Створення кластеру ІАМ в Запоріжжі

 29 листопада в Запоріжжі, в рамках фестивалю стартапів відбулась установча нарада по створенню кластеру ІАМ в Запорізькому регіоні. Рішення про створення такого кластеру підтримали 11 компаній. Таким чином, можна констатувати, що Запорізький регіон першим підтримав ідею АППАУ про створення кластерів промислових хайтек в Україні.

Історія та передумови кластерного розвитку

Перші обміни по кластерному розвитку датуються АППАУ з 2016 році. В кластерне турне по 5 містам України тоді попало й Запоріжжя. Базовий кейс, що роз’яснює необхідність кластерів появився саме тут, на основі досвіду місцевої «Тріада-Зварка». Відтоді АППАУ випустила чимало аналітичних робіт, які становлять сьогодні необхідну основу методичного обґрунтування кластерного розвитку

 • Огляд регіональних політик по відношенню до викликів Індустрії 4.0 від липня 2018 підкреслює необхідність створення регіональних політик значно кращої якості. Тут вперше також формується базовий варіант проведення заходу кластерного (об’єднавчого) типу, й саме на основі успішного проведення конференції 4.0 в Запоріжжі.
 • Загальний огляд по промисловим хайтек кластерам в Україні (2018) – залишається одним з найактуальніших аналітичних матеріалів. Тут показана ситуація з кластерами в ЄС і стан в Україні.
 • Проведення конференції «Розвиток кластерів ІоТ Україна – Польща» в Києві в серпні 2018 був цінним з точки зору консолідації експертів навколо кластерних питань. Ми вкотре наголосили на бездіяльність урядових структур та відставання України в цій сфері. Конференція була цінною також для розуміння перспектив розвитку в ЄС.
 • Й нарешті, в лютому 2019 р. АППАУ виходить з власною концепцією створення в Україні кластерів ІАМ (Інжиніринг – Автоматизація – Машинобудування). Цей документ стає базовим, методичним інструментом в початковому об’єднанні промисловців в регіонах. Перший Меморандум про створення кластеру ІАМ підписаний з Сумською ОДА в березні, пізніше – з Запорізькою ТПП в травні 2019.

Незмінним партнером всі ці роки для АППАУ була Запорізька торгово-промислова палата. Саме з ними, та на їх запрошення АППАУ була присутня всі ці останні 5 років на щорічних травневих конференціях та виставках по машинобудуванню, а також на інших, спеціалізованих заходах. В останні роки Запорізька ТПП демонструє значний прогрес в популяризації концепції Індустрії 4.0 та в наданні своїм членам широкого переліку послуг.

Восени 2019 Запорізька ТПП разом з АППАУ організують 2 наради зі створення ІАМ кластеру.  29 листопада рішення про створення кластеру ІАМ підтримали 11 організацій – АППАУ, Запорізька ТПП, Інфоком, «Тріада-Зварка», Запорізька політехніка, Роланд-Гранд, завод «Преобразователь», Котломонаж, Кранкомплект, Будкомплект, Метексперт.

Головну презентацію АППАУ з цієї наради можна переглянути за цим посиланням.

В грудні рішення щодо кластерного розвитку регіону підтримала Запорізька ОДА. Таким чином, можна вважати, що початковий консенсус Влади та Бізнесу, а також університетської спільноти – досягнутий.

Орієнтири кластерного розвитку на 2019

В сфері промислових хайтек Запорізький регіон має чисельні активи та ще потужну інноваційну екосистему. Зокрема, учасники наради приводили приклади розвитку в сферах робототехніки, адитивних технологій, дронів, технологій зварювання, проектування, металургійного машинобудування, приладобудування та електротехніки,  аерокосмічної галузі та інших.

Які потреби об’єднання в кластерах, навіщо місцевим компаніям, часто – навіть конкурентам, переходити від двостороннього, тимчасового чи випадкового партнерства – до постійних та зростаючих обмінів в широкій спільноті подібних фірм?

На нараді 29 листопада колеги приводили ряд прикладів переваг такого об’єднання

 1. Краще, більш ефективне вирішення спільних проблем як
  1. Експорт: Інфоком Лтд та подібні компанії можуть розділяти з іншими виробниками кластеру свій успішний досвід експорту АСУТП. З іншого боку, вони самі потребують допомоги в виході на зарубіжних партнерів в своїх інноваційних продуктах безпілотного транспорту. Запорізька ТПП разом з АППАУ та з Export Promotion Office можуть краще координувати подібні обміни та запити. Зокрема, Інфоком вже включений АППАУ як кандидат №1 для національного стенду Індустрії 4.0 на виставці Hannover Messe
  2. Кадри: утримання інженерних кадрів й талантів є пріоритетом промисловців №1 більшості секторів. Кращі практики є в чисельних представників регіону. Обміни в цих питаннях, консолідації навколо спільних дій по популяризації інженерних професій, створення нових навчальних програм тощо є тими заходами, які must be для зменшення витоку молоді та кадрів в ІТ-аутсорс та закордон. Запоріжжя – й разом з залученням грандів як “Мотор-січ” та-чи “Метінвест” може робити фестивалі не гірше, ніж це робить Interpipe TechFest.
  3. Інновації – Інфоком Лтд, Тріада-Зварка – є прикладами успішної співпраці з Запорізькою політехнікою. Мова не тільки про домовленості про працевлашутвання студентів. В співпраці створюються нові програмні модулі для робототехніки, нові навчальні курси та дисципліни (як школа дронів), нові лабораторії, обміни та альянси з приводу нових грантових заявок на європейські структурні фонди як Горизонт 2020 та подібні. Відкриття Центру Індустрії 4.0 в 2020 на базі Запорізької політехніки” може важливою регіоанальною подією, яка також об’єднає промисловців.
  4. Подібні ж приклади можна привести по спільним потребам в області лобіювання своїх інтересів (та ж кредитна політика держави), отримання допомоги в розвитку (вкл з доступом до фондів розвитку), стандартизації тощо.

 1. Спеціалізація та формування спільних стратегій

Цей стратегічний напрям є наступним кроком. Кластери – є ідеальним інструментом для реалізації стратегій регіонально-галузевого розвитку та смарт-спеціалізації. Запоріжжя вже включене в перелік 3х регіонів України, де проходять роботи по смарт-спеціалізації. З врахуванням особливостей цього напряму, можливої підтримки як з Києва, але також європейських фахівців, Запоріжжю необхідно якомога швидше визначитись на регіональному рівні в аспектах та напрямамх цієї спеціалізації, а також пріоритетах розвитку інноваційної екосистеми. Простіше кажучи, якщо пріоритетом є розвиток Безпілотного наземного транспорту, чи Робототехнічних систем, чи Технологій зварювання – у всіх цих випадках, гравці мають мати та опиратись на потужну інноваційну екосистему.

Кластер ІАМ є якраз тією практичною, бізнесовою основою яка служить цим цілям.

 1. Практичний погляд на виробничу кооперацію

Третя категорія причин та потреб об’єднання – в сфері виробничої кооперації. Зміцнення та нарощування ланцюжків виробничої кооперації, й ідеально – саме в своєму регіоні, є сьогодні необхідністю майже у всіх промислових секторах. Ідеальним прикладом такої кооперації є пара «Тріада-Зварка» – «Роланд-Гранд». Остання компанія – й в тому числі завдяки цій кооперації, стала успішним експортером. Роль «Тріади» – в наданні сервісних послуг в зварюванні. Але по суті це і є сервісна модель, до якої масово сьогодні закликають всі концепції Індустрії 4.0. Чим більше фокусу на своїх головних компетенціях, й передачі інших, неключових – на аутсорс, тим швидший розвиток. Що заважає іншим гравцям регіону рухатись в цьому ж напрямі? Кластер – ідеальна форма для зміцнення, розширення та масштабування подібних сервісних моделей.

Плани 1-го кварталу 2020

Отже, рішення прийняті, 11 компаній приєднались до руху, що далі? Звісно, «рух» – це ще не організація. Але перш ніж переходити до суто організаційних завдань (створення організації, правила, статут, керівництво тощо), важливо консолідувати групу та вирівняти спільне розуміння цілей, завдань та напрямів розвитку. Для цього в 1-му кварталі 2020 передбачають наступні заходи

Січень – ознайомча сесія, нетворкинг, навчання. Попередня дата збору представників 11 організацій – 15 січня. Впродовж першої половини дня ми обговоримо

 1. Напрями спеціалізації в кластері ІАМ
 2. Пріоритети спільних дій
 3. Проекти та міні проекти, де важливі та можливі quick wins (швидкі перемоги). Саме це дасть довіру та натхнення учасникам кластеру.

В програмі цього дня також відвідання одного з учасників кластеру.

Фасилітацію заходу забезпечує АППАУ, організація – за Запорізькою ТПП. До цього часу АППАУ також проведе опитування всіх учасників на предмет виявлення кращих можливостей та готовності фірм до кооперації.

Лютий – обмін кращими практиками з іншими регіонами. Ми плануємо виїзд в один з вже діючих передових кластерів України. Точна інформація про це буде в січні.

Березень  – на черговій сесії група має прийняти кінцеві рішення про формування кластеру й створити відповідну регіональну організацію.

Від імені організаторів, АППАУ та Запорізька ТПП запрошують інші організації регіону приєднатись до цих заходів та спільно створити потужний Запорізький кластер ІАМ. В епоху Індустрії 4.0 неможливо собі уявити Інжиніринг, Машинобудування, чи складні Виробництва без Автоматизації (=цифрових технологій). Саме тому об’єднання цих учасників, які взаємодоповнюють один одного по конкретним галузевим напрямам давно назріло.

З питань долучення звертайтесь за адресою – Андрій В’ячеславович Куц, kuts@cci.zp.ua

 

 

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.