10-топ подій АППАУ в 2018

Інтенсивність подій в 2018 була вищою в порівнянні з 2017  й тому не так просто вибрати «топ». Все-ж, ми вибрали ті події, що були певними маркерами змін, або ж суттєвими досягненнями в діяльності нашої спільноти. В результаті отримали наступне.

2 лютого – відкриття Центру 4.0 в Одесі

Ця подія розпочала практичне втілення концепції Центрів 4.0, яка була прийнята на загальних Зборах АППАУ в січні 2018. Після цього було багато круглих столів з ВНЗ по регіонам на тему співпраці з ринком, й зокрема – з технічними університетами. В жовтні наступний Центр 4.0 відкривається в Харкові, а в листопаді естафету приймає КПІ – рішення прийнято, проходить ряд зустрічей, відкриття намічено на березень 2019. Далі – черга НУХТ.

Запуск Центрів 4.0 є поворотним моментом в розвитку відносин ВНЗ з комерційними структурами в АППАУ. Запропонована модель започаткувала набагато глибшу інтеграцію та взаємодію з ринком. Ця подія також закріпила іншу модель залучення та підтримки регіональних спільнот – з цього почалось набагато сильніше залучення та просування регіональних членів асоціації.

21 лютого – запуск напрямку «Ре-індустріалізація»

Нова група «Ре-індустріалізація», що розпочала роботу на Європейському індустріальному форумі, представляє широку коаліцію – МЕРТ, ТПП України, АППАУ, Медіа Хаб 4.0, «Держпромзовнішекспертиза», Upromex та інших учасників. Разом група працювала над декількома подіями, щоб донести головні меседжи та кращі практики від промисловців до широких бізнес-кругів, урядовців та громадськості.

Це був перший досвід АППАУ участі в широких коаліціях з про-урядовими структурами. Його не можна назвати однозначно успішним, але користь для асоціації, безумовно, була. Робота на цьому рівні затвердила наш імідж, як лідерів Індустрії 4.0. В заходах активну участь приймали IT-Enterprise, «Сіменс – Україна», ВГ «Техінсервіс», SoftElegance та інші учасники АППАУ.

23 березня – початок роботи Ради 4.0

Створення нової Ради 4.0 мало в основі 2 головні причини – стара Рада явно не відповідала своєму призначення, й також було рішення Зборів АППАУ про розмежування функцій й створення окремої організації як юр. особи. В нову Раду ввійшло набагато менше представників ІТ-сектору, натомість ключові позиції зайняли люди, що реально рухають тему 4.0 та інновацій в промисловості.

Все-ж, нова організація (як юр. особа) не була створена. Декілька звертань до харківського кластеру «Мехатроніка», який теоретично досить близький до 4.0 не мали результату. Не мали також реакції публічні анонси про пошуки партнерів й звертання до ІТ-сектору. В результаті АППАУ так і залишилась одноособовим лідером руху 4.0. Певні переваги ми все-ж здобули – і не тільки в плані піару. Важливим в рішенні про Раду 4.0 було ясне розділення на напрямки діяльності та призначення кураторів (рис. вище). До кінця року ця структура почала працювати по більшості своїх напрямків. З членів АППАУ кураторами напрямків стали директори та провідні менеджери IT-Enterprise, SoftElegance, Центру 4.0 «Одеса», НУХТ, а також чимало директорів партнерських організацій.

Квітень – початок роботи Аналітичного центру

З виходом аналітичного звіту «Індустрія 4.0 в машинобудуванні», АППАУ розпочала позиціонувати свій сервіс в цій області, як аналітичний центр по Індустрії 4.0. Он-лайн опитування, з подальшими дискусіями серед експертів, широке розповсюдження звіту, безумовно, мали ефект – і не тільки на машинобудівників. Більше 500 завантажень звіту говорять про широкий інтерес самих різних кругів.

Але головний інсайт цього звіту, що повторився потім в наступних опитуваннях – «хоча ринок вже добре обізнаний з технологіями 4.0, ніхто не спішить їх впроваджувати». Зміщення фокусу з загальної обізнаності на конкретні шляхи впровадження є важливим для мобілізації наших членів до більш проактивних дій.

І як миттєва демонстрація таких дій, – в цьому ж місяці виходить перший український кейс-стаді по Індустрії 4.0 – результат спільної роботи IT-Enterprise, АППАУ та ПАТ «ФЕД».

Після цього, до кінця року виходить ще 4 аналітичних звіти, й ще декілька кейс-стаді від IT-Enterprise. Важливість останніх важко переоцінити – адже кейс-стаді є головним інструментом переконання замовників у всьому світові, і тим більше в Україні.

14 травня –  звіт учасників Hannover Messe

Компанія «Ріттал – Україна» вже кілька років підряд забезпечує відвідання дирекції АППАУ найбільшої світової виставки Hannover Messe. В 2018 ми також тісно кооперувались в освітленні подій виставки з «Фенікс Контакт Україна». В результаті ця співпраця з німецькими філіями (включно з попередньою  співпрацею в лютому з «Сіменс-Україна») дозволила сформувати меседж про визначальний вклад німецьких брендів в просування технологій 4.0 в Україні. Сотні замовників завдяки їм відвідали виставки в Гановері, Дюссельдорфі та інших містах, й могли наочно переконатись в швидкому розвитку та ефективності технологій 4.0.

Звітна зустріч 14 травня мала слоган «синхронізація» – разом ми хотіли засвідчити, що Україна – наші вендори, інтегратори та замовники, вже добре синхронізуються зі світовими тенденціями розвитку 4.0.

Травень – червень – входження в регіональні політики

Круглі столи по розвитку промислових хайтек з залученням регіональних стейкхолдерів розпочались АППАУ ще в березні (Івано-Франківськ, Харків), а в травні та червні були включені в аженду групи «Ре-індустріалізація». І якщо конференція з ТПП в Запоріжжі була дуже успішною, то аналогічний круглий стіл у Львові показав наскільки далеко стоять місцеві промисловці від тематики 4.0, й наскільки великі розриви з місцевою ІТ-спільнотою. Конференція в Запоріжжі також започаткувала новий формат конференцій з АППАУ – відтепер, відвідання кращих підприємств регіону (в Запоріжжі це був Інфоком Лтд) стає обов’язковим елементом наших регіональних конференцій.

Фінальний звіт АППАУ «Індустрія 4.0 та регіональні політики» зробив висновок про майже повну відсутність теми дигіталізації в ажендах регіональних промислових політик, тобто, як кластерних, так і державних структур. І це теж здобуток 2018 – адже нам всім потрібно й визнавати справжній статус-кво. Конференція в Запоріжжі, а також інших містах були гарними прикладами того, як потрібно змінювати цей стан речей.

Липень – співпраця з великими холдингами

2-га конференція на Інтерпайп 5-6 липня подарувала учасникам сильні враженні – насправді, мова йде про перші впровадження окремих елементів 4.0 в Україні й побачити це на власні очі було дійсно важливо.

Натомість, демо-день з ДТЕК став одночасно розчаруванням та надією для багатьох членів АППАУ. Добре організований та проведений по правилам ІТ-стартапів, з фокусом на сильних пітчах, це був певний тест для 12 членів АППАУ. Але також для організаторів. Як вияснилось, чимало критеріїв, насправді не визначені, й знамениту фразу – «що там, – під капотом?» можна однаковою мірою відносити як до недостатніх презентаційних скілів багатьох членів АППАУ, але також для організаторів подібних конкурсів.

В результаті тільки 1 член АППАУ пройшов в пів-фінал конкурсу (SoftElegance), але в фіналі також перемогли інші компанії. Чому велика промислово-енергетична група повністю проігнорувала сильні й топові (по відношенню до світових трендів) пропозиції досвідчених фірм, членів АППАУ, які мають не те щоб MVP, але й доказові розрахунки ROI –  залишилось певною загадкою. Розгадувати яку, очевидно, прийдеться в 2019. Водночас, це був важливий досвід, в нас появились нові відносини з найбільшим енергетичним холдингом країни – і в цьому наша надія.

31 серпня – фінал проекту «розвиток кластерів ІоТ»

Натомість, фінал проекту з польськими партнерами в серпні був 100% позитивний. Це був другий грантовий мікро-проект АППАУ (перший в 2016), де мова йшла про обміни з Польщею в розвитку кластерів ІоТ. Крім глибокого проникнення в тему ІоТ, цей проект мав чимало інших вигод для АППАУ – контакти та відносини по багатьом країнам Східної Європи, запуск іншого проекту «10-топ застосувань ІІоТ в Україні», вихід на німецьких консультантів, з якими вже в грудні продовжилась співпраця в Дніпрі, подання АППАУ на бронзовий рівень як кластерної організації, тощо. Близько 15 членів АППАУ прийняли активну участь в цих подіях, чимало з них знайшли нових партнерів та розпочали нові проекти в області ІІоТ.

Саме головне – в Польщі в нас з’явились надійні партнери, співпраця з якими продовжиться.

Жовтень – заява «Як не треба розпочинати цифрову трансформацію»

В 2018 теми дигіталізації та 4.0 зростали повсюдно в Україні. Хайп сприяв тому, що чимало гравців почали заходити на «нашу територію». Яка звісно не помічена ніякими маркерами, але й для нас неможливо було не помітити вхід «чужаків». Незграбні заяви організаторів проекту про початок дигіталізації «Укрзалізниці», як пілотного проекту і з подальшим продовженням для інших державних підприємств – й на фоні повної відсутності будь-яких серйозних технічних політик чи стратегій цього замовника, й без будь-якої координації не тільки з нами, але з іншими учасниками національної програми Digital Agenda Ukraine – вимусили нас реагувати досить жорстко та публічно.

Позитив цієї історії – винесення питань дорожніх карт цифрової трансформації на самий високий рівень. Рис. вище (переклад з ДойчеБан) показує «правильний» підхід, – на відміну від України, німці починають з обліку, та дигіталізації польового рівня а не кидаються відразу в обробку біг дата.

Зрештою, як проект на 2019 – це ввійшло в нац. стратегію Індустрії 4.0.

Жовтень – листопад:  «Співпраця як рушійна сила»

Програма АППАУ #ДієвеПартнерство за 2 роки має цілий ряд гарних прикладів. Одним з найбільш яскравих 31 жовтня був заклик директора IT-Enterprise Олега Щербатенко до посилення екосистеми 4.0 та співпраці в рамках їх продуктів. На конференцію були запрошені ряд членів АППАУ, інтеграторів АСУТП та вендорів.

Продовження теми співпраці було 20 листопада. Це була 1-ша конференція АППАУ, що фокусувалась саме на питаннях широкої кооперації та співпраці в рамках АППАУ та Індустрії 4.0. В панельних дискусіях прийняли участь керівники департаментів профільних міністерств, партнери та члени АППАУ, великі промислові компанії, ВНЗ та НАНУ, агентства розвитку та консультанти. До конференції вийшов спец. звіт, де ми вперше підсумували результати програми #ДієвеПартнерство за 2 роки.

Конференція пройшла в рамках Промислового форуму, де був стенд АППАУ, також наші 4 Центри 4.0 були представлені на Інноваційному форумі на стенді МОН.

******

Й поза цим умовним конкурсом кращих подій, окремо варто виділити розробку національної стратегії 4.0. Проект, що тривав з 2016 р. на волонтерських засадах в рамках Digital Agenda Ukraine, восени був підтриманий грантом ОБСЕ. В результаті група експертів АППАУ розробила 1-шу фундаментальну  версію національної стратегії 4.0, що проходить наразі узгодження в експертному середовищі й надіслана до КМУ. Очевидно, що прийняття та реалізація цієї стратегії на державному рівні може докорінно змінити стан речей в промислових хайтек. Більшість членів АППАУ на рівні пропозицій та компетенцій вже давно готові до такого розвитку подій. Деякі – почали реальні впровадження. 2019 покаже наскільки складною чи простою стане реалізація цієї стратегії в масштабах країни.

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *