Після коронавірусу: якою буде Next Normal – «Наступна нормальність»?

За вихором щоденних новин про наступ короновірусу та економічну стагнацію звичайний бізнес втрачає орієнтацію майбутнього й думає тільки про сьогодення. В конкурентому середовищі глобальних змін подібна поведінка не є виграшною. Передові бізнеси вже сьогодні думають про те, яким буде світ після COVID-19.

Давайте поглянемо на ці процеси очима McKinsey. Стаття ‘Beyond coronavirus: the path to next normal’ аргументує головні зміни в світовій економіці, які вже розпочинаються й надає поради бізнесу, як швидше адаптуватись. Надаємо довільний (смисловий та скорочений) переклад цієї статті.

Наступна нормальність

Терміну next normal вже більше 11 років й він походить з суспільної рефлексії –

«якщо криза мине – якою буде наступна нормальність?»

Й досвід показує, що вона ніколи вже не буде такою ж, як до кризи.

Аналогічно сьогодні – COVID-19 докорінно змінює світ в багатьох аспектах. Це вже – безпрецедентна нова реальність й ми скоро побачимо драматичні зміни в економічному та соціальному устрої держав та світу. Але вже зараз ми потребуємо компасу, чітких орієнтирів які задають нам правильний шлях до наступної нормальності, а не навпаки – ведуть в тупик або в минуле. Можливо, саме зараз час звернутись до наших дідусів й запитати їх – «що ви робили під час війни?».

Наша відповідь стосується 5 етапів еволюції які будуть розгортатись після закінчення пандемії: Негайне вирішення, Стійкість, Поверення, Переосмислення та Реформа. Загальносвітовий контекст буде змінюватись для кожного етапу, й суспільство конкретної країни проходитиме тільки 1 етап. Разом, ми виграємо боротьбу проти COVID-19, якщо знайдемо правильний шлях до наступної нормальності.

Негайне вирішення

Наразі в фокусі зусиль урядів всіх країн – медична система. Саме ця система, її ефективність та здатність протистояти вірусу є тим фактором, який визначатиме багато інших процесів в економіці та суспільстві. Величезні вливання в її підтримку супроводжуються гігієнічними та карантинними заходами для всього населення, й також суб’єктів економіки. Критичними сферами стали також забезпечення населення засобами індивідуального захисту, харчовими продуктами та предметами першої необхідності. Іншою ознакою часу є масовий перехід в онлайн.

Комбінація примусових заходів та сповільнення активності спричинює важкий вибір –

повний локдаун чи частковий; ізоляція чи карантин; повна зупинка заводів вже зараз чи пізніше.

Як каже один СЕО – «Я знаю що робити. Але я не знаю, що робити з тими, хто має виконувати ці рішення».

Стійкість

Пандемія миттєво створила фінансову та економічну кризу. Загальне зниження платоспроможності, сповільнення або повна зупинка окремих індустрій, величезні видатки на нові потреби – все разом створює величезні виклики для банківських систем. Забезпечення економіки країни дешевими грошима та підтримка платоспроможності населення та бізнесу – є аксіомою виживання. Інакше шок від економічної кризи буде непомірним, – це можна порівняти хіба що з часами великої депресії. Але стійкості та адекватної реакції банківських систем недостатньо. Відразу після закінчення пандемії, економіка почне повертатись до «норми», але потрібно знати, що ця «норма» буде вже іншою. Відповідно, варто планувати зміни в себе. Популізм та непродумані дії є гіршими з можливих рішень.

Повернення

Поверення економіки в звичайний ритм буде супроводжуватись чисельними викликами – це вже видно по Китаю. Більшість бізнесів зіткнеться з потребою повного перегляду ланцюжків постачань, особливо в контексті того, що пандемія захоплює різні часові періоди по планеті. Багато урядів будуть стояти перед складним балансом між швидкістю відновлення економіки та здоров’ям населення. Якщо вакцина не буде знайдена, вірус зможе повертатись.

Таким чином, повернення до звичайного стану буде супроводжуватись утриманням та посиленням заходів безпеки з охорони здоров’я.

 

Переосмислення

Шок від масштабів кризи створить значний зсув в парадигмам та поведінці як індивідуумів, як громадян, – так і в її ролях, як працівників та споживачів. Цей зсув, бачення та погляди як ми живемо, як використовуємо технології, як працюємо – починається вже й триватиме кілька місяців. Вже очевидно, що онлайн світ та безконтактна торгівля визначатимуть тектонічні зсуви багатьох індустріях. Але ще більший вплив це може проявити на вимоги стійкості: ми можемо побачити кінцеь світових ланцюгів постачань, наприклад, у виробництві фокус буде зміщений на близкість до кінцевого споживача.

Ця криза покаже не тільки вразливості, але й нові можливості. Буде повна переоціна меж в поглядах на постійні та змінні витрати, на питання ефективності, на нові логістичні перспективи. Буде переоцінка технологій – й, особливо, в контексті недоступності дешевої робочої сили.

В результаті, бізнеси мають стати більш продуктивними та більш стійкими до нових потрясінь.

Реформи

Світ наразі все глибше проникається смислами «чорного лебедя». Пережитий шок буде спонукати поведінку, спрямовану на обмеження глобальних факторів впливу, і це буде важливішим, ніж вирішення деяких локальних викликів. Уряди будуть тісніше опікуватись власним населенням, а бізнес-лідери активніше приймати участь в регуляторних заходах та державних політиках. В більшості економік системи охорони здоровя знову займуть центральне місце, як це було після другої світової війни. Вони будуть змінені відповідно до нових умов. Так само будуть змінені фінансові системи. Великі зміни відбудуться в системах освіти. Цей перелік можна продовжувати. Реформи будуть стосуватись багатьох сфер – від можливостей працювати з дому, й до систем стеження за людьми.

Автори публікації закликають вже починати осмислювати зазначені етапи й готувати конкретні плани дій для кожного з них.

Джерело.

 

1 коментар до "Після коронавірусу: якою буде Next Normal – «Наступна нормальність»?"

  1. Зміни завжди несуть щось нове у життя світу й людини. Важливо, щоб вони були якісними й корисними для суспільства. В Україні є можливість розвиватися інноваційно, находити шлях співпраці з іншими країнами, відновлювати свою інфраструктуру від виробництва до доріг,нових екосистем в регіонах.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *