Попередні підсумки кампанії АРМ – орієнтири на грудень

Кампанія АРМ вийшла на фінішну пряму – ми готуємо завершальну конференцію на 21 грудня. Цим звітом ми підсумовуємо попередні заходи й надаєм кілька орієнтацій для експертної спільноти щодо наступних, кінцевих кроків.

Проходження кампанії

Згідно плану кампанії, рис. 1 ми маємо проміжні етапи й фінальну ціль – побудову аженди (плану дій) національного рівня.

Рис. 1 Загальний план кампанії

На плані не вказаний 1-ий етап кампанії – мова про участь в бельгійській конференції 27-28 жовтня. Саме вона стала джерелом знань та справжнім тригером мотивації й натхнення для великої групи експертів, які далі проходять наступні етапи.

На кінець листопада ми йдемо добре в цьому графіку. На ньому не видно ще 1 подію, яка насправді ідеально вписалась в цю кампанію – мова про семінар 16 листопада «Кращі кейси Індустрії 4.0», більшість продемонстрованих кейсів якого також були на тему АРМ.

Ось як виглядають на поточний момент всі наші метрики в рамках 3х головних стратегій

Рис. 2 Метрики (КРІ) кампанії

Відкоментуємо окремі КРІ по яким є найбільший прогрес

Зростання обізнаності:

 • Наша експертна спільнота показала найкращу ефективність за всі часи існування АППАУ – таку кількість перекладених use-cases за такий короткий час ми ніколи раніше не мали. Зараз в розділі «Блог» сайту АРМ є 10 юз-кейсів по західним практикам та 3 аналітичні статті. Зазначимо при цьому якість кейсів –

  це топ рівень, оскільки базується на конкретних кейсах реалізації в західних країнах, й де фахівці дуже детально розповідають про свої впровадження.

 • Якщо в жовтні до кампанії були залучені тільки 3 великі холдинги (ДТЕК, Метінвест та Інтерпайп), в листопаді до них додається «Астарта» та «Українська вагова кампанія» (УВК).
 • З останньою подією безпеки зріс пул залучених експертів, загальна кількість сягає близько 10, а закрита група в Телеграм налічує 37 фахівців.
 • Загалом ці активності за грудень згенерували трафік на наші онлайн ресурси в 1200 осіб й час перебування на головному сайті в 4 хвилини говорить, що це не випадкові люди – очевидно, що відвідувачі добре вивчали запропонований контент. А це і є метою нашої просвітньої кампанії.

Формування роб групи «АРМ»:

 • Кількість залучених експертів вже достатня для формування робочої групи. Спільно з керівником групи Кирилом Костанецьким (IT-Enterprise) в грудні ми завершуємо її комплектацію
 • Добрим сигналом на грудень є згода компаній від кластерів ІАМ Харкова, Миколаєва, Києва та Запоріжжя запропонувати свої бізнес-кейси на фінальну конференцію 21 грудня. Як ми вже знаємо з власного досвіду та методик І4.0, будь-який рух в інноваціях розпочинається з чіткого формування бізнес-кейсу. Тому на 21.12 ми хочемо запропонувати до 5 бізнес-кейсів від різних замовників.

 

Інтернаціоналізація:

Тут також є прогрес. Чергове відвідання бельгійської конференції дозволило закріпити тісні відносини з організатором, асоціацією BEMAS. 30 листопада ми домовились з керівництвом про наступні плани на 2022

 • Організацію серії вебінарів в 1-му кварталі 2022. Їх тематика має бути визначена в січні згідно опитування наших головних учасників заходів й згідно наших потреб.
 • Участь в наступній конференції Asset Performance 4.0
 • Пошук грантових проектів, які дозволяють посилити співпрацю в досягненні спільних цілей по зростанню професійних стандартів в АРМ.

Курс – національна аженда в АРМ

В ході кампанії ми вже здобуваємо перші важливі інсайти й робимо відповідні висновки. Зупинимось в цьому звіті на 3-х головних

 1. Експертні обміни й, особливо, перша конференція 9 листопада дозволили чітко сформулювати ключовий виклик

  «проблема вирівнювання зі розвинутим світом не в наших інноваторах чи великих холдингах, – найбільше та зростаюче відставання є в МСП»

Рис 3. Формулювання головного виклику та можливих рішень

 1. Говорячи про «перевірені стратегії та методи», добрим сигналом є той факт, що всі експерти досить швидко приходять до спільного знаменника – ними є кращі практики, доведені до технічних стандартів. Зокрема, приємним відкриттям для більшості став анонс, що серія ISO 55000 вже виведена на рівень ДСТУ. Натомість, ніхто з експертів не зміг назвати підприємство, де цей стандарт діє – подібна ситуації є й по безпекових стандартам, як IEC 62443 (кібербезпека) та IEC61508 (функційна безпека). Особливо яскраво цей розрив проявився на безпековому мітапі 29 листопада – кожен другий спікер говорив про ці стандарти, але ми не побачили жодного кейсу, де вони впроваджені в Україні у замовників. Отже, впровадження стандартів, релевантних до АРМ та ARM (Asset Risk Management) – це точно, один з пунктів нашої аженди на 2022.
 2. Зустріч 29 листопада яскраво продемонструвала низку інших розривів, надаємо їх загальним переліком
  1. між великими компаніями, які впроваджують сучасні рішення й загальною масою МСП (тобто, це те саме що й на рис. 1, тільки в безпекових рішеннях, цей розрив ще більш очевидний),
  2. між державними та приватними компаніями, – хоча саме перші мали б показувати приклад в безпекових рішеннях,
  3. між лідерськими галузями як атомна та аерокосмічна, та іншими

Очевидним є також розрив в самих експертних, цифрових спільнотах, – якщо проект ISSP/USAID був запущений в травні 2020, чому наша спільнота АППАУ й ТК 185 дізнається про нього через півтора року? Й майже очевидно, що подібних кейсів дискомунікацій та фрагментарності в нас багато. Ця ж зустріч також чітко зазначила, що цілісної, єдиної стратегії безпеки в керуванні активами в об’єктах критичної інфраструктури в державі немає.

Отже, кампанія АРМ чітко фіксує виклик фрагментарності в підходах стейхколдерів й протиставляє йому цілісність та інтеграцію. Саме це є ключовою роллю нац. аженди, яка має бути вироблена в січні 2022.

 1. Кампанія АРМ дуже добре підвела нас до усвідомлення важливості сервісів та сервісних бізнес-моделей. Якщо про сервіси, то в рамках АРМ варто звернути увагу на практичну відсутність в Україні сучасних, тренінгових послуг для персоналу обслуговування виробництв. Наприклад, в Бельгії, місцева асоціації BEMAS пропонує вже 10+ років тренінги та навчання персоналу обслуговування, що безумовно, є визначальним фактором, якщо ми говоримо про ріст культури замовників в АРМ.

Але якщо про цю проблему ми знали й раніше, то усвідомлення важливості Asset Health Centres, які базуються на дистанційному, предиктивному обслуговуванні чітко з’явилось вперше. Яскравим бенчмарком для нас є нідерландський Sitech, який обслуговує подібним чином 36 підприємств.

Поява таких центрів обслуговування, й особливо для об’єктів критичної інфраструктури, в Україні виглядає дуже релевантним рішенням. Головна причина в тому, що

ніхто в нас не вірить, що на цих об’єктах раптом з’явиться кваліфікований персонал, натомість більш, ніж очевидно, що міграція кваліфікованих фахівців буде тільки зростати.

Отже, якщо ми беремо державні підприємства, великих але дуже «запущених» операторів,як Укразалізниця», малі міста з їх мережами – хто і як обслуговуватиме їх активи в наступні 5-10 років?

Підсумовуючи, – маємо вже як мінімум 3 пп для національної аженди

 1. Фокус на дорожній карті для МСП
 2. Фокус на цілісності та інтеграції (замість фрагментарності)
 3. Створення сервісних послуг та сервісних центрів обслуговування.

 Орієнтації для експертів

Наша кампанія носить освітній характер не тільки для ринку та широких мас, – вона має на меті також перебудову в лавах самої нашої експертної спільноти АППАУ та руху 4.0. Фрагментація та короткостроковий фокус слідують з глибоких парадигм хуторянства, глибоко вкорінених в національну свідомість українців. Це, звісно, філософська тема, але в практичному сенсі, кампанія АРМ відучує нас від дуже шкідливої звички, яка називається в бізнесі «від івенту до івенту». Тобто, один, навіть великий, добре організований форум чи конференція нічого принципово не змінюють. 

Для справжнього “прокачування” знаннями, усвідомлення викликів, зміни свідомості, й далі – вироблення рішень та зміни «правил гри» в конкретній сфері діяльності потрібен час.

Тому серія послідовних, добре спланованих заходів виглядає набагато краще, що власне й доказує наша кампанія.

Відповідно, ось кілька орієнтацій в напрямі інтеграції (замість фрагментації) для наших експертів, які вже залучені в тій чи в іншій мірі в кампанію.

 1. Перше й найголовніше, – це про проактивність. Чудовим прикладом в стилі «взяв і зробив» є робота Віталія Вороніна зі Світловодська, який майже сам переклав Handbook Maintenance 4.0 на 150 сторінок. Якщо говорити, що хтось далі буде створювати тренінги по АРМ 4.0, то ось вам і готова методична база для всіх промисловців та всієї нашої експертної спільноти. Тому наш заклик простий. Для тих експертів, хто ще не включився – включайтесь, попереду ще цілий місяць й роботи вистачає для всіх.
 2. Це включення є дуже важливим для наших провідних технічних університетів, зокрема, кафедр ХАІ та НУХТ, а також для провідних розробників та інтеграторів зі сфери АРМ. За виключенням Максима Тютюнника, в листопаді ми не побачили їх вкладу в аналіз запропонованих юз-кейсів з бельгійської конференції, й головну роботу зробили волонтери та фахівці з інших категорій. Але ж, в групу АРМ, очевидно, ввійдуть саме провідні експерти з АРМ? Якщо так, то пора себе проявляти. Й тим більше, що ми активно просуваємо наших експертів через сайт та події конференції.
 3. Не менш важливим є включення кластерів ІАМ з їх регіональними партнерами – університетами. Формування бізнес-кейсів, які вже пропонуються з Харкова та Запоріжжя, можна робити звісно виключно з київськими експертами. А можна й використати локальний ресурс – хоча б для того, щоб зрозуміти їх готовність надалі діяти спільно в подібних кампаніях та програмах розвитку. В цьому контексті дуже важливою є зустріч Центрів 4.0 14 грудня – саме там ми побачимо, чи навчились вже наші університети зв’язувати та інтегрувати виклики ринків, й зокрема ті, які озвучуються в цьому звіті, у свої власні програми розвитку.
 4. Не менш важливо визначитись нашим шановним великим холдингам. Ок, ми чудово повзаємодіяли в рамках 2х конференцій, й щиро раді вашій допомозі як спонсорів в рамках Asset performance 4.0. Але що далі? Які пропозиції та плани на 2022? Що потрібно від експертної спільноти? Наша РГ «АРМ», звісно, буде рада прийняти експертів від провідних холдингів й включити ваші пропозиції в формування національної аженди на 2022.
 5. Власне, озвучення конкретних пропозицій на 2022 важливий для всіх категорій наших експертів. Тому будь-ласка готуйте їх, в тому числі, для публічного представлення. Фінальна конференція 21 грудня планується саме для цього.

Пропозиції надсилайте на адресу виконавчої дирекції АППАУ, – info@appau.org.ua