Експортна програма EIF – перезавантаження

Нова програма АППАУ EIF (Export, Internationalization, Fundraising) є трьохстороннім форматом співпраці групи консультантів та агенцій, екосистемних посередників та цільової групи експортерів, інноваторів Індустрії 4.0. Мета – значно покращити показники експорту, інтернаціоналізації та фандрейзингу й в перспективі сформувати імідж та позиції вказаної групи як Національних чемпіонів Індустрії 4.0. Цим анонсом ми надаємо короткий опис програми.

Передумови

В 2016 році АППАУ вже мала готову пропозицію експортної програми – EXPOREC. Але на неї ніколи не було фінансування – розгортання цілого пакету послуг, як дослідження ринків, торгові місії закордоном ніяк не можуть покриватись членськими внесками. Виконавча дирекція 3 роки шукала донорську чи державну підтримку цієї програми. Нарешті, в 2019 ми виграли грант USAID на участь в міжнародній виставці Hannover Messe. З урахуванням суми контракту в майже 100 тис доларів, ряд заходів був спрямований на суттєве покращення позицій та конкурентоспроможності членів української делегації, а також розкрутку та представлення всього національного руху Індустрії 4.0. Зокрема, в бюджет проекту входила також розробка міжнародного позиціонування для окремих секторів промислових хайтек.

На жаль, коронавірус завадив здійсненню цих планів – виставка була відмінена, контракт анульований, й установа, що представляє фонд USAID ніяк не відреагувала на прохання АППАУ продовжити контракт в діджитал форматі. Невідомо також чи буде перенесений контракт на 2021 – всі партнери, включно з Офісом просування експорту, зберігають мовчання.

Все-ж, певний прогрес впродовж цього періоду відбувся – АППАУ зробила новий сайт Індустрії 4.0, ми маємо певний доробок до власної стратегії експорту Індустрії 4.0  й також ми значно поліпшили відносини з певним колом експортерів – як тими що були в делегації на HMI-2020, так і кандидатами в цю програму.

Але по великому рахунку, ми знову опинились сам на сам з проблемою експорту та інтернаціоналізації. Адже навіть вказані напрацювання швидко згаснуть, якщо їх не вивести на належний рівень й не продовжити розгортання програми. Між тим, проблеми в цьому напрямі загострюються не тільки для членів АППАУ, а для всіх промислових хайтек. Адже в зв’язку з глобальною економічною кризою, й падінням ринків всередині країни, загальним падінням українського експорту, очевидно, що нові труднощі виникають по всім фронтам. Наші члени  експортери підтверджують, що ряд нових експортних контрактів був заморожений або відмінений. Вони також кажуть про зміну середовища в цілому, в певних випадках вже відчувається хвиля протекціонізму, яка захоплює країни розвинутого світу.

Підготовка й пропозиція цінності

З кінця травня 2020 АППАУ проводить цілий ряд заходів для прояснення поточних позицій та перезавантаження програми. Це і ряд випусків Аналітичного центру Industry4Ukraine по темі кластерів та інтеграції в глобальні ланцюги (й зараз виходить по експорту), окремий день на тему експорту на форумі Next Normality & Industry 4.0, окремий онлайн воркшоп з консультантами по темі фандрейзингу, індивідуальні перемовини з рядом фірм та консультантів, 2 вебінари по експорту тощо.

В результаті на світ появляється програма EIF – цільова програма експорту, інтернаціоналізації та фандрейзингу для виділеної групи компаній, членів АППАУ, які готові брати на себе певні зобов’язання.

Повний формат трьохсторонньої угоди прописаний у відповідному документі, який спільно погоджений зі всіма 3-ма сторонами. Наявність теми «фандрейзингу» в цьому напряму обумовлена двома причинами

 • Власне, природа слабких результатів по фандрейзингу та сама, що й в експорті чи інтернаціоаналізації – це недостатні навички, підготовка та ресурси фірм в цій темі. Й тому подібним є рішення – залучення кваліфікованого консалтингового ресурсу.
 • Водночас, фандрейзинг є сам по собі інструментом інтернаціоналізації. Приймаючи участь в проєктах як Horizon 2020, учасники починають значно краще розуміти природу та витоки вимог європейських ринків, орієнтуватись в інноваційному просторі, й також – у випадку виграшу, – отримувати кошти на відповідний розвиток в інноваціях та інтернаціоналізації. Найбільш яскравим прикладом тут є iSolutions, провідний інтегратор та розробник по кібер-безпеці, який завдяки подобній участі вже впевнено виходить на ринки ЄС та США. Отже, мова про те, що повторити успіх цієї компанії – але більш оптимізовано, масово та масштабовано.

Пропозиція цінності 2-х груп – виділеної групи консультантів та екосистемних посередників (до ВД АППАУ восени приєднаються нові керівні структури та ресурси кластерів ІАМ в Запоріжжі та Харкові),  – для третьої сторони, експортерів АППАУ включає:

 1. Ведення єдиної таблиці грантових проєктів, найбільш відповідним очікуванням групи EIF.
 2. Високотаргетовані комунікації з налаштованим під конкретну фірму цільовим контентом, який найкраще відповідає профілю та очікуванням цієї фірми. Крім моніторингу та нагадувань щодо актуальних проєктів по фандрейзингу, тут також буде інформація по експортним заходам та інструментам, просвітня інформація, яка деталізує цільові проекти тощо.
 3. Пакети безкоштовних консультаційних послуг по напрямам EIF.
 4. Пакет платних послуг, як написання грантових заявок, але з оптовою знижкою.
 5. Регулярну подачу якісних лідів та просування в рамках вже виробленого пакету експортної підтримки, зокрема через сайт land4developers.

В свою чергу учасники групи EIF несуть зобов’язання по виділенню окремого людського ресурсу, регулярній та спільній підготовці заявок, й регулярному замовленні послуг консультантів. Виконавча дирекція АППАУ несе зобов’язання по налагодженню якісного процесу взаємодії, його моніторингу та комунікаціям сторін.

В даний момент попередню згоду на участь в групі дали найсильніші експортери АППАУ, вони ж лідери Індустрії 4.0 по своїм сегментам. Це – ITEnterprise, SoftElegance та ВГ «Техінсервіс» (м. Київ), Інфоком Лтд (м. Запоріжжя), «С-інжиніринг» та 482/Solutions (м. Одеса), Smartico (м. Дніпропетровськ), RWA (м. Харків). Триває процес кваліфікації консультантів.

Програма є відкритою для входження нових учасників, а також для цільової вендорської підтримки. Міжнародні вендори, безперечно, мають свої канали та пропозиції підтримки інтеграторів та розробників на міжнародній арені.

План дій до кінця 2020

Визначений порядок дій включає

 1. Підписання Меморандумів про взаєморозуміння та співпрацю між виконавчою дирекцією АППАУ та кожним з представників 2х інших груп. Таким чином, ми фіксуємо зобов’язання кожної сторони.
 2. Процес кваліфікації консультантів. Кожен консультант чи агенція має чітко визначити власну роль в процесі надання послуг (наразі чітко проглядаються 4 ролі – технологічний та інформаційний брокеридж, й окремо – консультування по експорту й фандрейзингу) й також обсяг робіт-функцій, які надаються на безкоштовній основі. Попередній перелік – тут.
 3. Запуск та доведення до належного рівня 3=х базових інструментів комунікацій (по-суті, це і є продукти, які безкоштовно надають для групи EIF)
  1. База даних донорських проєктів, орієнтованих саме на Індустрію 4.0
  2. База контенту профільованого під ту чи іншу фірму
  3. Регулярні е-дайджести

Ця пропозиція є ексклюзивною й надається тільки для учасників групи EIF.

 1. Вироблення індивідуальних планів розвитку бізнесу в напрямах EIF для кожного з учасників групи EIF. Цей план має включати вироблення чітких положень щодо позиціонування та пропозиції цінності фірм на міжнародних ринках. Зазвичай, це є слабким місцем наших експортерів й що стримує надання консалтингових послуг в фандрейзингу чи експорті. Відповідальність за цей план бере на себе ВД АППАУ.
 2. Вироблення колективних форматів дій. Зокрема, першою акцією заплановано проведення стратегічної сесії по експортній стратегії Індустрії 4.0 на 22 липня.

Виконання цього плану дій – це наступний рівень формату #ДієвеПартнерство, який спільнота АППАУ успішно використовує впродовж 3 років. Адже в даному випадку мова йде про колективну дисципліну та співпрацю відразу 3-х груп партнерів, й де кожна сторона так само колективно відпрацьовує свій формат конкретних дій. Доречно тут нагадати одне з наших улюблених визначень Індустрії 4.0 – «Індустрія 4.0 – це не стільки про штучний інтелект чи ІоТ. Ці речі існували задовго до 2013-14 років й не вони є суттю змін, що відбуваються у світі. Кардинальні зміни, що несе Індустрія 4.0 стосуються значного покращення спроможності організацій реагувати на зміни в мінливому світі. Шлях до цього покращення  проходить через об’єднання різних секторів, інший рівень взаємодії та вироблення нових цінностей в колективній співпраці.»

Й, все-ж, торкаючись окремих технологічних аспектів 4.0, а саме важливості даних, вкажемо, що запропонований формат дій, напряму їх стосується. Релевантна та актуальна інформація, подана «саме тому, кому це треба, саме тоді, коли це потрібно й з підтримкою, яка потрібна – саме для цієї фірми» – є ключовим фактором успіху в цій програмі.

Виконавча дирекція АППАУ бажає всім партнерам успіху. Не зважаючи на всі труднощі в експортному напрямі, ми віримо в наш колективний потенціал та спроможності – разом зможемо!

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.