Головні напрямки співпраці на 2018

До зборів АППАУ, 18 січня, виконавча дирекція пропонує перелік 5 ключових напрямків розвитку Асоціації на 2018 рік, де співпраця членів між собою дасть кращий синергетичний ефект.

Де-факто, мова про великі теми формату #ДієвеПартнерство, розвиток та реалізація яких може дати конкретні результати вже на протязі року.

№1 Індустрія 4.0

З 2016 АППАУ очолює рух «Індустрія 4.0 в Україні» та тісно співпрацює в програмі Digital Agenda Ukraine з багатьма стейкхолдерами, в тому числі на державному рівні. За нашими оцінками, члени АППАУ в 2017 стали безумовними лідерами руху 4.0 (за різними напрямками) й по рівню активності далеко випереджають представників інших галузей. Разом з тим, ми маємо свої виклики, специфічні до даного етапу розвитку, вкажемо 3 головних:

 1. Нам необхідне покращення спільного просування та залучення кінцевих замовників. Останні наразі – тільки «просинаються» та усвідомлюють необхідність технологій 4.0, тоді як на Заході 30% вже інвестують в рішення 4.0.
 2. Потрібна краща адаптація рішень великих брендів до умов українського ринку та ріст їх активності. Рішення «копі-паст» та просування шляхом 1-2 подій навряд чи будуть працювати в наших умовах.
 3. Так само інтегратори та розробники промислових систем 3.0 (класичні АСУТП) мають швидше освоювати технології 4.0. Це в першу чергу, передбачає значне розширення їх знань та навичок в області data science, IoT, AR/VR, 3D, тощо, а також партнерство з ІТ-компаніями в цих сферах.

№2 Експортні програми

У більшості членів АППАУ немає сумнівів, що внутрішній ринок є обмеженим і бідним в порівнянні з закордонними. Деякі наші учасники кажуть, що навіть на ринку РФ маржинальність їх проектів є набагато кращою. Тому, очевидно, що на фоні повільного зростання внутрішнього ринку, зовнішні залишатимуться більш привабливими ще довгі роки.
Сформульована в 2016 р програма EXPOREC не була запущена в силу відсутності фінансування. У 2017 ми знайшли вихід (механізм) через партнерів – окремі заходи можливі спільно коштом. Таким був семінар в Берліні. Ми мали дуже позитивний відгук серед української спільноти закордоном та чисельні запити про повторення подібного заходу з інших країн (Нідерланди, Франція, Норвегія, Бельгія). Разом з тим, цей семінар чітко показав наші спільні виклики:

 1. Учасники ‘Made in Ukraine 4.0’ мають значно покращити свої УТП та маркетингові комунікації.
 2. Всій спільноті пром хайтек дуже бракує «голосу» закордоном (1 захід в окремій країні 1 раз на рік мало що дає).
 3. Ми так і не вирішили питання залучення зовнішнього фінансування.

№3 Технічний комітет 185

2017 приніс нам довгоочікуваний механізм впливу на процеси стандартизації в Україні – ми створили власний Технічний комітет 185. В нього ввійшли більш як 20 учасників ринку, більшість серед яких члени АППАУ. Разом з тим перші 6 місяців роботи ТК показали чисельні проблеми:

 1. Дуже слабке лідерство за вибраними групами – серед вибраних 6 стандартів, ми й до цього часу не маємо планів роботи. Це при тому, що в ряді груп (як кібер-безпека) є висока готовність співпрацювати серед членів цих груп.
 2. Слабке залучення до реальної роботи інших учасників – навіть ті, хто на початку приєднався (декілька великих інтеграторів) – не можуть визначити осіб, які будуть конкретно працювати по тому чи іншому стандарту.
 3. Фінансування: 2017 нам ясно показав, що об’єми «паперових робіт», координації з держ. та закордонними органами потребують виділеного ресурсу, утримувати який на волонтерських засадах неможливо. Бюджет АППАУ частково витрачався на ці роботи, але він є дуже обмеженим.

№4 Розумне споживання енергії

Показники енергомісткості виробленої продукції в Україні залишаються одними з найгірших у світі. Не зважаючи на це, промислові підприємства вживають недостатньо заходів для їх покращення. В стратегіях енергоефективності домінують половинчасті та кустарні заходи, що обмежуються ланцюжком «вікна – двері – котли». В кращому випадку підприємства впроваджують системи обліку, але які не дають змогу регулювати споживання в автоматичному режимі. З точки зору цифрових технологій, гравці ринку найчастіше говорять про відсутність достатньої культури (знань) на стороні замовників. Для більш просунутих та великих замовників проблема полягає в високих крос-функціональних бар’єрах та в слабкому використанні навіть наявних даних (слабка аналітика). Частиною проблеми є також недостатні фінансові можливості та відсутність механізмів стимулювання.

№5 Ріст активності ВНЗ та інтеграція в ринок

Спільнота ВНЗ ще не вирішила головних питань інтеграції в ринкове середовище. Підготовка високоякісних спеціалістів, перепідготовка (нові курси та тренінги), просвіта ринку (потік просвітних матеріалів), розробки за новими напрямками (4.0) – очікування учасників ринку за цими та подібним напрямкам залишаються незадоволеними. В результаті знижується довіра до ВНЗ. Учасникам ринку ясно, що велика частина проблеми полягає в не реформованій Системі ВНЗ.
Але в АППАУ існує також не розуміння інертності багатьох ВНЗ – адже окремим кафедрам ІАСУ-АКІТ вдається «прорватись» через обмеження Системи. Отже, й для інших – це можливо.
В умовах швидких змін та еволюції Operation Technologies (OT), трендів 4.0, зростальної боротьби за абітурієнтів, відтоку спеціалістів в ІТ-галузь – питання активності ВНЗ та їх повноцінної інтеграції в ланцюжок Вендори-Інтегратори-Замовники стає все гострішим. ВНЗ давно потребують змін й більшість викладачів це прекрасно розуміють. Але ці зміни відбуваються дуже повільно. Й причина не тільки у відсутності реформ зверху – а в неготовності до змін самого середовища ВНЗ, не бажання змінюватись.
Специфічні виклики що розглядаються в АППАУ на 2018:

 1. Як почати широку просвіту ринку (масштабування досвіду Pupena San).
 2. Визначення та консолідація за головними напрямками просвіти та освіти ринку, початок перегляду навчальних програм з огляду на тенденції 4.0.
 3. Як налагодити співпрацю та комунікації між ВНЗ – самодостатній виклик, що має відношення до багатьох тем.

На 18 січня виконавча дирекція пропонує зборам АППАУ порядок денний, що передбачає як мінімум 90 хв обговорення зазначених вище проектів, їх викликів, рішень та питань співпраці – в групах. Таким чином, ми зможемо максимально консолідувати ваші думки, спільні рішення та цілі на 2018. Повний файл 5 вказаних напрямків – з опціями різних рішень, можна завантажити за цим посиланням.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *