Черговий етап програми EIF – формування команди технологічних брокерів

Програма Export-Internationalization-Fundraising (EIF, укр. – «Експорт-Інтернаціоналізація-Фандрейзинг») стартувала на платформі Асоціації підприємств промислової автоматизації України (АППАУ) у червні 2020 року. Мета проекту – істотно покращити показники експорту, інтернаціоналізації, фандрейзингу для українських підприємств-експортерів-інноваторів Індустрії 4.0 за кордоном. EIF стала логічним продовженням започаткованої АППАУ в 2016 року програми «Exporec», що орієнтувалася виключно на просування експорту.

За час функціонування EIF було вивчено більш як 300 європейських проектів підтримки Індустрії 4.0, із яких 80 на суму понад €20 млн було запропоновано для участі вітчизняним малим і середнім підприємствам (МСП).

Реакція вітчизняних МСП та інноваторів була слабкою, й в 2021 було подано лишень сім заявок. Аналіз ситуації, який АППАУ проводила щоквартально, підтверджував щоразу, що головною причиною є повна відсутність або слабка активність так званих інноваційних та технологічних брокерів. Тобто, тих фахівців, хто мав би проактивно роз’яснювати, деталізувати й промотувати коли ЄС на українському ринку. Й в найбільшому дефициті були саме технологічні брокери – експерти які можуть фахово вести просвіту ринку та підтримку МСП по конкретній технології чи застосуванню.  

Перефразовуючи ці висновки, – проблема інноваційної екосистеми Індустрії 4.0 не в доступності коштів на розвиток (в Україні щодня є близько 1 млн євро грантових коштів), а саме в колективній неспроможності їх освоювати.

В травні 2021 АППАУ сфокусувалась на цьому виклику, як ключовому для програми EIF й чітко поставила перед собою завдання  – сформувати пул експертів, які би могли ефективно просувати гранти і виступати просвітницьким ядром для наших МСП-інноваторів.

Програма BOWI – формування ядра експертів-інноваторів

В 2021 одним із ключових результатів програми EIF стала перемога хабу цифрових інновацій Національного технічного університету «Київський політехнічний інститут ім. Ігоря Сікорського» (DIH КPI) у конкурсі за програмою Boosting Widening Digital Innovation Hubs (BOWI; укр. – сприяння розширенню хабів цифрових інновацій). DIH КPI отримав значні кошти на розширення своєї діяльності.

Перемога в конкурсі стала результатом спільної роботи АППАУ і DIH KPI. Але найголовніше та найцікавіше почалось на 1-му етапі проекту, який передбачав формування ядра експертів, спроможних підтримувати МСП. Як виявилось, готових фахівців в КПІ, які відповідають вимогам технологічних брокерів Індустрії 4.0, практично не було. Робота по формуванню цієї команди розпочалась з липня 2021 й триває й досі. 

В результаті спільних зусиль, нам вдалося об’єднати в потужну інноваційну команду біля тридцяти висококласних експертів по технологіям із різних кафедр КПІ. Ці експерти були головним ресурсом, який забезпечив підтримку МСП в 1-ому конкурсі BOWI лютому 2022 – спільно нам вдалось залучити та подати заявки від 35 МСП, що є рекордним показником серед країн Східної Європи, які приймали участь в конкурсі. 

Співпраця АППАУ і DIH KPI в проекті BOWI стала хорошим поштовхом для розвитку програми EIF, але початок повномасштабної війни Росії проти України у лютому 2022 вніс свої корективи. Вже на початку березня 2022 стало зрозуміло, що інтернаціоналізація та експорт стає чи не єдиною можливістю для виживання наших МСП, тож тепер ми розглядаємо програму EIF як дієвий інструмент для загальної підтримки МСП в Україні.

Отже, від початку березня 2022 розпочався новий етап по консолідації зусиль з новими та більш широкими цілями. Був створений Український Кластерний Альянс, започатковано ініціативи Центри швидкого реагування, Амбасадори Industry4Ukraine, Аналітичний центр Українського кластерного альянсу, і не тільки.

Попри певну дезорієнтацію учасників спільноти АППАУ в умовах війни (більшість промислових МСП утратили можливість працювати, займалася релокацією і просто виживанням) нам вдалося консолідувати нашу спільноту навколо ідеї фандрейзингу і наприкінці травня ми отримали результати, до яких рухалися протягом року. Вісімнадцять експертів DIH KPI підписали меморандум про співпрацю з АППАУ, саме в рамках програми EIF, і взяли на себе певні зобов’язання з просування, висвітлення та супроводу грантових заявок. Також до них приєдналася команда експертів Національного університету харчових технологій під проводом Олександра Пупени та ще ряд експертів із інших колективів. Тож зараз ми впевнено можемо говорити, що програма EIF виконала поставлені задачі і перейшла до нового етапу.

Станом на середину червня 2022 маємо в роботі 15 грантових заявок, продовжуємо вивчати нові можливості підтримки вітчизняних промислових інноваторів, і всіма силами допомагаємо учасникам досягти успіху в програмі EIF. Не маємо сумнівів, що в найближчій перспективі у нас будуть нові перемоги в конкурсах і більше фінансування для українських високотехнологічних МСП і хабів.

Пам`ятаймо, що економічний фронт є запорукою перемоги на військовому. Отже, наші МСП, які утримують в економіці більше 70% робочих місць, повинні працювати. Не менш важливим, серед цих МСП є підтримка високотехнологічних сегментів та стартапів. Адже війна швидко руйнує попит на інновації всередині країни й тому ми говоримо не тільки про загрозу зупинки тисяч МСП, але й про загальну деградацію інноваційних екосистем країни.

Власне, для цього ми й створили програму EIF. Програма сполучає українських замовників, промислових МСП з інноваційними рішеннями наших стартапів та інтеграторів, а також інноваційними хабами, центрами експертизи Індустрії 4.0. Більше інформації про всю програму – тут

Дирекція АППАУ