Skip links

Інтерв’ю з лідерами українського бізнесу. INFOCOM Ltd.

На платформі Land4Developers публікуються інтерв’ю з лідерами українського бізнесу для іноземних партнерів, на сайті АППАУ починають виходити ці інтерв’ю українською мовою. 

Пропонуємо вашій увазі інтерв’ю з Едуардом Троценко, CEO Інфоком.

L4D: Як змінився ваш бізнес після початку повномасштабного вторгнення?

Едуард Троценко: 24 лютого, коли почалося вторгнення, для всіх співробітників компанії це був шок. Десь тиждень ми не працювали і вже після цього потроху почали оговтуватися. Частина людей компанії виїхала на захід України, частину людей ми попросили не повертатися, а залишитися за кордоном для того, щоб підтримувати наші іноземні проєкти. Ми стали аналізувати, з якими підприємствами на сьогоднішній день працюють форс-мажорні обставини, з якими ні. Загалом, оборот компанії зменшився, особливо гривневий. А що стосується валюти – у нас оборот залишився на колишньому рівні і навіть став більшим. Здебільшого це відбулося завдяки відкриттю компанії в Словаччині – це дало нам змогу стати для наших зарубіжних партнерів більш стійкими. 

L4D: Компанію в Словаччині Ви відкрили вже після 24 лютого? 

Едуард Троценко: Ні, компанію в Словаччині почали відкривати ще торік, але дуже довго чекали на реєстрацію ПДВ – виявилося це непроста справа. Сама наявність компанії дала впевненості нашим закордонним партнерам, що ми нікуди не дінемося. Хочу зазначити, що ми не зірвали жодного закордонного проекту.

А що стосується українських проєктів – ситуація різна: якісь із них заморожені, є такі, що в перші місяці війни призупинилися, а тепер – продовжилися. Це більше стосується проєктів компаній, які знаходяться в Західній Україні, які фізично не постраждали. 

L4D: А як ринок змінився в Україні з Вашої точки зору? Ваш ринок? 

Едуард Троценко: В Україні частина підприємств не працює, а частина – зберегла працездатність. Як у всіх: перший час шок, а потім почали поступово включатися в роботу. У нас роботи відновилися по багатьох об’єктах навіть в Україні, не виключаючи Південну частину (Одеса) і Центральну частину.

L4D: Наразі ваша стратегія зараз направлена на збереження персоналу, вихід на нові ринки, релокацію або інші варіанти?

Едуард Троценко:

На початку агресії Росії проти України ми дали собі установку, що ми максимально намагаємося зберегти колектив, тому що в нас вузький напрямок і персонал дуже важко підготувати: потрібен час, тривале навчання. З людьми можна швидко попрощатися, але потім буде потрібно заново створювати колектив. Частині колективу ми дали можливість переїхати в Західну Україну, перевезли їхні сім’ї. Частині хлопців, що були за кордоном – ми перевезли їхні сім’ї, батьків, автомобілі допомогли перевезти.

Територіально частина співробітників у Словаччині, частина хлопців в інших країнах: Німеччина, Швеція, Норвегія, Польща. Ми запропонували співробітникам працювати віддалено. Думали над тим, щоб вводити коефіцієнти зменшення на віддалену роботу, як в інших компаніях (у зв’язку з тим, що дехто працює не всі 8 годин, а, наприклад, 6 або 5), але наразі ми залишаємо можливість зберегти персоналу повну заробітну плату.

L4D: А щодо стратегії виходу на нові ринки: ви продовжуєте попередні свої проєкти чи, можливо, з’явилися нові якісь ринки після 24 лютого? 

Едуард Троценко: Як працювали зі своїми стратегічними партнерами, так і продовжуємо працювати – обсяги не зменшилися. Що стосується нових ринків, то є бажання і мета: вихід на ринок заправок для електромобілів, а конкретніше – виробництво швидких електрозаправочних станцій (ЕЗС). І саме Словаччина – це перший наш полігон. У Словаччині ми розвиваємо два напрямки: автоматизація технологічних процесів і розвиток напрямку ЕЗС. Зараз, коли ми почали розвивати цей напрямок, ми робимо цех із виробництва швидких ЕЗС, але водночас почали підтягуватися наші старі напрямки – сонячна енергетика. Виходить, що разом з електрозаправками ми опрацьовуємо і запити з будівництва сонячних електростанцій, якими ми займалися 12 років тому, коли ми побудували першу свою сонячну електростанцію та пішли в нові, цікавіші напрямки. Тобто зараз відновлюємо напрямок дахових сонячних електростанцій.

L4D: В іноземних партнерів якраз є зацікавленість у сонячних електростанціях? 

Едуард Троценко: Саме так.

L4D: А з іноземними партнерами, які у Вас були до 24 лютого, чи змінилися відносини?

Едуард Троценко: Ви знаєте, були питання з боку партнерів щодо планів з подальшого виконання проєктів, тому ми дали можливість не турбуватися і довели, що ми всі наші зобов’язання виконуємо. Віддаю належне партнерам – вони поставилися з розумінням до поточної ситуації і дали можливість працювати за укладеними договорами і навіть укладати нові договори, тому що в нас є впевненість.

L4D: В яких сферах діяльності ви оптимізуєте бізнес й скорочуєте витрати? Можливо, десь Ви збільшили інвестиції?

Едуард Троценко: Ми інвестуємо в розвиток швидких електрозаправок – зараз це витратна стаття, тому що в Україні на точку окупності ми не вийшли – попит в Україні є, але невеликий. Багато інвестицій було на створення програмного забезпечення, архітектури системи швидких ЕЗС. У сукупності ми все одно минулого року вийшли на результат і випустили дослідну партію, яка добре себе зарекомендувала, зробили цех із виробництва швидких ЕЗС і готові задовольняти ринок. Оригінальність нашої заправки в застосуванні якісних брендів, власне інтегроване програмне забезпечення (мобільні додатки для Android, IOS). На жаль, у зв’язку з війною на повне завантаження ми не вийшли, але хочу зазначити, що попит на ЕЗС в Україні зберігся. У зв’язку з нестачею бензину попит на електромобілі зріс, у т.ч. зріс попит і за кордоном. Наш основний напрямок – автоматизація технологічних процесів – тут ми почуваємося впевненими в будь-якій галузі: хімія, металургія, нафтохімія, нафтовидобуток, агросектор. 25 років роботи і понад 1000 проєктів дають нам можливості себе почувати себе впевнено в будь-якій країні.

У будь-якій країні потрібно просуватися, з іншого боку – там на нас не дуже чекають, зате скрізь чекають професіоналів. При вході на новий ринок бажано бути представленим одним з учасників. Наприклад, коли ми відкрили компанію в Словаччині, ми попросили нашого колегу з Siemens, колишнього директора Siemens Україна, і він нас познайомив із Siemens Словаччина, і вже після цього спілкування зі словацьким офісом стало простішим. Так само було і по низці інших брендів.

L4D: Якою наразі є ваша продуктова політика – є плани випуску нових продуктів, чи рішень? Про ЕЗС Ви вже сказали, чи є ще щось, що Ви не згадали?

Едуард Троценко: Електрозаправки – це пристрої, які вимагають великої кількості енергії, їх потрібно десь розташовувати, і не скрізь є необхідна потужність для них. Для цього ми розвиваємо ще один напрямок – зберігання електроенергії. Перед війною ми зробили перший зразок накопичувача енергії контейнерного типу для зберігання енергії та створили каталог для різної ємності накопичувачів. Також ми не відмовляємося від збору потужності сонячної енергії – зеленої енергії. Ми говоримо про те, що має існувати комбінація: електрозаправки зі своїми сателітами – накопичувачами для зберігання енергії, а також виробництво енергії. Наприклад, збирати сонячну енергію, яку можна виробляти вздовж автобанів. Це ідея, до якої ми прихильні і розробили для цього бізнес-план для України з розвитку ЕЗС на основних електромагістралях України, де ми опрацьовували питання створення кластерів (незалежних енергетичних хабів) через кожні 80-100 км. Але це галузь, яка потребує дуже великих інвестицій. У цьому випадку ми виступаємо розробниками, але потрібен ще й фінансовий механізм для роботи з банками, державними установами.

У Європі є свої гравці, яких давно знають, вони вже отримують субсидії з Єврофондів, розвиваються. Ми постійно аналізуємо ринок і намагаємося бути на гребені вимог. Ще один напрямок розглядаємо – виробництво невеликих електромобілів. Зважаючи на наш досвід роботи з безпілотними автомобілями, хочемо створити народний автомобіль типу “тук-тук”, який швидко заправляється, з можливістю швидкої заміни акумуляторів. На електрозаправках ми пропонуємо не тільки заряджатися, а й надавати послуги із заміни акумуляторів для швидкої заправки – це можливо для малопотужних машин. 

Так ми собі уявляємо напрямки роботи нашої компанії: це й автоматизація, проєктування підстанцій за ліцензією до 330 кВт і розподільні пристрої до 7000 А. Наші інтереси: виробництво, розподіл, зберігання енергії та електрозаправні станції.

L4D: Якщо перейти від проєктів компанії до екосистеми, спільноти. Чи змінився рівень співпраці у спільноті? Чи стали більше консолідуватися компанії або конкурувати між собою всередині України?

Едуард Троценко: Всередині України завжди була висока конкуренція, інколи Україна мені нагадує “тарганів у банці” – ринок маленький і немає культури ведення європейського бізнесу, робота на мінімальних ставках і маніпуляції із Замовниками для збільшення вартості робіт. У Європі все трохи інакше. Зараз набагато більше йде розмова про консолідацію, але здебільшого українськими компаніями за кордоном, коли частини команд переїхали. Є приказка: краще слабка кооперація, ніж конфронтація. Зрозуміло, що всіх грошей не заробиш, але в кожного керівника є відповідальність перед людьми, які працюють у компанії, їх потрібно забезпечити фронтом робіт і заробітною платою. Хочу сказати, що наша компанія за 25 років на ринку жодного разу не затримала заробітну плату, у нас не було боргів, оскільки особисто я вважаю це “святим” і що не можна цим питанням маніпулювати. Ми платимо рівно і вчасно, не втрачаємо довіри своїх співробітників. 

L4D: Ви маєте на увазі, консолідація українських компаній зростає за кордоном? Їх об’єднує те, що вони в чужій країні, в чужій спільноті? 

Едуард Троценко: Так. Адже частина фахівців є в нас, частина в конкурентів, і є пропозиція зв’язати, наприклад, чиїхось монтажників і наших програмістів і разом взяти участь у проєкті для одного об’єкта. Поки що це на рівні переговорів, але вважаю, що вже плюс.

L4D: Які ваші прогнози щодо розвитку ситуації на ваших ринках в Україні? Чи є в Україні перспективи для іноземних партнерів? Як ви вважаєте?

Едуард Троценко: Хочу сказати, що я належу до оптимістів і вважаю, що в Україні все буде добре. Перший час у мене був шок, перші дні два, а з понеділка я прийшов на роботу з бажанням діяти. Саме тоді ми почали перевозити людей, розподіляти ресурси. У підсумку я оптимістично ставлюся до розвитку України. Упевнений, що ми переможемо, адже кожен із нас: керівник і співробітники, ми працюємо на фронт і в хлопців висока мотивація.

Співробітники за кордоном розуміють, що потрібно працювати більше і забезпечити роботою інших, частину наших хлопців на передовій. Ми намагаємося допомагати і підтримувати наших мобілізованих співробітників, також беремо шефство над низкою бригад, зокрема в гарячих точках. Україна стане ще сильнішою, сюди підтягнуться компанії, із закритим російським ринком, в Україну я очікую більші інвестиції, і нам потрібно вже готуватися до того, щоб ми могли бути корисними Україні: буде багато реконструкцій, будівництва нових заводів. Важливо для цього зберегти наш колектив і залучати нових людей. Для цього ми співпрацюємо з університетами, шукаємо “вундеркіндів” для наших напрямків. 

L4D: Позитивні прогнози вселяють упевненість у завтрашньому дні. Як гадаєте, чи мають іноземні партнери на вашому ринку перспективи співпраці з Вами на ринку України в перспективі? 

Едуард Троценко: Якщо іноземні компанії будуть заходити в Україну, вони будуть приходити з технологіями, так завжди було. І такі компанії завжди шукають місцевих партнерів, які можуть реалізувати виробництво, і ми вже не вперше так працюємо. Так працює і Siemens, і багато інших компаній. Адже не всі іноземні фахівці хочуть їхати в Україну на монтаж, а шукають місцевих партнерів-інтеграторів. Ми чинимо так само, виконуючи проєкти, наприклад, в Африці або Індонезії. А в нас якраз сертифікація в усіх напрямках, і ми будемо завжди дуже цікаві. 

L4D: Тобто, ви виступаєте інтеграторами нових технологій в Україні? 

Едуард Троценко: Так, інтегратори і надаємо сервісне обслуговування. Іноземні компанії зацікавлені залучити місцевого учасника і таким чином надавати сервісне та післягарантійне обслуговування, зокрема.

L4D: Які ваші головні пропозиції по співпраці для іноземних партнерів? Які основні напрямки ви б хотіли далі просувати?

Едуард Троценко: У нас є знання і досвід у CAD системах з проєктування, систем автоматизації, електропостачання. Ще один напрямок – розробка програмного забезпечення для автоматизації, застосування такого ПЗ як PCS7 від Siemens, це розробка ПЗ для контролерів Schneider Electric – у цьому в нас величезний досвід. Ми працювали в зовнішніх проєктах і раніше і віддавали наших фахівців на аутсорсинг. Наприклад, брали участь у проєкті щодо плаваючих платформ у Норвегії, розробляли ПЗ для вибухонебезпечних виробництв – наші фахівці зі знанням англійської мови та досвідом роботи понад 10 років дуже затребувані на ринку. 

L4D: Компанія пропонує як послуги, так і віддає окремих фахівців? 

Едуард Троценко: Так, у нас є напрямок, який активно розвивається останні 3 роки – енергоаудит. Полягає в повному енергетичному аудиті підприємства, насамперед це аудит проєкту (чи правильно обрано автомати, кабелі, потужності, чи витримають трансформатори), далі перевіряємо відповідність проєкту та його реалізації, даємо рекомендації для подальшого розвитку, аналізуємо достатність потужності, даємо рекомендації з налаштування мережі та готуємо повний звіт, використовуючи спеціальні американські програми ETAP, Neplan, які дають нам змогу кваліфіковано робити енергетичні звіти. У нас є замовники, які залучають нас до таких робіт і дають нам таким чином залишатися на плаву.

Leave a comment

This website uses cookies to improve your web experience.