Хакатон №7 на АМКР – підсумки

17-18 червня на підприємстві «АрселорМіттал Кривий Ріг» (АМКР) пройшов 7-ий хакатон з промислової автоматизації. Які і попередні, він був унікальним за складом учасників та тематикою. Коротко про головні підсумки.

Про головні здобутки

7-ий Хакатон був присвячений темі енергоефективності. До головних здобутків цього разу можна віднести наступне:

 • Присутність вендорів – великих брендів. Представники місцевих філій Schneider Electric, Siemens, Rittal, Festo – не тільки були на події, але й виступали на ньому зі своїми презентаціями. Зокрема, «Фесто-Україна» організували в 1-ий день конкурс роботів, «Шнейдер Електрик Україна» зробив цікаву доповідь про нове покоління частотно-регульованих приводів Altivar Process, представники Сіменс та Шнейдер також виступали поза конкурсом в фінальних презентаціях конкурсу. Зі всіма з ними було тісне спілкування учасників.
 • Спільні дискусії щодо розвитку інновацій та енергоефективності: зокрема, гарячими, але змістовними були дискусії про дорожну карту та пріоритети в області енергоефективності, та про роль систем управління
 • Присутність нових гравців – системних інтеграторів та виробників з Києва та Сум. Перемога компанії «Еліус-М» в конкурсі проектів.
 • Поява World Skills в Україні, цікава дискусія на тему розвитку професійних навичок та співпраці (див деталі далі).
 • Нові знайомства, багато нової інформації та покращення відносин між учасниками заходу. Зокрема, відзначимо спільне з World skills Ukraine та «Фесто-Україна» відвідання лабораторій Криворіжського національного технічного університету, що організував нам Олександр Іванович Савицький.

В цілому більша присутність вендорів та інтеграторів є дуже позитивним сигналом відносно останньої критики що звучала від АППАУ з попереднього Хакатону.

До зон росту можна віднести відсутність цього разу інших великих мет. комбінатів («Інтерпайп» тільки пробігся в 1-ий день) та деякі невеличкі накладки в організації заходу.

Поява World Skills в Україні

Євген Риженко з компанії «Фесто-Україна» запросив на Хакатон Ірину Войтюк, – першого заступника голови «World Skills Ukraine». Поява World Skills – знакова для України. Мова про світову організацію, що промотує професійні стандарти в 52 спеціальностях шляхом проведення конкурсів на національному рівні. Коротка презентація пані Войтюк викликала зацікавлення й ряд питань – про наявність спеціальностей близьких до АСУ ТП, про рівень, тощо. Відповіді переконали, що World Skills може бути партнером для учасників ринку АСУ ТП і наших ВНЗ щодо встановлення та просування кращих професійних навичок для молодих спеціалістів.

Як результат дискусії, АППАУ планує підписання меморандуму про співпрацю з World Skills.

Переможці Хакатону

Відзначимо 2 команди – переможниці.

Член АППАУ, системний інтегратор «Еліус-М» з м. Суми вперше був на Хакатоні і переміг. Команда в складі 4-х осіб приїхала з готовою ідеєю модернізації стенду сушки ковшів з використанням регенеративних пальників. «Еліус-М» має досвід впровадження таких пальників в декількох галузях та технологіях. Однак цю ідею потрібно було перевірити на актуальність щодо потреб АМКР, тому декілька спеціалістів приїхали завчасно та пройшлись по комбінату. Після цього оформлення в робочий стенд та готову презентацію не зайняло багато часу. До переваг цього проекту можна віднести:

 • Актуальність щодо тематики – сьогодні до 70-80% теплової енергії на ковшах викидається в повітря
 • Легкість в реалізації: не дуже складна технологія пальників, відлагоджена система управління й в сукупності з досвідом «Еліус-М» в подібних реалізаціях дозволяють швидко впроваджувати подібні речі. Розрахований термін окупності складає 12 місяців
 • Яскраво показана роль системи керування – без неї автоматичне перемикання та оптимізація режимів роботи пальників просто неможливі
 • Показана перспектива 4.0 – з урахування кількості ковшів можлива оптимізація між ними шляхом обміну М2М
 • В цілому презентація команди була наглядною, простою для сприйняття та переконливою в аргументах.

Команда Dream Team з АМКР – переможець минулого конкурсу, – показала АСУ диспетчеризації та управління режимами нагрівачів повітря доменних печей. Як і на минулому Хакатоні, Dream Team демонструвала високий рівень підготовки та готовності до реалізації – чимало графіків, розрахунки, яскрава презентація. Система вирішує проблему втрат доменного газу на свічках печей  шляхом збору інформації та видачі рекомендацій операторам. Завдяки системі оператор може бачити параметри кожного з 16 нагрівачів, а також отримувати готові попереджувальні повідомлення про можливі викиди газу. Економія від втрат газу може складати понад 5 млн грн, що складає 1.8 місяців по окупності. Що важливо – мова не про нову систему, а про інтеграцію додаткових функцій до АСУ ТП доменних печей. Цікаво, що розширення наявних систем АСУ ТП ми щоразу чуємо на Хакатоні, й щоразу це питання підіймає замовник. Чи не означає це, що інтеграторам варто серйозно задуматись над подібними питаннями в своєму інстальованому парку? Адже з досвіду, всі ми добре знаємо, що потенціал систем управління набагато більший, ніж використовується в реаліях.

Дискусійні питання Хакатону

Дискусійний формат – вже типова риса Хакатону на АМКР. Крім згаданої дискусії з World Skills про навички та їх розвиток, були ще цікаві обміни щодо стратегії – пріоритетів по енергоефективності, а також щодо спільного формування порядку денного розвитку по галузях.

Ось окремі, важливі питання, які ми тільки зачепили і які, на наш погляд потребують й подальшого розвитку та чітких відповідей як з боку замовників, так і вендорів – інтеграторів:

 1. Стратегія та пріоритети по енергоефективності великого мет. комбінату, дотичних до технологій АСУ-ІТ: враховуючи широту цієї теми, ми не знайшли повного консенсусу з Максимом Романовим щодо ясності в цьому питанні. Було ясно, що на певному рівні ці пріоритети є й, водночас, вони мало зрозумілі для учасників Хакатону. Посилання на деяку конфіденційність цього питання приймається, водночас, склалось враження, що нові учасники-команди грають «в темну» – тобто, питання яким чином їм налаштувати свої пропозиції, коли пріоритети неясні залишилось відкритим.
 2. Автор цих рядків поставив запитання кожному учаснику дискусії «чи розумієте ви, в чому має бути ваша актуальна пропозиція та як це співвідноситься з критичними питаннями металургів в області енергоефективності?». Найбільш показова відповідь «Шнейдер Електрик Україна». «Ми виробляємо енергоефективне обладнання», – сказав їхній Key Account Manager (КАМ) по АМКР. Так – це сказав КАМ! Коментарі зайві. Видається на те, що позиція «пальцем в небо» типова для багатьох вендорів, але проблема в цьому не тільки вендорів, а й самих замовників.
 3. Чимало запитань викликає рівень співпраці між підрозділами та організаційного вирівнювання (alignment) великих замовників в таких крос-функціональних темах як «енергоефективність.» Мається на увазі, що на комбінатах як АМКР відношення до теми мають відразу декілька департаментів – технологи, енергетики, АСУ-ТІ й навіть окремо створені для таких завдань підрозділи. Наскільки тісно вони співпрацюють, чи є проблема точних даних з критичних ділянок, в якому стані їх обробка – багато з подібних питань ми просто не встигли обговорити. Але було зрозуміло, що ці питання важливі.
 4. Вирівнювання з вендорами в тематиці 4.0 також було порушене в окремій дискусії, що замінила «кластерну тему». Це була наша перша спроба відверто поговорити з вендорами, що технології та пропозиції від світових брендів потрібно більш чітко, свідомо та цілеспрямовано налаштовувати на реалії сьогодення. Не відкидаючи сучасних трендів, як 4.0 (як це відбувається зараз), а швидше та краще їх інтегруючи в свої пропозиції. Викликом для брендів залишається створення справжніх бізнес-кейсів на рівні New Product Launch. Наприклад, пропозиція Altivar Process 600 має чимало вбудованих функцій для моніторингу та контролю процесу, включно з параметрами енергоефективності. Водночас, які функції використовувати на рівні окремої станції, а які краще інтегрувати в АСУ більш високого рівня, на якому рівні вони, власне, мають оптимізуватись – smart device чи smart plant (workshop), – питання залишились відкритими. Також не зовсім зрозуміло, що нового в наявності вбудованих веб-серверів з підключенням на Ethernet – Schneider Electric говорить про це добрих 10-15 років. Між тим, ясно, що на рівні продукту Altivar Process має весь smart функціонал, придатний для легкої інтеграції в архітектури 4.0. Бракує тільки якісних, адаптованих до наших реалій бізнес-кейсів, де пропозиція цінності буде більш ясною та обіграною зі всіх сторін.

На нашу думку, подібні питання в форматі відкритих дискусій є справді корисними та потрібними. І Хакатон надає ці можливості. На майбутнє, можливо, є тільки потреба розширювати та краще балансувати склад учасників – потрібні також інші підприємства й фахівці, орієнтовані на рішення.

Деякі відгуки учасників

Петро Мацькович («Еліус-М», Суми) «Це ще одна площадка для зустрічі і обміну думками з колегами по професії, у великій мірі однодумцями. Ми побачили, що Хакатон це все ж таки конкурс, на якому присутній дух змагальності, а отже необхідно показувати свої найкращі, сильні сторони. Не було відчуття, що ти “відбуваєш номер”, і це важливо. Такі події – це ще й можливість повчитися, побачити, як працюють інші і порівняти себе з іншими, тобто глянути на себе зі сторони. В результаті це дає свіжий погляд на себе та на ринок, а також генерує чимало нових ідей, важливих для розвитку бізнесу. Ну а перемога – це не тільки приємно, це додає всій нашій команді бажання та наснаги й далі професійно зростати та розвиватись.»

Лев Ванян (директор “Інноваційно технічні рішення”, м. Київ) “”Наша команда ставила перед собою за мету приїхати до АМКР на змагання і спробувати себе у швидкій підготовці кінцевого рішення для замовника. Нажаль вийшло далеко не все з того, що ми запланували по приїзду, але нам вдалося відчути настрої інших учасників змагання, почути кінцевого замовника і зрозуміти, які приорітети він формулює. Окрім того, треба зазначити, що ми не дуже сильно обізнані в металургійній тематиці, тому зробили фокус на Generic рішенні з точки зору технологій автоматизації, але, з іншого боку, висвітили тематику, що стосується Індустрії 4.0. В цілому, ми дуже задоволені власною участю у Хакатоні. Зі свого боку хочемо привітати колег з Еліус-М з перемогою, сказати велике Дякую АМКР за запрошення і гостинність, а також АППАУ – за участь в організації конкурсу. Ми обов’язково приймемо участь у наступному Хакатоні, якщо такий проводитиметься.”

Звіт підготував Юрчак Олександр, АППАУ

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.