10 питань про стандарти, відповіді на які варто знати кожному спеціалісту АСУ

які ще не задаються так часто, але вже, мабуть, визрівають в багатьох головах.

1.Чому «стандарти» (є пріоритетом №1 в стратегіях АППАУ)?

Маємо, як мінімум, 3 «залізні» аргументи : 

 • Стандарт,  як спосіб найефективнішого досягнення поставленої цілі чи виконання конкретної дії, – має бути сучасним. Як ви думаєте, чи можна досягти високого рівня кібер-безпеки в енергетиці, використовуючи ГОСТ-и 60-их років минулого століття? 
 • Готовий стандарт – це економія власних сил та часу. Чи ефективно щоразу «винаходити велосипед», коли кращі світові фахівці працюють над конкретними, складними питаннями десятиліття? Уявіть, що контролери від різних виробників були б зі своїми мовами програмування – а не стандарту МЕК 61131-3. В Україні, на жаль, в ряді випадків ми все ще продовжуємо грати в цю гру.
 • Стандарт – це інтеграція в міжнародну спільноту і очевидно, що це must be для всіх, хто використовує імпортне обладнання, працює з іноземними підрядниками і т.п. Для України перехід на європейські стандарти – це також must be згідно угоди про асоціацію з ЄС.

2.Які стандарти промислової автоматизації є найпріоритетнішими для України?

В широкому контексті – на державному рівні чи на рівні всієї спільноти, – питання відкрите. В більш вузькому – членів АППАУ, – домінує думка, що треба починати з стандартів ISA 88,95,99. Саме вони є в центрі уваги світової спільноти, про них найбільше говорять на конференціях та в медіа-просторі, вони є основою для інтеграції систем та для завдань інформаційної безпеки. Наші ВУЗ-и рекомендують також додати в цей перелік ISA 5.1.  Для інтеграторів важливим є ГОСТ 34, який часто цитують як найбільш “надійний” для управління життєвим циклом АСУ. Хоча він зовім не новий (редакція 1992 року), необхідність його користування в тому, що часто-густо інтегратори та замовники не притримуються жодних фахових стандартів.

3.«Найпопулярніші»  не означає «пріоритетні». Чим саме ці стандарти можуть бути корисні  для України?

ISA 88 (МЕК 61512) – стандарт про моделювання  та ясний розподіл (структурування) на рівні технічного завдання описання фізичного об’єкту, технологічного процесу та системи управління. Таким чином, стандарт є базовим для комунікацій між спеціалістами АСУ ТП та іншими залученими фахівцями, що є типовою проблемою – в тому числі й в Україні. Також він задає правила для різних типів процесів і йде в парі з наступним – ISA 95.

ISA 95 (МЕК 62264) – стандарт, що стосується інтеграції систем управління по 4-м рівням загальноприйнятої ієрархії АСУ. Саме цей стандарт допоможе вирішити замовникам проблему «зоопарків», яка за останні 10 років вже набула ваги, і яку ряд замовників намагається вирішити, створюючи свої власні «стандарти». Інтеграція систем управління, згідно опитуванням АППАУ 2013 року є одним з ключових пріоритетів нашого ринку, а з точки зору економічних та управлінських викликів – це має пряме відношення до ефективнішого управління підприємствами. Отже, впровадження цього стандарту – пряма відповідь на виклик ефективного управління та є суттю однієї з 5 стратегій АППАУ по розвитку ринку.

ISA 99 (МЕК 62443) – стандарт про кібер-безпеку. З 2001 року цей стандарт фігурує серед найпріоритетніших в світі промислової автоматизації – і по зрозумілим причинам. Війна та загрози тероризму – це реалії України з 2014 року, – тому стандарт вкрай необхідний сьогодні і нам. Цей напрямок – також одна зі стратегій АППАУ, і цей стандарт є відповіддю на багато питань «як зробити кібер-безпеку надійною та сучасною».

4.Що можуть дати ці стандарти конкретно кожному гравцеві ринку?

 • Кінцевим замовникам: економити значні кошти та ресурси на розробці власних корпоративних стандартів.
 • ВУЗ-ам: оновити програми навчання, зробити їх сучасними та відповідним кращим світовим стандартам 
 • Інтеграторам: за рахунок уніфікації та оптимізації підвищити ефективність розробок, – зокрема в програмному забезпеченні (американці нарахували економію в 30-50%)
 • Вендорам: отримати ще один – і дуже потужний маркетинговий аргумент на користь своїх продуктів.  Для стандартів як ISA 95, 99 це – очевидно.
 • Всій спільноті – говорити однією мовою, спростити комунікації, прискорити інтеграцію в світовий простір

5.Як проходять процеси гармонізації цих та інших стандартів в Україні?

«Жахливо» – іншого слова ми поки що підібрати не можемо. Звісно, це різко і мабуть упереджено – але на даний момент ми базуємось на тій інформації, що вдалось здобути

 • Навіть в найкритичніших питаннях національної безпеки – питання стандартизації вкрай запущені, – див звіт на цю тему з останніх семінарів АППАУ 
 • В Україні немає 1-го координатора процесу гармонізації, що стосується ринку промислових АСУ. На «верхньому рівні» є декілька ДП (дочірніх державних підприємств) серед яких легко заплутатись, але найголовніше – їхні відповіді та реакція на запити типово «совкові».  Ні публічних звітів, ні нормального сайту, ні публікацій про стандарти, ні навіть пристойного е-мейлу чи телефону з  відповідальним. Разом з тим, вони фінансуються за наш кошт – платників податків…
 • Серед  4 технічних комітетів (62,65,73 та 90-ий – серед 155 технічних комітетів по стандартизації), що мають пряме відношення до промислової автоматизації, ми не знайшли жодного відповідального за стандарти ISA 88, 95, 99 
 • Звернення в Мінекономрозвитку, яке мало б координувати роботу між різними ДП та технічними комітетами, та володіти всією інформацією –  також (поки що) нічого не дають
 • Немає єдності в питаннях стандартів серед ВУЗ-ів, а великі бренди –імпортери ведуть себе пасивно в цих питаннях. Чому – до кінця незрозуміло.
 • Навіть ті стандарти, які вже гармонізовані (як ДСТУ EN-15232 за 2011 р.) – є маловідомими та не використовуються навіть тими гравцями, кому вони справді потрібні
 • Наше відставання від Росії (та інших країн) в цих питаннях зростає. Незважаючи на нібито «ізольованість» та «свій шлях» в розвитку, наші сусіди куди більш енергійні та цілеспрямовані в цих питаннях.  В них вже є затверджені ISA-95, є чимало гармонізованих стандартів в області безпеки, що діють на національному рівні, велика увага приділяється популяризації цих стандартів, ведуться роботи по іншим важливим напрямкам.

З позитиву. Деякі стандарти вже гармонізовані – як вже згаданий ДСТУ EN-15232, є МЕК 61850 і очевидно інші. Звичайно ж,  всі знають про мови програмування згідно МЕК 61131-3, хоча навряд чи цей стандарт офіційно гармонізований. Але знову ж – де знайти всю інформацію, що ще є – невідомо по причинам вказаним вище. Є велика надія на нову команду Мінекономрозвитку, що зараз ініціює ряд змін в напрямку гармонізації. Відомо вже, що один з їх перших кроків стосується саме публічного викладу всіх існуючих стандартів на «світ божий».

Уточнення щодо ролі АППАУ. Наразі ми беремо на себе роль каталізатора процесів в цих питаннях, – в перспективі також промоутера та  координатора, – але не більше! На безпосереднє виконання – хоча б переклад, –  сил, часу та ресурсів в нас поки що немає.

6.Де можна знайти початкову інформацію?

АППАУ вже зробила свій перший внесок в популяризацію вказаних та інших сучасних, прогресивних стандартів. Читайте на нашому сайті просвітні матеріали:

Є також маса інших просвітніх презентацій та документів англійською, та самі стандарти ISA 88 (англ.) та 95 (рос.), – можемо надавати їх по запиту.

7.Що робить АППАУ, щоб прискорити впровадження сучасних стандартів?

За останні 2 роки – це просто популяризація цих стандартів, а також аналітика, щоб зрозуміти, що відбувається з процесами гармонізації, та хто може бути союзниками в цих питаннях.

З 2015 – більш цілеспрямовані дії. Зокрема – ми готові розробляти грантові проекти на підтримку вказаних стандартів, шукати джерела фінансування, встановлюємо зв’язки з відповідними зарубіжними органами,  плануємо навчання по цих стандартах, а також краще координуємо свою роботу по цим питанням разом з членами організації.

8.Чи потрібно щось робити до повного перекладу та сертифікації цих стандартів в Україні?

Як вже було сказано, всі три стандарти доступні англійською або ж навіть російською (ISA 95). Ознайомлення з ними та впровадження на своєму підприємстві дасть значну економію зусиль, зупинить розробку «велосипедів» та підвищить загальну ефективність щодо встановлення сучасних правил та норм.

9.Чи будуть ці стандарти обов’язковими для виконання?

Скоріше всього ні – див. довідку юриста по цьому питанню. Але так ми питання й не ставимо – принаймі, по цим 3-м стандартам. Мета –  скоріше в тому, щоб покращити власну  та спільну ефективність в розробці, впровадженні та експлуатації промислових АСУ. 

10.Як можна допомогти АППАУ та самому собі в реалізації стратегії переходу на європейські стандарти?

Наші рекомендації – очікування:

 • Інтеграторам: почати з ISA-88 – кращі комунікації, оптимізація та уніфікація на рівні ТЗ та програмного коду, – давно назрілі питання. Починайте впроваджувати та інформуйте спільноту про свої здобутки.
 • ВУЗ-ам: впроваджуйте елементи вказаних стандартів в учбові програми. Інформуйте колег та нас про свої напрацювання, – це зекономить ресурси інших колег.
 • Замовникам: якщо ви плануєте чи переглядаєте свої корпоративні стандарти у вказаних областях – саме час подумати про ISA 88, 95, 99. Залучайте членів АППАУ до їх адаптації під ваші вимоги – окремі експерти в нас вже є.
 • Вендорам: подумайте як ви інтегруєте елементи вказаних стандартів в  ваших промоцій них матеріалах. Також будемо вдячні за популяризацію та демонстрацію елементів цих стандартів у ваших продуктах. А також просимо залучати до вирішення питань ваших європейських колег, відповідальних за сертифікацію МЕК – вони є в кожній великій компанії. В них є досвід, знання та зв’язки – так необхідні нам сьогодні.

Інші думки, ініціативи, а також будь-яка фінансова допомога (для перекладу стандартів) або ж технічна  (навчання спеціалістів) – вітаються.

На закінчення, просто замислитесь – в більшості світових рейтингах Україна пасе задніх щодо своєї «ефективності». Перші ми тільки в негативі – як корупція. Можливо, саме зараз час змінювати ситуацію – і перш за все навколо впровадження справжніх стандартів, які гарантують ту саму ефективність. І не потрібно чекати, що «хтось» це має зробити «зверху» – ми можемо дуже багато самі. Але коли – разом.

P.S.  будемо говорити про стандарти 27 травня на засіданні клубу «Технічний директор»,  в Дніпропетровську – реєстрація триває.

                                                                                                                                                 Ген. директор АППАУ, Юрчак О.В.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *