Skip links

Готовність до інтернаціоналізації – follow-up по ключовим ініціативам

1 листопада виконавча дирекція АППАУ провела чергову нараду експортерів – цього разу в розширеному складі, спільно з іншими кластерами УКА. Це вже 7 нарада від квітня в подібному форматі, де традиційним завданням є моніторинг виконання стратегій та планів інтернаціоналізації. В цьому огляді – короткий звіт події з пропозиціями наступних кроків.

Всі ініціативи – можливості АППАУ по інтернаціоналізації

На вебінарі були розглянуті наступні напрями інтернаціоналізації членів АППАУ та УКА (кластери пром. хайтек):

  1. Вихід на американський ринок через CSIA.
  2. Вихід на європейські ринки – співпраця з євро-структурами.
  3. Запуск кампанії Land4Developers.
  4. Інтернаціоналізація через програму EIF.
  5. Спільні проекти в рамках УКА з підтримки критичної інфраструктури.

Далі детальніше про ці пропозиції та їх можливості.

Вихід на ринок США та Канади – співпраця з CSIA

CSIA є провідною північноамериканською асоціацією системних інтеграторів, і яка відкриває через свої ресурси та можливості доступ до вказаних ринків для наших інтеграторів та інжинірингових кампаній. 7 членів АППАУ приєднались до CSIA, але рівень використання послуг CSIA поки залишається низьким.

Ключові можливості: CSIA пропонує кращі нетворкингові можливості як у внутрішньому середовищі, так в зовнішніх онлайн – офлайн подіях, яких проходить маса. CSIA – це також про провідну, світову базу знань системній інтеграції (кращі практики та стандарти), як Automation world.

Головний виклик учасників програми: очевидно, що учасникам цієї програми від АППАУ не вистачає ресурсів (людських та часових) та системності в діях. Розрахунок на миттєві замовлення чи на «авось» тут не проходить – не дивлячись на очевидну прихильність керівництва CSIA, та багатьох інтеграторів США до України, з боку українців потрібні значно вища активність, системність та регулярність дій.

Підтримка АППАУ:  Олена Садома, керівник програм Експорту – Інтернаціоналізації АППАУ готова до підтримки всіх учасників цієї програми. Рекомендована програма діє включає індивідуальний розгляд кожного сервісу від CSIA з відповідним планом дій по їх включенню.

Гаряча опція – вебінар 8 листопада з просування наших інтеграторів, який відбудеться за підтримки 2-х головних амбасадорів України та програми CSIA, – Алекса Чаусовскі та Луїджі де Бернандіні, – приєднуйтесь, просувайте та підтримуйте цей захід по своїм каналам.

Вихід на європейські ринки  – співпраця з євро-структурами

Вихід на європейські ринки відбувається в рамках Українського кластерного альянсу (УКА). Тут розгортається сьогодні ціла низка програм, головний вектор яких – в розробці середньо-довгострокових програм розвитку Індустрії 4.0 – 5.0, а також цільової допомоги Україні в рамках планів Відновлення чи Екстренної допомоги.

Типовим прикладом є Чеська республіка. Після успішної бізнес-місії в Брно, в якій прийняли участь 5 членів АППАУ, ми розгортаємо діалог за напрямами:

  • Розумні регіони (проекти з відбудови міст, інфраструктури тощо) – обміни розпочались.
  • Індустрія 4.0 (розумне виробництво) – обміни плануються; 1-ий акція – участь в чеській конференції 4.0 в січні.
  • Кібер-безпека – запуск цільових обмінів планується в листопаді.
учасники української делегації в Брно

Подібний формат розвитку відносин планується з Польщею, Литвою та Францією. Окремо, розглядають інші можливості та звертання європейських кластерів – їх справді багато.

Ці обміни тільки розпочинаються й явних викликів тут немає. Члени АППАУ демонструють явний інтерес та хорошу активність, й це було видно в бізнес-місії в Брно, наразі готується поїздка в Польщу.

Запуск кампанії Land4Developers

Виконавча дирекція допрацювала сайт Land4Developers й зараз він позиціонується не стільки як маркетплейс інноваторів 4.0, а як маркетплейс інтеграторів та інформаційних хаб для всіх промислових хайтек, близьких до Індустрії 4.0 – 5.0. Під «хаб»-ом ми розуміємо включення нових важливих видів контенту:

  • Інформація про новини розробників з індустріальних секторів України та Східної Європи.
  • Ключові події в сфері Індустрії 4.0 – 5.0.
  • Розгорнуту інформацію про стан, виклики, проекти та можливості співпраці по інноваційним екосистемам 4.0 – 5.0.

Виділення маркетплейсу інтеграторів є ключовим моментом для членів АППАУ, серед яких домінують інтегратори. Рис. нижче показує елементи стратегії в цій кампанії, які поступово включаються один за одним.

Активність членів АППАУ наразі є достатня – впродовж вересня – жовтня на ресурсі з’явилась низка інтерв’ю від лідерів наших інтеграторів та розробників.

Але в цілому, ми очікуємо більшу активність – просування цього спільного ресурсу всієї спільноти Індустрії 4.0 (вкл з окремими кластерами УКА) є спільним завданням й про це говорилось на вебінарі 1 листопада. Потрібно більше контенту – новин про ваші продукти та проекти, новини компаній, про успіхи, але також проблемні місця, які потребують залучення міжнародних партнерів, інформація про спільні проекти тощо. Відповідальною особою за цю кампанію є Олена Садома, звертайтесь.

Next Level програми EIF

Також на вебінарі 1 листопада ми відмітили прогрес та поточні завдання в програмі EIF. За 1,5 року вона дала конкретні результати – 6 МСП (з них 4 – від АППАУ) отримали грантове фінансування на інноваційні розробки загальною сумою більше 400 тис євро. Програма підтримує 1 DIH (КПІ), яким першим виходить на формування системного портфелю сервісів для підтримки МСП. В  цілому ж, програма EIF вона повністю переформатовує відносини Університетів з бізнесом, взаємодію експертного середовища з МСП й ці процеси ще тривають.

На вебінарі ми продемонстрували останній приклад виграних грантів, – Андрія Гнапа, СЕО Waste Ukraine Analytics, який з вересня 2021 пройшов 3-х рівневу програму акселерації в EIT Raw materials, й зараз виходить на гранти порядку 100 тис євро.

Те ще відбувається зараз – це умовний “наступний рівень”, коли з всієї спільноти учасників програми відбираються найбільш активні експерти та МСП для того, щоб ввійти в більш щільний та командний режим роботи. Причини цього рішення – в недостатній ефективності взаємодії по відношенню до можливостей, – останніх значно більше й ми слабо на них реагуємо. Іншими словами, при кращій командній взаємодії в нас могло б вже бути не 6, а до 20 МСП, й з обсягами не в 400 тис, а більше 2 млн євро. Вся «фішка» в тому, щоб навчитись працювати більш сфокусовано й по спільним пріоритетам, більш відповідально та в командному режимі.

Окремі комунікації на цю тему ще будуть. Наразі в Next level включені 6 експертів КПІ, 1 від НУХТ, та 11 МСП від АППАУ – a-Gnostic, Infocom Ltd, IT-Enterprise, Triada Welding, Smard Cards, SmartZavod, Waste Ukraine Analytics, I4U, Discovery Drilling Equipment, ВГ «Техінвервіс» та «Віконда».  Якщо інші члени АППАУ бажають додатись до цієї групи – звертайтесь до керівника цієї програми, Андрія Бородюка. Й принагідно, нагадуємо, що ця програма працює для всіх МСП кластерів УКА.

Спільні проекти в рамках УКА з підтримки критичної інфраструктури

В цій категорії є кілька проектів УКА, – 1 листопада ми говорили про два найбільш актуальні:

  1. Проекти з покращення технічного обcлуговування обєктів критичної інфраструктури. В жовтні створена РГ, яку очолив Олексій Щербатенко з IT-Enterprise. Головне завдання – виробити доржню карту в темі Asset (Performance – Safety) Management, зміщуючи фокус з Performance на Safety. Тут нашим головним партнером є бельгійська асоціація BEMAS, співпраця з якою триває вже 3 роки. Перший крок партнерів – підготовка спільного вебінару на цю тему, перелік тем вже озвучений – кожен з членів АППАУ може додаватись до спів-участі.
  2. Ініціатива екстренної допомоги обєктам комунальних господарств та критичної інфраструкутри в забезпеченні енергообладнанням. Тут АППАУ повністю солідаризується з УКА, де Центр Utility (А. Долинний) сьогодні проводить свою діяльність, й де першим кроком є проходження опитування щодо потреб.

В цих проектах дуже бракує лідерства провідних фахівців та компаній. Мова про стару проблему, яку ми не можемо вирішити роками. На рівні індивідуального представництва багато учасників ринку, в тому числі нашої асоціації, проявляють себе чудово. Але як тільки доходить до колективних форматів та взаємодії, системного та регулярного лідерства робочих групах чи комітетах, кількість керівників та учасників готових до такої роботи різко зменшується. Не винятком є і АППАУ – серед 10+ встановлених рік тому робочих груп в комітеті «Цифрова трансформація промисловості» є не більше 3, які ведуть хоч якусь регулярну, колективну роботу.

Наразі, ми виносимо цю проблематику на рівень УКА, де рівень та кількість доступних експертів, готових брати лідерство є вищою. Й водночас, виконавча дирекція АППАУ в черговий раз закликає наших членів віднайти ресурси й більш активно брати лідерство за темами, які є ключовими для вашої спеціалізації. Фідбек та аналіз потреб критичної інфраструктури, формулювання та розгляд конкретних бізнес-кейсів (ТЗ), аналітика трендів, формулювання конкретних проектних заявок, ведення системного діалогу з зарубіжними партнерами тощо – перелік незакритих питань по двом вищевказаним ініціативам є достатньо великим.

Фактично, у всіх вищевказаних проектах експорту – інтернаціоналізації, наші результати залежать від колективної взаємодії та пропозицій. Отже їх треба виробляти спільно – адже ми працюємо на рівні екосистем та галузей, цілих ринків, й тому колективні пропозиції тут є значно більш вагомими, ніж індивідуальні – рівня кожної, окремо взятої фірми.

*******

Резюмуючи, вебінар 1 листопада показав хороший рівень просування по кожній з приведених 5 ініціатив. Ми рухаємось – можливо, не так швидко, як би хотілось, але системно та цілеспрямовано. Для прискорення, членам АППАУ необхідно сформулювати власні, більш конкретні плани по виходу на експорт та міжнародну співпрацю. Виконавча дирекція пропонує сьогодні для вашої підтримки більш потужну команду та нові сервіси. І є також нові сервіси та пропозиції з боку УКА. Тому – все в наших руках.

Leave a comment

This website uses cookies to improve your web experience.