Головні напрямки співпраці на 2018

До зборів АППАУ, 18 січня, виконавча дирекція пропонує перелік 5 ключових напрямків розвитку Асоціації на 2018 рік, де співпраця членів між собою дасть кращий синергетичний ефект.

Де-факто, мова про великі теми формату #ДієвеПартнерство, розвиток та реалізація яких може дати конкретні результати вже на протязі року.

№1 Індустрія 4.0

З 2016 АППАУ очолює рух «Індустрія 4.0 в Україні» та тісно співпрацює в програмі Digital Agenda Ukraine з багатьма стейкхолдерами, в тому числі на державному рівні. За нашими оцінками, члени АППАУ в 2017 стали безумовними лідерами руху 4.0 (за різними напрямками) й по рівню активності далеко випереджають представників інших галузей. Разом з тим, ми маємо свої виклики, специфічні до даного етапу розвитку, вкажемо 3 головних:

 1. Нам необхідне покращення спільної промоції та залучення кінцевих замовників. Останні наразі – тільки «просинаються» та усвідомлюють необхідність технологій 4.0, тоді як на Заході 30% вже інвестують в рішення 4.0.
 2. Потрібна краща адаптація рішень великих брендів до умов українського ринку та ріст їх активності. Рішення «копі-паст» та просування шляхом 1-2 подій навряд чи будуть працювати в наших умовах.
 3. Так само інтегратори та розробники промислових систем 3.0 (класичні АСУТП) мають швидше освоювати технології 4.0. Це в першу чергу, передбачає значне розширення їх знань та навичок в області data science, IoT, AR/VR, 3D, тощо, а також партнерство з ІТ-компаніями в цих сферах..

№2 Експортні програми

У більшості членів АППАУ немає сумнівів, що внутрішній ринок є обмеженим і бідним в порівнянні з закордонними. Деякі наші учасники кажуть, що навіть на ринку РФ маржинальність їх проектів є набагато кращою. Тому, очевидно, що на фоні повільного зростання внутрішнього ринку, зовнішні залишатимуться більш привабливими ще довгі роки.
Сформульована в 2016 р програма EXPOREC не була запущена в силу відсутності фінансування. У 2017 ми знайшли вихід (механізм) через партнерів – окремі заходи можливі спільно коштом. Таким був семінар в Берліні. Ми мали дуже позитивний відгук серед української спільноти закордоном та чисельні запити про повторення подібного заходу з інших країн (Нідерланди, Франція, Норвегія, Бельгія…). Разом з тим, цей семінар чітко показав наші спільні виклики:

 1. Учасники ‘Made in Ukraine 4.0’ мають значно покращити свої УТП та маркетингові комунікації
 2. Всі спільноті пром хайтек дуже бракує «голосу» закордоном (1 захід в окремій країні 1 раз на рік мало що дає)
 3. Ми так і не вирішили питання залучення зовнішнього фінансування

№3 Технічний комітет 185

2017 приніс нам довгоочікуваний механізм впливу на процеси стандартизації в Україні – ми створили власний Технічний комітет 185. В нього ввійшли більш як 20 учасників ринку, більшість серед яких члени АППАУ. Разом з тим перші 6 місяців роботи ТК показали чисельні проблеми:

 1. Дуже слабке лідерство за вибраними групами – серед вибраних 6 стандартів, ми й до цього часу не маємо планів роботи. Це при тому, що в ряді груп (як кібер-безпека) є висока готовність співпрацювати серед членів цих груп
 2. Слабке залучення до реальної роботи інших учасників – навіть ті, хто на початку приєднався (декілька великих інтеграторів) – не можуть визначити осіб, які будуть конкретно працювати по тому чи іншому стандарту
 3. Фінансування: 2017 нам ясно показав, що об’єми «паперових робіт», координації з держ. та закордонними органами потребують виділеного ресурсу, утримувати який на волонтерських засадах неможливо. Бюджет АППАУ частково витрачався на ці роботи, але він є дуже обмеженим

№4 Розумне споживання енергії

Показники енергомісткості виробленої продукції в Україні залишаються одними з найгірших у світі. Не зважаючи на це, промислові підприємства вживають недостатньо заходів для їх покращення. В стратегіях енергоефективності домінують половинчасті та кустарні заходи, що обмежуються ланцюжком «вікна – двері – котли». В кращому випадку підприємства впроваджують системи обліку, але які не дають змогу регулювати споживання в автоматичному режимі. З точки зору цифрових технологій, гравці ринку найчастіше говорять про відсутність достатньої культури (знань) на стороні замовників. Для більш просунутих та великих замовників проблема полягає в високих крос-функціональних бар’єрах та в слабкому використанні навіть наявних даних (слабка аналітика). Частиною проблеми є також недостатні фінансові можливості та відсутність механізмів стимулювання.

№5 Ріст активності ВНЗ та інтеграція в ринок

Спільнота ВНЗ ще не вирішила головних питань інтеграції в ринкове середовище. Підготовка високоякісних спеціалістів, перепідготовка (нові курси та тренінги), просвіта ринку (потік просвітних матеріалів), розробки за новими напрямками (4.0) – очікування учасників ринку за цими та подібним напрямкам залишаються незадоволеними. В результаті знижується довіра до ВНЗ. Учасникам ринку ясно, що велика частина проблеми полягає в не реформованій Системі ВНЗ.
Але в АППАУ існує також не розуміння інертності багатьох ВНЗ – адже окремим кафедрам ІАСУ-АКІТ вдається «прорватись» через обмеження Системи. Отже, й для інших – це можливо.
В умовах швидких змін та еволюції Operation Technologies (OT), трендів 4.0, зростальної боротьби за абітурієнтів, відтоку спеціалістів в ІТ-галузь – питання активності ВНЗ та їх повноцінної інтеграції в ланцюжок Вендори-Інтегратори-Замовники стає все гострішим. ВНЗ давно потребують змін й більшість викладачів це прекрасно розуміють. Але ці зміни відбуваються дуже повільно. Й причина не тільки у відсутності реформ зверху – а в неготовності до змін самого середовища ВНЗ, не бажання змінюватись.
Специфічні виклики що розглядаються в АППАУ на 2018:

 1. Як почати широку просвіту ринку (масштабування досвіду Pupena San)
 2. Визначення та консолідація за головними напрямками просвіти та освіти ринку, початок перегляду навчальних програм з огляду на тенденції 4.0
 3. Як налагодити співпрацю та комунікації між ВНЗ – самодостатній виклик, що має відношення до багатьох тем

*********

На 18 січня виконавча дирекція пропонує зборам АППАУ порядок денний, що передбачає як мінімум 90 хв обговорення зазначених вище проектів, їх викликів, рішень та питань співпраці – в групах. Таким чином, ми зможемо максимально консолідувати ваші думки, спільні рішення та цілі на 2018. Повний файл 5 вказаних напрямків – з опціями різних рішень, можна завантажити по цьому посиланню.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *