Круглий стіл “Розвиток співпраці технічних університетів з бізнесом”

12 жовтня 2021р, 9.00 – 13.30 

Мета заходду – визначити напрями перспективних спільних проєктів бізнесу та університетів у сфері цифрових інновацій для реалізації яких можна залучити фінансові ресурси з європейських та національних програм. 

Розвиток діджиталізації та інновацій серед промислових МСП є одним з головних напрямів розвитку економіки ЄС на період 2021-2027 році. Важливість цього напрямку в Україні знайшла відображення у Постанові КМУ від 21 липня 2021 р. № 750 “Щодо сприяння впровадженню технологічного підходу “Індустрія 4.0” в Україні”, яким визначено Положення про центри 4.0.

Асоціація АППАУ в проєкті стратегії Індустрії 4.0 в 2019 році запропонувала 2 ключові інструменти в цій сфері  – мережу Центрів 4.0 та кластери ІАМ.

Харків є єдиним регіоном України, де розвиток цих інструментів фактично співпав в часовому вимірі. Аналітика поточного стану інноваційної екосистеми здійснена в кількох заходах кластеру ІАМ весною 2021 й на захід 12 жовтня ми виносимо розгляд спільноти 3 спільні, ключові виклики розвитку.

Основні виклики та проблеми для обговорення на круглому столі:

 • Домінуюча фрагментація сил та конкуренція – замість консолідації. Інноваційний, науковий та освітній потенціал міста та регіону є дійсно великим, але фрагментація сил та ресурсів в екосистемі, відсутність єдиних векторів дій значно знижує його реалізацію на практиці. Зокрема, спроба створити регіональний ландшафт Індустрії 4.0 в 2021 була радше невдалою саме з причини фрагментації сил, а не відсутності інновацій як таких.
 • Відсутність проєктів розвитку в регіональній стратегії до 2027. Харків виглядає краще за інші регіони України, тут наявні чіткі вектори смарт-спеціалізації в промислових хайтек. Водночас, в цій стратегії практично немає конкретних програм та проєктів розвитку в сфері інновацій та діджиталізації промислових МСП. Зокрема, незрозуміло, що пропонує спільнота технічних університетів для розвитку потенціалу промислових хайтек, в чому вона бачить свої ролі та свої зони відповідальності в сфері інновацій та діджиталізації регіону.
 • Портфель послуг для МСП. Тоді як ІТ-кластер енергійно та успішно «переформатовує» ЗВО на підготовку молодих спеціалістів для своєї галузі та своїх потреб, незрозумілою залишається власна позиція університетів щодо інших видів послуг, й зокрема для промисловості.

  Чи є вони суб’єктами регіонального, інноваційного розвитку і якщо так, то які їх амбіції та конкретні плани? 


  зокрема, які плани та проекти в адаптації засад європейському курсу DIH (Digital Innovation Hubs), згідно якому центри знань і  експертизи стають провайдерами послуг в діджиталізації МСП?

Очікувані результати:

Учасники харківської інноваційної  екосистеми вже мають певні напрацювання щодо пошуку відповідей та рішень на ці виклики. У 2021 кластер ІАМ створив початкову карту інноваторів 4.0 й добре представив харківських експертів в перших технологічних мітапах Індустрії 4.0. Лідерські амбіції в  останньому технологічному мітапі “САПР в машинобудуванні”  проявила команда ХПІ. Центр 4.0 ХАІ затвердив європейську методику TRL  для оцінки рівня інновацій як єдиний стандарт для всієї спільноти й вже проводить на цій основі власний аудит. Цей перелік можна продовжувати, але в підсумку ці локальні дії ще не перейшли в стратегічну перспективу, в справжню консолідацію.

Отже, головним очікуваним результатом  заходу 12 жовтня є консолідація та перетворення окремих, локальних ініціатив в спільні стратегічні позиції та спільне бачення  спільноти провідних університетів та кластерів промислових хайтек. Спільно, ми хочемо визначити перспективу розвитку різних центрів експертизи та послуг для промислових хайтек секторів, потреби яких сьогодні найбільше акумулює Харківський кластер ІАМ.

Програма заходу

9:00 Початок реєстрації, вітальна кава

9:30 Розкриття та фіксація спільних викликів

 •         Загальний огляд стану технічних університетів в рамках програм та проєктів Індустрії 4.0, а також можливостей залучення фінансування з фондів європейських та національних програм  (Юрчак О. ген. директор АППАУ, Іван Кульчицький, президент АЄІ)
 •         Позиція кластеру ІАМ з огляду на потреби учасників кластеру (О. Ситник, голова правління кластеру ІАМ, І. Мовчан, СЕО УВК

10:15  Побудова консенсусу: визначення спільних викликів у співпраці “бізнес-університети”  (робота в групі).

11:00 Кава – пауза.

11:20 Виступи університетів за темою “Пропозиції спільних проєктів та програм”

Запрошуються до виступів Центр 4.0 ХАІ, ХПІ, ХНУРЕ, Університет ім. Бекетова, Університет ім. Каразіна,

12:00 Заключна дискусія – формування конкретних рішень щодо спільних програм та проєктів розвитку та взаємодії між кластерами промислових хайтек та університетами.

13:00 Завершення заходу, нетворкинг.

Модератори – Іван Кульчицький (АЄІ), Олександр Юрчак (АППАУ)

До участі в заході запрошуються керівники організацій – 1) від університетів ХАІ, ХПІ, ХНУРЕ, ім. Бекетова та ім. Каразіна, 2) від кластерів – ІАМ, моди та дизайну, агрофуд, мехатроніки. В заході також візьмуть участь представники міської ради м. Харкова.

Місце проведення: Харківський муніципальний стартап-центр, вул.Ковальська 1

Участь безкоштовна за умови попередньої реєстрації за посиланням: https://forms.gle/VbjQmWuAabGsb7ff8

Організатори та співорганізатори:

 • ГО Агенція Європейський Інновацій (АЄІ – https://aei.org.ua)
 •  Асоціація Підприємств Промислової Автоматизації України (АППАУ https://appau.org.ua/ )
 • Харківський кластер Інжиніринг – Автоматизація – Машинобудування (IAM – https://www.iamcluster.kharkiv.ua/ )

Даний захід підтримується  проєктом «Як знайти власний шлях до успіху у програмах ЄС для реалізації цифрових інновацій», який фінансуєтсья  Європейським Союзом  та Міжнародним Фондом «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety.

 

Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу»