Стратегічна сесія правлінння АППАУ – пропозиції до загальних Зборів на січень 2021

18 грудня відбулась стратегічне засідання Правління АППАУ. На ньому були розглянуті головні результати 2020 та виклики на 2021. В сесії взяли участь голова Правління Олег Щербатенко (IT-Enterprise), виконавчий директор асоціації Юрчак Олександр, член правління Сергій Чуприков (Метінвест-діджитал), радники Володимир Варгола та Іван Кульчицький. Модерувала захід фасілитатор Тетяна Новицька, послуги якої були надані за підтримки ПРООН.

Спочатку група зафіксувала головні тенденції на 2021. Далі – відповідно до цих тенденцій, були зафіксувані 2 великі категорії напрямів роботи асоціації, внутрішні та зовнішні – всього 10 напрямів, а далі виділили 7 пріоритетних міні-проектів, які потребують залучення наших членів

  1. Посилення ролі Правління через чітке визначення ролей та функцій кожного члена Правління.

Правління грають дуже важливу роль в житті передових асоціацій України, й саме члени Правління беруть на себе лідерство у вирішенні тих чи інших стратегічних завдань. В АППАУ Правління активізувалось в 2018 році, але ще не всі члени Правління є активними в житті спільноти. Тому структуризація ролей та функцій кожного члена є першим очевидним кроком до наступної сходинки еволюції.

  1. «Переупаковка» послуг АППАУ для своїх членів.

Сервісна пропозиція АППАУ системно пропонується з 2017 року. Водночас рівень використання послуг є радше низьким. На думку виконавчої дирекції, багато з цих послуг потребують кращого представлення та – або промоції, інші – навпаки, можливо, відсутні. Для розуміння пріоритетів необхідно провести повне опитування членів асоціації – це планується на січень.

  1. Створення спільних продуктів асоціації

Членам АППАУ варто й пора вже розглядати вироблення спільних продуктів, як це роблять подібні об’єднання. Наприклад, цікавий приклад спільного проектного рішення демонструвала недавно партнерська асоціація УАМ на кластерному вебінарі. В АППАУ ми вже кілька років говоримо про співпрацю інтеграторів АСУТП з платформами IT-Enterrpsie як Smart Tender чи Smart Factory але далі нічого не відбувається. Є також інші ідеї щодо створення спільних віртуальних платформ для конференцій (експортна діяльність та внутрішні конференції), оскільки ясно, що 1-ша половина 2021 пройде також в онлайн. В цілому тема ‘Be digital’ є актуальною для багатьох членів АППАУ з МСБ, адже не зважаючи на 4.0-ну приналежність, добра половина бізнес-процесів в них є ‘аналоговими’. В першу чергу це стосуєтьcя бізнес-процесів по маркетингу та продажам, закупівлям, HR, проектному управлінню.

  1. Експортна програма та Інтернаціоналізація

Ситуація тут не потребує особливих коментарів – програма в нас є, але фінансування її немає. Hannover Messe 2020 мав стати проривом в цьому напрямі, але був відмінений, й контракт з USAID анульований. Тому потрібно знову шукати фінансування. Поза цим є цілий ряд внутрішніх робіт – завдань, які легко упаковуються в міні-проект.  Це краще залучення наших членів до вже діючого проекту ClusteRISE, де деяке фінансування експортних активностей є. Це регулярна видача контенту на сайт land4developers.com та його просування. Це спільна координація та лобіювання наших інтересів в цій сфері на державному рівні тощо.

  1. Просвіта та освіта ринку в сфері Індустрії 4.0 залишається пріоритетом 2021 – саме це, на думку Правління найбільше впливає на рішення власників та ген. директорів замовників.

Так, багато учасників спільноти роблять просвіту своїх замовників самостійно. Але за великим рахунком, якісних кейс-стаді Індустрії 4.0 в нас дуже мало. Тому варто виводити це питання на новий рівень, коли кейс-стаді регулярно виробляють не 2-3 фірми, а 20 чи 30. Й коли ми здатні синхронно включати свої канали комунікацій. Тоді буде ефект – перш за все, в зміні парадигм не тільки власників та ген. директорів, але також чиновників.

  1. GR (відносини з державними органами) – про це говорилось найбільше на цій сесії.

Не зважаючи на потужні концептуальні напрацювання й цілий ряд пропозицій, що виходить з АППАУ на державний рівень – результати є дуже слабкими. Головна причина – в повній відсутності відповідальних осіб та структур на рівні уряду та парламенту країни. Наприклад, Міністерство цифрової трансформації в Україні є, в штаті майже 200 чол, бюджет на їх утримання та діяльність – більше 400 млн гривень. Але немає жодної особи, яка б відповідала за розвиток Індустрії 4.0. Так само їх немає в інших міністерствах. Власне, – така ж доля інших цифрових секторів в транспорті, енергетиці, інфраструктурі, с-господарстві.

Це приводить до того, що Мінцифри в бюджеті країни на 2021 планують майже 1,5 мільярди гривень на розвиток інтернету в сільських школах, на адмінпослуги, щось на цифрову освіту – але нуль гривень на ті напрями за які АППАУ, як лідерська спільнота української Індустрії 4.0 бореться роками. Уряд не планує розвивати технопарки чи акселератори для промислових секторів, не зрозуміла ситуація з фінансуванням Центрів 4.0, немає бюджету на кластерну програму, на підтримку експорту тощо.

Ця ситуація є дуже тривожною для всіх промислових хайтек секторів і такий стан речей потрібно змінювати спільними зусиллями.

На думку виконавчої дирекції це питання потребує синхронізації та координації з орг. комітетом Industry4Ukraine, який власне набагато більше займається GR, де є виділений ресурс й де ми можемо мати підтримку багатьох інших асоціацій.

  1. Краща інтеграція та вплив на регіональному рівні.

Натомість, 2 проекти АППАУ – ClusteRISE та Інтеграція 4.0 відкривають нові можливості для кращого впливу на регіональних стейкхолдерів. Фактично, АППАУ вже впливає на розклад сил та подій в 5 регіонах України. Водночас, всі точки дотику та інтереси АППАУ (саме – для наших членів) в цих проектах ще не зовсім ясні.

Всі ці 7 завдань є попередніми пропозиціями Правління, які пропонуються як міні-проекти на 2021, й де за кожним міні-проектом закріплена своя робоча група зі своїм лідером з членів АППАУ. Гарним останнім прикладом такого методу роботи є остання наша роб. група, яка буквально за кілька тижнів видала свої пропозиції до Національної Економічної Стратегії 2030, й далі перебуває в тісному контакті з іншими колегами з Industry4Ukraine й з Центром Економічного Відновлення (розробник НЕС 2030).

На залученні членів – як головному методі вирішення чисельних викликів АППАУ, особливо настоював Юрчак О.  Виконавча дирекція вже перевантажена масою різних ініціатив та проектів, але більш важливим є чинник залучення, як головний метод досягнення справжнього синергетичного ефекту співпраці.

До зборів в січні ми також розповсюдимо опитувальник для збору ваших ініціатив та пропозицій. Враховуючи ситуацію з локдауном, Збори очевидно будуть в онлайн форматі.

 

Виконавча дирекція АППАУ.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.