Спільнота, що створює майбутнє промислових хайтек

АППАУ – як спільнота професіоналів промислової автоматизації та ІТ, має чимало приводів пишатись здобутками в 2018. В цей огляд ми включили ті, що мають відношення до стратегічного розвитку промислових хайтек й економіки всієї країни. В усіх цих речах, що зазначені нижче ми були лідерами або одними з них – й разом ми задавали вектори розвитку, темп й наповнювали події конкретними смислами. І все це – не тільки в рамках своєї області діяльності, а й значно ширше – в рамках цілої групи промислових хайтек секторів.

 1. АППАУ як policy maker

  Як асоціація, що впливає або навіть формує «правила гри» на ринку, в тому числі на законодавчому рівні, – в 2018 ми показали значний прогрес в наступних державотворчих процесах

  • Створення Національної стратегії 4.0 – ми були лідерами проекту, зараз документ переданий в КМУ. Крім суто розробки стратегії, АППАУ залишалась лідером в кількості та якості акцій щодо популяризації теми 4.0, залучаючи широке коло стейкхолдерів.
  • Початок створення регіональних стратегій 4.0: головні здобутки 2018 – це аналітичний звіт на тему стану регіональних політик та проведення страт сесії в Дніпрі по створенню 1-ої в Україні регіональної стратегії промислових хайтек. Перше дало змогу зрозуміти, що наших тем майже ніде немає в регіональних політиках, друге – зробити перший крок до зміни цього стану.
   Arrow
   Arrow
   Slider
   Візит на «Інфоком Лтд» в рамках конференції по 4.0 в Запоріжжі. Саме звідси пішла традиція обов’язкового відвідання членів АППАУ та кращих підприємств регіону. Багато учасників події були вражені рівнем та досягненнями компанії. 10 подібних конференцій та круглих столів лягли в основу оцінки регіональних політик.
 • Технічний комітет 185 – хоча в 2018 ми не показали особливого прогресу (питання фінансування відкрите) – діяльність в області стандартизації була продовжена.

   

  2. Усвідомлення та остаточний перехід до правил роботи кластерної організації

  Кластерна організація на відміну асоціації (об’єднання гравців однієї або двох категорії) – це про

 • тісну співпрацю в рамках всієї екосистеми, що створює додану цінність,
 • орієнтацію на внутрішнього споживача (а не тільки експорт),
 • розвиток місцевої екосистеми інновацій, обмін кращими практиками та інтернаціоналізацію.Детальніше про це – див в огляді про кластери. По всіх цих показниках АППАУ відповідає кращим європейським практикам. Прикметно, що вперше ця оцінка нашого стану як кластерної організації зроблена не нами – поляки та литовці сказали нам про це в проекті розвитку ІоТ кластерів. Зокрема, наша програма внутрішньої співпраці як #ДієвеПартнерство набула різноманітних форм співпраці між різними категоріями учасників ринку, включно з кінцевими замовниками. Деякі з них ми почали детально освітлювати в недавніх публікаціях.
  Arrow
  Arrow
  Slider

  За 2 роки співпраці Інтерпайп став прикладом №1 для всіх промисловців в тому, як потрібно культивувати промисловість та підтримувати прогресивні спільноти (фото з 2-ої конференції по 4.0).

Всередині АППАУ ми також розвиваємо ряд послуг – зокрема, в області маркетингу та продажу, нетворкингу, інноваційного менеджменту, технічних навчань, тощо.
Принциповою відмінністю АППАУ від так званих «ІТ-кластерів» є наша орієнтація на розвиток місцевої економіки та місцевого замовника. Згідно кращих світових практик в кластеризації, ця орієнтація і є основою, суттю справжніх кластерів.
В 2018 ми подались на «бронзовий рівень» по європейській кластерній класифікації. Не менш важливим є те,  що вникаючи в цю тему, ми першими підняли питання про відсутність централізованого кластерного підходу на рівні держави, почали об’єднавчі процеси щодо цього з іншими промисловими об’єднаннями й включили питання щодо централізації та відповідальності на державному рівні в Стратегію 4.0.

3. Створення та запуск моделі інноваційної екосистеми промислових хайтек.

Весною 2018 АППАУ зробила аналітичний звіт щодо розвитку інноваційної екосистеми у співпраці з ВНЗ, а восени запропонувала цілісну модель розвитку. Впродовж року ми вже, де-факто, розпочали її розвиток-впровадження власними проектами – як в Центри 4.0, а також мали кілька ітерацій в рамках проекту стратегії 4.0. Модель розвитку має принципове та стратегічне значення для узгодження між чисельними стейкхолдерами промислових хайтек. Адже до цього часу тривають суперечки про пріоритети та напрямки розвитку, й чисельні учасники, включно з державними органами, просто губляться в цьому хаосі. В останніх виступах АППАУ ці пріоритети звучать дуже ясно – в першу чергу, в рамках всього інноваційного циклу потрібно фокусуватись на елементах так званої “зони тестування”  – прикінцевої перед комерціалізацією продукту. Саме тут в Україні суцільні провали – в нас майже немає сучасних лабораторій, технопарків, центрів експертизи тощо. Що стосується всього інноваційного циклу, Стратегія 4.0 пропонує фокусуватись на 3-х пріоритетних елементах екосистеми –  нам потрібна розвинута мережа Центрі 4.0 (вони ж, – DIH), інкубатори -акселератори промислових хайтек (не плутати з чисто софтверними ІТ) та залучення  фондів різного типу.

Наші нові партнери в розвитку регіональних промислових хайтек – Агентство розвитку Дніпра та німецька консультаційна група TUM International.

4. Центри 4.0, ТДА – як інше обличчя ВНЗ

Спільні зусилля АППАУ та партнерів (Phoenix Contact, Schneider Electric, Siemens, Rittal-Eplan..) разом з провідними ВНЗ, дозволяють нам формувати «інше обличчя» тех. університетів, якому властиві інші риси

 • основою нових Центрів є ефективні операційні команди на рівні кафедр та факультетів. Це є принципова відмінність від інших підходів, де нові ініціативи «спускаються зверху» від ректорату чи МОН.
 • ці нові команди налагоджують нетворкинг та обміни як по своєму університету, а також і з іншими ВНЗ
 • вони запускають регулярні, системні акції по освіті – просвіті ринку, – й відповідно очікуванням наших українських замовників
 • вони першими починають швидку інтеграцію нових технологій 4.0 в навчальні курси, й першими пропонують комерційні освітні програми для ринку
  Arrow
  Arrow
  Slider

  Відвідання ФЕД в рамках відкриття регіонального Центру 4.0 в Харкові. Це був один з найпотужніших обмінів кращими практиками, що проявив величезний інтерес різних учасників ринку. Особливістю цього обміну була демонстрація високого рівня співпраці ФЕД з ХАІ.

По цьому шляху вже йдуть наші партнери, члени асоціації з ОНАХТ, НУХТ, КПІ, ХАІ, ХНУРЕ, Дніпровської політехніки, та інших ВНЗ. З ними разом ми бачимо, як поступово ринок починає їх сприймати як авторитетних, повноцінних партнерів в розвитку різноманітних промислових хайтек – а не деградуючі, пост-радянські структури, відірвані від ринкових вимог.

В 2019 АППАУ продовжить створення повноцінної мережі Центрів 4.0 по Україні, дотичної до європейських практик, як Digital Innovation Hubs (DIH).

5. Міжнародна співпраця та експорт

2018 був досить плідним на розширення міжнародних контактів. Проект «Розвиток кластерів ІоТ Польща – Україна» дав нам взаємовигідні контакти та відносини не тільки з Польщею – Литва, Грузія, Молдова, Франція, Німеччина відтепер в периметрі наших ділових відносин в розвитку Індустрії 4.0 та промислових хайтек. Один з таких контактів вже був задіяний в останній грудневій сесії в Дніпрі – німецька TUM International розпочала консультації щодо створення регіональної екосистеми промислових хайтек.
Окремо, варто згадати про участь експортних сесіях EPO й, в рамках цього – співпрацю з Київським ІТ-кластером. Наші учасники мали змогу обмінів з Польщею, а також експертами з Нідерландів. Ці контакти ми плануємо задіяти наступного року в рамках розгортання експортних акцій.

Крім цього, ми раді за успіхи прямих експортних дій наших членів – ІТ-Enterprise, Залізничавтоматика, Інфоком Лтд, Азов-Контрол, ІТР, Fractal, Техінсервіс та інші, – мали цього року чисельні прямі експортні активності, кожен по своїм ринкам.

Фото з берлінського ІнноТранс 2018. «ЗалізничАвтоматика» (керівники Д. Кузьменко та В. Гаєвський – в другому ряді) активно приймала участь в експортних діях завдяки партнеру – журналу «Залізничне постачання». Відтепер, це також партнер АППАУ.

6. Нова якість галузевої аналітики. Експертна спільнота.

В 2018 вийшло багато звітів АППАУ – по Індустрії 4.0 в машинобудуванні, по регіональним політикам, по стану інноваційних екосистем, по кращим практикам в Індустрії 4.0, стану ІоТ тощо. Ця аналітична діяльність мала кілька цілей

 • Стимулювання попиту на нові технології
 • Встановлення та обмін кращими практиками
 • Виявлення лідерів по технологічним напрямкам

Галузева та технологічна експертиза, разом з чітко сформульованими висновками щодо нашого поточного стану  є основою для формування цільових показників розвитку.

Не розуміючи «де ми є», важко планувати «куди рухатись», якими мають бути спільні пріоритети та найближчі кроки.

Багато експертів ринку були залучені до формулюванні та обговорення висновків цих звітів, й таким чином ми зміцнювали експертну спільноту. Важливим здобутком 2018 є розширення нашої експертної спільноти та співпраці з кінцевими замовниками – в опитуваннях приймали участь керівники ДТЕК, Метінвесту, УкрГазВидобування, ДП «Антонов», НКМЗ, Корум Груп, Мотор-січ, DDE (Discovery Drilling Equipment), Kernel, КМЗ та багатьох інших провідних підприємств України. Чимало з них планує приєднатись до АППАУ в 2019.

7. Новий формат співпраці між бізнесом та урядом

Й насамкінець, й завдяки партнерам в першу чергу, ми остаточно вийшли на конструктивну лінію поведінки з урядовими структурами. Де все ще звучить доля критики, але набагато більше переважають пропозиції та спільні дії. На кінець 2018 АППАУ тісно співпрацює зі структурами High Tech office Ukraine, ТПП України, МЕРТ, МОН, ДІФКУ, Комітету з е-урядування, комітетів ВР, а також з чисельними партнерами в інноваційному розвитку країни.
Ця співпраця – запорука того, що наші ініціативи та плани розвитку промисловості та хайтек будуть мати реальне втілення.

В переповненому залі ТПП України, наш партнер Іван Кульчицький (АЄІ, м. Львів) задає питання прем’єру В. Гройсману – «А чи готові Ви взяти персональне лідерство у впровадженні Індустрії 4.0 – адже стратегія вже є?». Відповідь прем’єра є радше розмитою, але важлива сама постановка питання. Разом з партнерами ми будемо ще більш активно просувати стратегію 4.0 на державний рівень в 2019.

Всі ці здобутки були б неможливими без тісного залучення членів АППАУ, їх присутності, підтримки – як експертної так і фінансової, як в Києві, так і в чисельних регіонах. Перелік компаній-учасників довгий, оскільки всіх членів вже більше 50 й більшість з них були в тій чи іншій мірі залучені в акції по вказаним вище категоріям.

Перевагами для свого власного розвитку членам АППАУ можна вважати такі наслідки цих дій як

 • Синергетичний ефект від взаємодії учасників в кластерній організації
 • Покращення спроможності організацій, їх рівня в області інновацій та управління кадрами, маркетингу та експорту, доступу до фондів та європейських програм
 • Репутаційні та іміджеві переваги з використанням комунікаційних каналів АППАУ

Де-факто, ми вже запустили ряд механізмів, що націлені на стале зростання наших учасників –  рух “Індустрія 4.0”, ТК 185, Експортна програма, мережа Центрів 4.0. Інша частина, що фігурує в Стратегії 4.0 (маркетплейс, хакатони, акселератори) отримала своє концептуальне обгрунтування й планується для запуску в 2019.

Інший, дуже важливий наслідок нашої діяльності – це створення передумов для покращень на законодавчому рівні по цілому ряду напрямків. Мова, перш за все, про стратегічні напрацювання в області 4.0. Звісно, їх ще належить впровадити, але вже ясно, що переваги тут будуть найбільшими.

Всі ці покращення діють не тільки для наших членів, – вони зачіпають інтереси цілого ряду секторів економіки країни. Можна сміливо сказати, що

разом ми творимо майбутнє нашої країни.

І хай це звучить трішки пафосно – нам справді є чим пишатись. За що величезна подяка кожному учаснику нашої організації.

2019 рік буде роком переведення діяльності по вказаним напрямкам зі стратегічних планів в практичну площину реалізації, й де кожен член асоціації відчує ефект співпраці ще більшою мірою.

 

Ген. директор АППАУ Юрчак О.В.

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *