Проект aCampus – запрошення до партнерства

В рамках проекту aCampus готується ряд акцій щодо визначення стану та просуванню 5 стандартів IEC/ISO в Україні. У всіх цих активностях є чисельні можливості для потенційних партнерів. Варто зазначити також, що ці стандарти є одними з головних в концепції Industry 4.0. Цим анонсом ми деталізуємо цілі – завдання перших дій (опитування ринку) й загальні умови партнерства.

Стандарти в роботі

Мова в проекті йде про стан в Україні та цільову аудиторію 5 стандартів. Для спрощення, цільову аудиторію цих стандартів можна згрупувати в трьох категоріях. Таблиця нижче відразу орієнтує потенційних партнерів на 1-шу спільну акцію – опитування ринку.

Назва Область впливуПро що цей стандарт і чому важливий
А
Опитування №1. Виробничі КПЕ.
Цільова аудиторія – менеджмент підприємств (С, та С-1 рівні), планово-економічні відділи, керівники АСУТП та ІТ.
1ISO 22400Операційна ефективність - виробничі Ключові Показники Ефективності (КПЕ)Прибуток підприємств напряму залежить від ефективності виробничих процесів. Не зважаючи на цю прописну істину, стан КПЕ на виробництвах України – невідомий. Згідно АППАУ, більшість промисловців недостатньо обізнані й використовують такі показники яке ОЕЕ (ЗЕО – Загальна Ефективність Обладнання), що напряму впливає на прибуток. Недовикористання виробничих КПЕ веде до ігнорування систем АСУТП та ІТ, - адже саме вони найбільше впливають на покращення рівня виробничих КПЕ та їх вимірювання в автоматичному режимі. Всього в ISO 22400 регламентуються 34 виробничі КПЕ.
В
Опитування №2. Безпека в системах керування.
Цільова аудиторія – перші особи, головні інженери, технічна дирекція, відповідальні за безпеку, керівники АСУТП та ІТ.

1IEC 62443Кібер-безпека в АСУТПЗ 2014 року Україна знаходиться в епіцентрі кібер-атак. Використання цього стандарту дозволить значно знизити вразливості до кібер-атак та покращити інформаційну безпеку на рівні АСУТП-ІТ підприємств промисловості, енергетики, транспорту та інфраструктурних об’єктів.
3IEC 61508Функційна безпека в АСУТПВ Україні до цього часу не впроваджені стандарти функціональної безпеки, що відповідають за рівень техногенних ризиків виробництв, що мають потенційно високий рівень небезпеки для життя людей та навколишнього середовища. Цей стандарт є основою для забезпечення належного рівня безпеки в різноманітних об’єктах виробничих процесів в промисловості, енергетиці, інфраструктурних об’єктах та нафтогазі. Промислові контролери та інше обладнання мають бути сертифіковані на відповідність рівню SIL для використання в критичних застосуваннях, а при проектуванні та розробленні систем для вказаних галузей необхідно організувати процеси, що відповідають вимогам з безпеки МЕК 61508.
С
Опитування №3. Автоматизовані системи управління виробництвом (АСУТП та MES).
Цільова аудиторія – головні інженери, технічна дирекція, керівники АСУТП та ІТ.

2IEC 62264Вертикальна інтеграція на виробництві (АСУТП-MES-ERP)На 90% підприємств України існують значні розриви між рівнями АСУТП та ERP. Ланка, яка зв’язує ці рівні – це система управління виробництвом в реальному часі, - МES (MOM). За рівнем їх впровадження Україна значно відстає від розвинутих країн світу. Стандарт МЕК 62264 є основою цих систем, й дозволяє регламентувати та уніфікувати інформаційні моделі для потоків інформації на різних рівнях виробництв.
4IEC 61512Автоматизація групових (batch) процесівЦей стандарт – основа для всіх видів АСУТП, є підгрунтям для MES і сприяє покращенню ефективності управління виробничими процесами. Його використання дозволяє змінювати рецептуру виробництв в гнучкому режимі й без перепрограмування контролерів нижнього рівня АСУТП.

З таблиці слідує, що ці стандарти є дуже важливими, але маловідомими в Україні. Згідно даних АППАУ вони майже не використовуються на виробництвах. Попереднє наше уявлення про причини, це  – а) низький рівень обізнаності керівників підприємств, б) низький, загальний рівень виробничої та безпекової культури на більшості підприємств українського походження, в) відсутність національної нормативної бази.

Відмінності стану по сегментам

Водночас, ми не можемо стверджувати, що картина є загальною для всіх, чи що підприємства не розвиваються. Картина дуже різна по різним сегментам ринку. Ми розрізняємо різний рівень за наступними критеріями

 • Розмір підприємств – великі, передові підприємства (як ДТЕК, Метінвест, Інтерпайп) вже впритул підійшли чи почали використання більшості вказаних стандартів. Але картина в МСБ – невідома.
 • Походження капіталу – західні філії, зазвичай автоматично переносять свої стандарти в Україну. Проблема, водночас в тому, що вони не діляться своїми кращими практиками й, тим самим, ігнорують запити більш широких спільнот та середовища.
 • Тип виробництва – підприємства відрізняються за рівнем попиту на ті чи інші стандарти. Наприклад, МЕК 61512 (рецептурні (batch) процеси давно мав би бути прийнятий як один з головних регламентів технічних політик в харчовій галузі, фармації, виробництві будівельних матеріалів тощо. Натомість, МЕК 61508 є критичним для будь-яких виробництв, де є великі загрози техногенних ризиків (викиди, вибухи, тощо). Мова про енергетику, нафтогаз, металургію.
 • Інтеграція в глобальний світ – експортери є більш чутливими для сприйняття цих стандартів, оскільки, виходячи на західні ринки вони відразу чи з часом зіштовхуються, що невідповідність їх виробництв вказаним стандартам може бути проблемою такої інтеграції.

Відповідно до цих відмінностей, картина по всьому ринку є неясною й, очевидно, строкатою. Ми (в АППАУ) не знаємо, як використовуються стандарти по всім цим та іншим зрізам. Ми можемо припускати, що в Україні є кращі підприємства, чий досвід варто тиражувати, і й зовсім відсталі, яким дуже потрібен цей досвід.

Завдання опитування

Перша акція в серпні, де ми запрошуємо партнерів, – це опитування ринку.

Головна мета опитування – прояснити стан обізнаності та використання стандартів по різним сегментам ринку.

Завдання опитування

 1. Залучити не менше 30 промислових підприємств по кожному з 3-х опитувань (три цільові категорії).
 2. Здійснити попередню оцінку відмінностей по різним сегментам.
 3. Виявити 2 категорії кращих підприємств України в області стандартів – а) які готові ділитись своїми напрацюваннями, але тільки в конфіденційному режимі, б) готові ділитись та (в узгоджених межах) давати дозвіл на формулювання та розповсюдження свої кращих практик.
 4. Виявити кращих провайдерів з середовища інтеграторів та розробників АСУ-ІТ, готових залучати своїх замовників та готувати по ним розгорнуті кейс-стаді по використанню стандартів.
 5. Зробити висновки про ключові виклики у використанні стандартів.

Умови для партнерів

Для  опитувань, а також наступних активностей (вебінари, семінари, конференція) АППАУ пропонує умови для 2 головних категорій партнерів

Тип партнерстваУмова входження в статус партнераВаші зобов’язанняВаші переваги
1Визначення бенчмарку та кращих практик
(підприємства та передові інтегратори)
Готовність відкрити свої дані для дослідження стану по 1-2 стандартам. Вибір режиму роботи - повністю конфіденційний та відкритий.1.Надати відповідальну особу та відкрити дані підприємства
2. Сприяти проведенню експрес-аудиту (3 глибинні інтерв’ю + візит на підприємство)
3. При бажанні (відкритий режим) – зробити разом кейс-стаді
1. Незалежна експертна оцінка про стан в області вибраних стандартів
2. Рекомендації щодо розвитку.
3. Рекомендації постачальників послуг.
4. Доступ до експертів для проходження експрес-аудиту
5. При бажанні – виступ на фінальній конференції

2Інформаційне партнерствоЯкісна система розсилки, з базою не менше 500 підприємств, й де є контакти саме по 1-ій з вказаних цільових аудиторій. Регулярні промоційні активності: розсилки, анонси в мережах, інші канали.1. Доступ до всіх результатів опитування, яке ви підтримуєте.
2. Доступ до всіх аналітичних та інших матеріалів проекту.
3. Безкоштовне відвідання всіх заходів проекту.

Варто додати, що 1-ий тип партнерства, на нашу думку, має бути дуже вигідним для тих керівників АСУ – ІТ, які весь час мають проблеми з переконанням свого керівництва у прийнятті тих чи інших регламентів та їх виконанні. Незалежна експертна оцінка, можливі кейс-стаді, надають вам потужні та додаткові аргументи щодо переваг необхідних інвестицій в хайтек в ваших корпоративних стосунках з керівниками С-рівня. Дані при цьому можуть залишатись повністю конфіденційними.

Обидві опції пропонуються на безкоштовній основі.

Для отримання статусу партнера надішліть, будь-ласка, емейл з підтвердженням вашої участі та типом вибраного партнерства на адресу info@appau.org.ua

Умови для спонсорів проекту aCampus

Окремо, ми запрошуємо до співпраці можливих спонсорів проекту aCampus. Не зважаючи на часткове фінансування проекту донором, ми не можемо реалізувати весь експертний потенціал ТК 185. Іншими словами, велика частина експертів, а також можливостей впливу на ринок залишається не використаною. Спів-фінансування наших активностей дало б значно більший ефект. Наприклад, в тому що зазначено вище, уявіть собі, що наші експерти роблять не просто інтерв’ю з великим замовником і дають рекомендації на 1 сторінку, а роблять розгорнутий кейс-стаді (= стандарт вже в використанні, демонстрація особливостей впровадження та результатів) чи бізнес-кейс (= ясне формулювання проблематики + потенційних потреб та переваг). Такі речі є надзвичайно затребуваними на ринку й матимуть кращі можливості тиражування та масштабування. Або ж, уявіть, що для фінальної конференції ми випускаємо відео-ролик, де ми даємо загальну картину в області того чи іншого стандарту й пов’язуємо це з рішенням та продуктами бренду.

Всі ці та подібні речі не передбачені бюджетом проекту. І водночас, їх легко зробити використовуючи велику експертну та партнерську мережу ТК 185 та АППАУ, а також ті роботи які вже сплановані. Розширення результатів та отримання нових переваг залежить виключно від фінансування та ваших інтересів.

Умови для спонсорів – внесок в 25 тис грн, для дійсних членів АППАУ – 15 тис гривень.

Ваші переваги

 1. Промоція вашого бренду по всім каналам та активностям проекту aCampus
 2. Доступ до всіх результатів та матеріалів проекту aCampus
 3. Безкоштовне відвідання заходів проекту
 4. Брендування та можливості презентувати себе на фінальній конференції проекту в грудні.
 5. Консультаційна допомога та залучення наших експертів до ваших потреб (розгорнуті кейс-стаді, рекомендації щодо покращення позиціонування, лідогенерація тощо).

Ця публікація адресована, перш за все, до комерційних учасників ринку. Щодо залучення Університетів, ми запропонуємо згодом інший формат партнерства.

Запрошуємо до співпраці!

Виконавча дирекція АППАУ

Керівництво ТК 185.

Корисна інформація:

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *