ми вирішили спочатку пошукати внутрішні резерви. Ініціатива EIF була саме на це й направлена – 3х стороння домовленість про співпрацю між консультантами ринку, здатними допомагати в експорті та фандрейзингу, виконавчою дирекцією АППАУ та, власне, самим бізнесом – вибраними 7 компаніями АППАУ. На жаль, в 2020 цей формат не спрацював. Хоча ми досить швидко все погодили між собою, консультанти виявились не спроможними розпочати активну, хоча б інформаційну, діяльність.

Головні інсайти. Ця історія ще потребує додаткового аналізу, але очевидним є низький рівень колективної спроможності консультантів реагувати на нові бізнес-можливості та виклики. Тобто, рішення щодо інформаційного дайджесту та релевантних консультацій, очевидно, затребувало комбінації різних компетенцій та експертизи, яких в сумі немає ні в кого з окремо взятих експертів по фандрейзингу. Й тому потрібно було скооперуватись. Лідера в цьому процесі не виявилось.

Вересень: Asset Performance Management

В 2020 ми прийняли участь в багатьох віртуальних конференціях. Не зважаючи на певну користь та нові контакти, в цілому їх цінність є значно нижчою від оффлайн подій. Єдиним виключенням став віртуальний форум Asset Performance Management від бельгійської асоціації BEMAS. Ми отримали безкоштовний доступ не тільки до самої конференції, багатющий контент, але й змогли слідувати подальшим вебінарам й встановити контакти з керівництвом.

Головні інсайти. Ця конференція – перша в нашому досвіді спроба організаторів з нашої галузі будувати customer journey в режимі онлайн й шляхом розгортання навчально-просвітніх матеріалів. Хоча ідея не є новою, але чомусь мало хто її пропонує в сфері Industrial Automation & IT, й тим більше на високому, якісному рівні. Очевидно, що нам потрібно вчитись таким методам й брати їх в свої практики. Другий інсайт – слабка участь членів АППАУ. Крім IT-Enterprise, мало хто зацікавився та вникав в наданий контент. Хоча по ідеї – мова про ту саму інтернаціоналізацію, й тим більше в одній з пріоритетних для України сфер. Адже управління виробничими активами давно є одним з головних викликів українських промисловців.

Червень – вересень: випуск проекту Національної програми кластерного розвитку 2027

Це міні-проект, яким може пишатись і АППАУ, і спільнота Industry4Ukraine. Організований з подачі дайджесту №5 Аналітичного центру I4U, проект запустився в кінці червня й вже в вересні презентував цю програму. Особливого шарму йому надають 2 риси – проект виконаний на волонтерських засадах, а більшість активних учасників становили жінки.

Головні інсайти: гендерна рівність – це не європейська «мода» ) 2020 доказав нам, що наявність жінок в командах покращує ефективність та продуктивність на виході проектів. Інший важливий висновок виходить вже з просування цього проекту на урядовий рівень – знайти підтримку уряду виявилось не просто важко. Їх нинішній рівень є настільки низьким, що навіть на такі очевидні речі, як кластерний розвиток, про який всі – в тому числі урядові структури говорять роками, – потрібні надзусилля та спеціальний ресурс для лобіювання.

Червень – грудень: участь в зарубіжних заходах – MatchMaking events, Мінськ, Литва, Париж, Касабланка, комісії ЄС

Масове переключення в онлайн спонукало активізуватись і у сфері інтернаціоналізації – загалом, ми нараховуємо близько 10 різних івентів. Вони були різними – від просто кластерних matchmaking івентів, до віртуальних конференцій. Найбільш цікавими для нас були останні – в Мінську, українсько-литовському форумі, спец події для французької аудиторії, організованої партнерами, та форуму з Марокко. Всі отримані корисні контакти ми тут же намагались роздавати членам АППАУ.

Головні інсайти: знати англійську, мати якісний контент та вміти презентувати – must be для початкового піару та створення іміджу, але цього мало. Потрібно забезпечити follow-up, а це вже проблема виділеного ресурсу. В АППАУ це залишається проблемою, й ми знову повертаємось до питання фандрейзингу. Цікавим для нас були свідчення восени від партнерів з УАМ, які підтвердили, що запуск експорту в меблевиків був тісно пов’язаним з надходженням гранту.

Листопад: другий Trans4mation

Цей форум став справжньою втіхою для прихильників Індустрії 4.0 за що велика подяка IT-Enterprise. 1000+ чоловік щодня, якісний формат, потужні кейс-стаді, окремий policy-day – все разом це справило сильне враження на всіх залучених осіб.

Головні інсайти: крім гарних вражень, на рівень справжніх інсайтів тут заслуговують, на нашу думку два – 1) здатність передових лідерів ІТ-сектору видавати на потоці як нові продукти (KOEEBOX), причому в новій для себе ролі hardware й 2) так і нові маркетингові матеріали (кейс-стаді). Фактично, IT-Enterprise підготували 4 нові якісні ролики за період буквально 2-3 місяців. Ну і ще раз зазначимо про рівень інтересу – причому саме від кінцевих замовників. Це розвіює сумніви та скепсис опонентів Індустрії 4.0 про те, що ринку в нас нема, чи що замовники не хочуть інновацій.

Листопад-грудень: серія круглих столів в проекті «Інтеграція 4.0»

Серія онлайн заходів в проекті «Інтеграція 4.0» є однією з найцікавіших подій в експертних дискусіях 2020. Від прояснення ролей 9 категорій учасників інноваційних екосистеми, стану регіональних стратегій по 5 регіонам, їх різниці – й до виявлення системних проблем застосування європейських методик в Україні, – перелік тем та питань є дуже цікавим та важливим.

Головні інсайти. Інсайти тут свіжі, їх багато – наприклад, важливим було для нас в 2020 усвідомлення ролі науковців як policy-makers. Інцидент з організаторами україно-європейської конференції 2 грудня, на якій взагалі не було бізнесу, підняв на поверхню гостру проблему ізолювання влади від бізнесу, що пізніше переросло в тему паралельних світів не тільки в цих категоріях, а власне й серед інших. З позитивного боку, тут варто відмітити чисельні свідчення про зацікавленість та готовність сторін до співпраці.

Грудень: початок обмінів кращими практиками кластерів України

Це ще одна успішна ініціатива 2020, яка пов’язана вже з діяльністю кластерного комітету Industry4Ukraine та партнерів. Завдяки Запорізькій ТПП з одного боку, й кластерному комітету з іншого – в грудні ми організували серію вебінарів, де розпочали фіксацію кращого досвіду кластерних організацій – як Kharkiv IT-cluster, АППАУ, Українська меблева асоціація, Морський кластер України, Миколаївський кластер RinnoHub та інших учасників.

Головні інсайти: їх багато, й звіти по цим вебінарам ще готується – ось звіт 1-го вебінару. Якщо про головні – то, звісно, це про силу колективної співпраці. Провідні кластери показують значно кращі результати, в тому числі, для своїх членів, ніж організації, які не об’єднані, чи які не залучають своїх членів до вирішення спільних проблем.

Головні напрями для 2021

Отже, що з цих інсайтів слідує як висновки та уроки, які варто брати в з собою 2021?

 1. Рік, що минає, знову переконав нас в необхідності подальшого об’єднання та консолідації зусиль всіх стейкхолдерів промислових хайтек навколо засадничих положень Маніфесту нової промисловості. Fail з MedTech, млявість уряду в швидких змінах в промисловості, що продовжує падати, відсутність політик та програм розвитку, незбалансований бюджет країни на 2021 тощо – все це ще раз переконує нас, що і цей уряд не вийшов на розуміння того, як приймати виклики де-індустріалізації країни і якою в цих процесах є роль нових технологій. Тому учасники Industry4Ukraine разом з іншими стейкхолдерами промислового та хайтек розвитку мають потроїти зусилля, щоб консолідуватись й збільшити вплив на уряд країни та його рішення.
 2. Стратегічний курс потрібно витримувати в тому числі через якісну аналітику та рекомендації до дій. Тому нам потрібно утримати діяльність Аналітичного центру Industry4Ukraine, який був створений саме завдяки ініціативі АППАУ – його дайджести, й спільна з партнерами робота «Інструменти промислової політики» підтвердили необхідність якісної аналітики, вироблення чіткого стратегічного курсу в умовах постійних змін, й умовах втрати стратегічних пріоритетів багатьма стейкхолдерами. До важливих надбань 2020, як засадничих положень, ми також включаємо також розвинуті Аналітичним центром поняття стійкості (resilience) та того, як цю стійкість покращувати в умовах кризи.
 3. Український рецепт 2020 – потрібно в рази збільшити стійкість спільнот, потім уряду. Просто тому, що ставка на спільноти в 2020 показала себе значно краще, ніж сподівання на «сильний та мудрий уряд».

  Звідси, – фокус на інституціях: в чисельних документах восени й від імені АППАУ, й від імені Industry4Ukraine ми стверджуємо «Інституції важливіші ніж інструменти. Й серед інституцій першочерговими є недержавні!»

Спільнота АППАУ торує свій шлях до галузевої (І4.0) інституції. Ми швидко та злагоджено реагували на кожну зміну ситуації – прихід COVID-19, формування рис NextNormality, перехід в онлайн тощо. Але більш важливим є наш вклад в інституційний розвиток Індустрії 4.0 – останні пропозиції щодо дисбалансів НЕС 2030 по суті є розширенням, конкретизацією та суттєвим доповненням національної стратегії Індустрії 4.0. До цього можна додати тільки те, що ми самі ж і виконуємо зрештою те, що пропонуємо.

 1. Досвід 2020, наша реакція на нові зміни через формування «команд швидкого реагування» з середини спільнот також доповнюють та розширюють нашу концепцію «Агентів змін». Очевидно, що ця концепція, доповнена також працями світових консультантів як McKinsey лежить в основі і нашого кластерного, регіонального та інноваційного розвитку, зокрема, й в діючих проектах ClusteRISE, «Інтеграція 4.0», ініціативі EIF, а також проявленні лідерства в технологічних ініціативах (Discovery 4.0).

  Низові, повністю автономні, але добре скоординовані  команди з сильними лідерами – ключ до успіху в умовах непередбачуваності змін та нових криз.

  Ця модель, ця мета буде драйвити нашу спільноту й в 2021. Гендерний баланс при цьому також важливий )
 2. Нам потрібне сильне переформатування та зміна методів щодо експорту та інтернаціоналізації. Звісно, потреба в фінансування та ресурсі тут це пріоритет №1. Але уроки 2020 говорять про те куди направляти це фінансування – не тільки й не стільки в сайти, контент та торгові місії. В рази більше значення сьогодні мають наявність діджитал платформ нового покоління (досвід участі в бельгійському АРМ), стратегічні інсайти та пропозиції щодо інтеграції України в європейський та світовий простори, а також розбудова мережі партнерів з впливових міжнародних організацій та експертів.
 3. Рішення про вивід Центрів 4.0 за рамки системи ЗВО є не простим, але очевидним з точки зору потреб бізнесу. Центри 4.0 були й залишаються ключовим елементом нової екосистеми Індустрії 4.0 – інших, діючих в нас де-факто немає. Але з точки зору реалізації запропонованих  в 2018 ролей, процеси їх становлення йдуть надто повільно. Навіть внутрішні комунікації, не кажучи про зовнішні, залишаються величезною проблемою всіх університетів. COVID-19 став лакмусовим папірцем щодо їх стійкості, спроможності реагувати на нові виклики, а також приналежності до бізнес-спільноти. Й тому питань до функціонування Центрів 4.0 все більше. Потрібні зміни.

Ці висновки та досвід 2020 доповнюють результати стратегічної сесії Правління АППАУ й лягають в основу пропозицій виконавчої дирекції для загальних Зборів АППАУ, які відбудуться в 2021.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *