Індустрія 4.0 – 4 Індустріальна Революція

Можливості, що відкривають нові технології, революції і глобальний світ.

Почнемо з матчастини, або з глобального контексту, як прийнято говорити тепер.

Нижче перелічені 10 тенденцій, що, на думку спеціалістів «Dassault Systemes», змінюють сучасне суспільство і зумовлюють 4 промислову революцію:

 1. Розвиток технологій управління клієнтським досвідом
 2. Перехід від масового виробництва однакових виробів до «масової кастомізації» – масове виробництво індивідуальних замовлень (mass customization)
 3. Глобалізацію замінює «глокалізація». Тобто «Думай глобально – дій локально».
 4. Розвиток технологій The Internet of Things (ІоТ) – інтернет речей, або, навіть, інтернет всього.
 5. Можливості дистанційного керування всім, в тому числі виробництвом.
 6. 3D Друк
 7. Смарт-об’єкти. Смарт-прилади. Смарт-сенсори.
 8. Виробництво повертається «додому», тобто розвиток автоматизації і роботизації нівелюють переваги дешевизни трудових ресурсів.
 9. Дотримання глобальних стандартів стає необхідністю і вимагається навіть локальними ринками.
 10. Стабільний розвиток і стабільне зростання всього: населення, економіки, науки, технологій з одного боку – стабільно зростаючі проблеми екології – з іншого.

Зупинимося на найбільш дискусійній останнім часом темі, яку можна назвати рушійною силою Четвертої Індустріальної Революції – The Internet of Things, ІоТ.

Почнемо з визначень. 

The Internet of Things (IoT, Інтернет речей) – мережа фізичних об‘єктів, поєднаних інтернетом. Ці об’єкти містять вбудовані технології для внутрішньої взаємодії або взаємодії з зовнішнім середовищем.

The Industrial Internet of Things (IIoT, Промисловий інтернет речей) – мережа фізичних об’єктів, систем, платформ і застосунків, які містять вбудовані технології для комунікації та обміну інформацією один з одним, зовнішнім середовищем і з людьми.

Для галузі промислової автоматизації, де ми працюємо, найбільш актуальною є тема IIoT, тобто промислового інтернету речей. Головна відмінність IoT від IIoT  полягає в тому, що  ІоТ фокусується на зручності для окремих споживачів, тоді як ІІоТ зосереджений на покращенні ефективності, безпеці, продуктивності з особливим фокусом на поверненні інвестицій ROI. 

M2M (машина-до-машини) – це підрозділ IIoT, що фокусується виключно на міжмашинній комунікації, в той час, як ІІоТ – це комунікація більш широка – машина-об’єкти/люди/інфраструктура. IIoT – це означає зробити машини більш ефективними і зручними, видимими для моніторингу.

IoT з точки зору підприємства

Вимоги ІІоТ

Перелічимо основні компоненти промислового інтернету речей ІІоТ.

Зв’язок з мережею (завжди і всюди), Хмарні технології і Big Data аналітика, Управління досвідом, Управління активами, Кібербезпека, Розумні машини (прилади).

Справа в тому, що ще до виникнення терміну ІІоТ більшість компонентів  The Industrial Internet of Things (IIoT) існувала протягом багатьох років.  Віддалений доступ, комунікація машина-до-машини, хмара не аж такі нові для промислової автоматизації. У той час як для споживачів і комерційних ринків, вони є революційними. На цих ринках нові підключені речі приходять на ринок щодня. У сфері промислової автоматизації ці підключені пристрої вже існують, і зараз йдеться про доступ до данних. 

Так, багато з вище переліченого вже давно є у системах промислових АСУ. Але важливо зауважити, що нові технології дають можливості їх модернізації і підвищення ефективності. Досить часто існуюча система АСУ може бути підсилена кращим моніторингом, сильнішою сучасною аналітикою і можливостями діагностики, координацією і взаємодією з іншими системами підприємства, зменшенням впливу людського фактору.

Важливі проміжні висновки для промислових АСУ

 1. Четверта промислова революція вже прийшла і має вплив на всі сторони життя. На Україну вплине теж. І напряму і опосередковано.
 2. Промислова автоматизація не об’єкт, а суб’єкт цього процесу. Інтернет і бездротовий зв’язок – рушійна сила цієї революції, а автоматизація – її зброя.
 3. Власне, автоматизація, під’єднана до інтернету, посилена штучним інтелектом – це і є четверта промислова революція.
 4. Нові досягнення світу ІТ відкривають перед автоматизацією нові горизонти. Нові можливості моніторингу і обробки даних завдяки розумним сенсорам, бездротовим технологіям і тотальній інтернетизації, смартизації, хмарним технологіям і Big Data.
 5. Світ змінюється швидко. Важливо бути в тренді прогресу. Знайти свою нішу, свій вагон в експресі прогресу, а не загубитись по дорозі.

 

Ще 20 років тому, компанія Eastman Kodak була однією з найбільших корпорацій  і одним з 5 найдорожчих брендів світу. Вони винайшли плівку, були лідерами в технологіях фотодруку, основою кіноіндустрії.

У той самий час одним з винахідників і лідерів мобільного зв’язку була компанія Motorola. 

Де зараз ці компанії? Ми, здебільшого, фотографуємо на смартфони, а фотографії, в основному, проглядаємо на екранах. Цифрові технології змінили світ і ринок. Багато ринків одночасно.

Kodak збанкрутував, Motorola розчинилась серед нових корейських і китайських монстрів.

Що буде з лідерами промислової автоматизації за 10-20 років? Як, взагалі, вплинуть нові технології на наш світ і наш ринок. Про це треба думати вже зараз. І те, що найбільші вендори промислових АСУ вже зараз утворюють альянси з ІТ-компаніями, поглинають стартапи, утворюють венчурні фонди, говорить про те, що Siemens, Schneider Electric, ABB, Phoenix Contact, GE, та ін. не хочуть піти шляхом згаданих вище брендів фотоіндустрії і мобільних технологій.

Кожна революція, в тому числі промислова, відкриває можливості. Соціальні революції утворюють певні соціальні ліфти. А промислові революції виводять на передові позиції справжніх інноваторів і відкривають вікна можливостей. Відповідно, ми, українські інженери і підприємці, маємо використати ці нові можливості для якісного стрибку у світ прогресу. Але для цього треба побачити ці вікна і використати можливості.

Спробую визначитись. Принаймні започаткувати дискусію на цю тему. Нижче наводжу мої висновки з цього приводу. 

Вікна можливостей для українських інженерів:

 1. В швидкому світі історичні заслуги цінуються все менше. З інноваційним продуктом треба виходити на світовий ринок.
 2. Сучасна промислова автоматизація все більше стає IT-Powered Automation. У нас є гарні специ в обох цих галузях. Треба поєднувати досвід і робити сучасні рішення.
 3. Навчатися у зарубіжних виробників передовим технологіям і використовувати їх в рішеннях і виходити на ринки інших країн.
 4. Інформування світу про свої вміння і знання, оутсорсинг проектування і монтажу, субпідряди, готовність до роботи на об’єктах по всьому світу. Під лежачий камінь грошовий потік не потече.
 5. Створити платформу для обміну інформацією щодо спеціалістів, проектів, досвіду для продажу своїх послуг світу. Ринок ІІоТ в світі оцінюється в трильйони доларів. Потреба в спеціалістах і послугах в галузі автоматизації в світі не менша за потребу в програмістах.
 6. Але WE MUST USE ENGLISH. Не можна чекати на переклади від вендорів, або інтерпретацію з Росії. Сусіди-конкуренти не сплять.
 7. Міжнародні стандарти стають нашими внутрішніми стандартами. Тільки так!
 8. Об’єднуватись! Поодинці не випливемо на міжнародні ринки. Треба створювати Український консорціум промислових інтернет технологій, або щось подібне. Світові лідери автоматизаці, ІТ ї і інтернету давно об’єднуються! І не завжди це ініціатива зверху (від держави). Найбільш ефективні обє’днання, створені бізнесом, ініціатива знизу.

Запрошуємо до дискусії і обміну досвідом. АППАУ готова бути площадкою для синергії українських інтеграторів, виробників, представників зарубіжних вендорів. Адже ми всі разом працюємо в Україні і зацікавлені в розвитку, в участі України в міжнародному розподілі праці. І, бажано, не тільки у вигляді сировинно-аграрного придатку міжнародної економіки. Ми маємо шанс долучитись до нової індустрії. Хоча,  у металургійному, хімічному, харчовому і аграрному комплексах української економіки є дуже багато простору для автоматизації, підвищення ефективності, впровадження технологій нової ери – ери Четвертої Індустріальної Революції.

Директор з розвитку АППАУ, Михайлов О.М.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *