«Техінсервіс» – лідер у важкій категорії інтеграторів… чи щось зовсім інше?

Огляд здобутків та ринкова позиція

Не буду повторювати те що на сайті, – 20+ років досвіду, можливості ЕРС-підрядника, потужний склад персоналу по декільком бізнес-напрямкам, унікальні технологічні компетенції та можливості, географія постачань від Африки до Росії, включно з Німеччиною та Східною Європою, – про все це можна дізнатись за вказаним посиланням.

Порівнюючи з іншими інтеграторами, ризикну відразу заявити рівень позиції ВГ «Техінсервис». Група на сьогодні – безумовний лідер у важкій категорії, – тільки не інтеграторів, а інжинірингових компаній України. Ця оцінка – експертна. Автор цих рядків є засновником політики Системної інтеграції Schneider Automation в Україні з 90-х років, мені відомі можливості та потенціал більшості інтеграторів, і звісно в рамках того ж «Шнейдер» я пройшов не один процес розробки системи кваліфікації інтеграторів – від корпоративного рівня компанії й до окремих регіонів СНД. До цього варто додати 5 років перебування в інжинірингових та машинобудівних компаніях – як КТС Груп та СНПО ім. Фрунзе.

Все ж, щоб уникнути узагальнень та не роздувати так відразу «експертні щоки»), приведу тільки найцікавіші, на мій погляд, реалізації останніх років, що говорять самі за себе про потенціал компанії:

  • Будівництво деревообробного заводу потужністю 2,5 млн. м3/рік у Коростені (Україна).
  • Розробка і впровадження системи диспетчеризації для ТРЦ «Ocean Plaza».
  • Поставка та шеф-монтаж теплообмінних апаратів для групи Nordzucker AG (Німеччина).
  • Будівництво 5-ти біоетанольних заводів загальною потужністю 120 тис. т/рік.
  • Комплексне проектування, монтаж та поставка обладнання та систем для заводу в Алжирі Ouled Moussa за замовленням одного з провідних французьких виробників цукру Cristal Union.
  • Реконструкція зі збільшенням потужності, поставка обладнання і систем автоматики, монтажні роботи для заводу Guelma в Алжирі.
  • Будівництво «з нуля» цеху з виробництва карбамідоформальдегідної смоли (КФС) та Меламін-КФС для Коростенського заводу МДФ. Виробнича потужність цеху складає 150 тон смоли на добу.
  • Розробка і впровадження системи диспетчерського управління інженерною інфраструктурою IQ Business Center, першого в Києві (Україна) інтелектуального бізнес-центру класу «А+».

Новий, сучасний цех з виробництва КФС потужністю 150 т/день, деталі – за посиланням

Це перелік показовий не тільки з точки зору географії чи масштабів робіт. В той час, як більшість українських машинобудівників згортає операції на Сході, але має суттєві труднощі з експортом в інші країни, ВГ «Техінсервіс» показує приклад, як треба працювати з тими ж французами та німцями. Чому «Техінсервісу» це вдається?

Ключові компетенції та переваги

Отже, тут саме час пригадати про критерії відбору, які ми виставляли у свій час для рейтингу кращих інтеграторів. В тій компанії в ті часи ми рейтингували інтеграторів саме з погляду їх цінності для ринку та кінцевого замовника, а потім вже йшли критерії привабливості для самого вендора (як лояльність тощо). Отже, згідно корпоративної політики наступні критерії є найбільш вагомими в очах кінцевого замовника:

1. Глибока спеціалізація в процесах та технологіях

Автоматизувати можна що завгодно, однак чи варто це робити на виробничих фондах 60-х років минулого століття? Або ж коли технологічні режими недосконалі? Ця логіка очевидна для замовників, і багато з них ще й досі нарікають на незнання інтеграторами технологій, що вони автоматизують. Однак навряд чи це можна сказати про «Техінсервіс». Володіючи власним машинобудівним заводом та великим проектним бюро (150 чол.), компанія сама є постачальником технології, і тут радше вже системи АСУ ТП йдуть придатком до них. Пам’ятаю приклади початку 2000-х у цукровій промисловості РФ. Спочатку інша українська фірма автоматизувала там чимало цукрових заводів, просто ставлячи контролери Schneider Electric на старі технології. Буквально через кілька років по їх слідах йшов «Техінсервіс», повністю замінюючи всі технології разом з автоматикою. Клієнти витрачали коштів в рази більше (і виходить, що попередні інвестиції були даремними), але ж і результати відрізнялись в рази.

Все ж, рівень «Техінсервісу» не обмежується просто наявністю проектного відділу та виробничих машинобудівних потужностей. Вони водночас є технологічними іноваторами в області цукру, спирту, біоетанолу,водовугільного палива та ін.

2. Досвід, рівень та кількість реалізацій

Навряд чи якась фірма в Україні може порівнятись за кількістю проектів чи покриттям ринку – географічним та галузевим. Більше 200 реалізованих проектів – і, як правило, великих – говорять самі за себе. Водночас кількість не є якість. Про якість систем від «Техінсервіс» говорить декілька речей, що дійсно є їх конкурентними перевагами:

  • повна інтеграція будівельного, технологічного проектування з використанням сучасних САПР в 3D-моделях дозволяє значно мінімізувати кількість помилок на самому початковому етапі;
  • доведені до досконалості функціональні модулі окремих об’єктів виводить системи ПЛК-СКАДА на рівень РСУ. Зокрема, мова про модулі SimpleSug™ та подібні, де оператор просто параметрує конкретні установки, одночасно зменшуючи залежність від програмістів.

3. Володіння різними технологіями автоматизації

Для замовника важливо, що інтегратор не лобіював інтереси свого вендора, а вмів зробити те, на чому вже є інстальований парк. З «Техінсервісом» тут цікава ситуація. З одного боку, компанія має 2-х стандартних постачальників Siemens та Schneider Electric. З іншого, гарантія кращого економічного результату за рахунок комплексної автоматизованої технології рідко ставить у замовника питання щодо вибору платформи автоматизації. Наприклад, «Техінсервіс» постачав лінії та устаткування з контролерами Modicon в Польщу, Сербію та Чехію на заводи, де 90% парку були на Siemens чи ABB.

4. Фінансова спроможність

Не секрет, що більшість замовників розраховуються з інтеграторами після здачі об’єкта в експлуатацію. Це означає, що інжинірингова компанія повинна мати розвинуті фінансові можливості – доступ до кредитних ресурсів та чималі доступні обігові кошти. Фінансовий тиск тільки виріс в останні роки. «Техінсервіс» в цьому плані також дає фору багатьом конкурентам – досвід та репутація дає довіру до фірми в багатьох банків, включно з міжнародними, а присутність офісів закородоном частково знімає проблему доступу до дешевших кредитних ресурсів.

5. Комплексність послуг

Про це зайве детально розписувати – простіше подивитись за цим посиланням. Просто скажемо, що радше важко знайти інжинірингову послугу, якої немає в компанії.

Водночас важливо зазначити суттєву різницю – принцип «все з одних рук» давно відомий, і чимало гравців його використовує, комбінуючи, наприклад, свої та чужі компетенції. «Техінсервіс» має величезну перевагу, утримуючи всі ключові компетенції в одних руках, в одній власності. Зовні ця різниця не завжди помітна – аж поки не дійде до проблем з термінами та якістю саме на границях тих компетенцій, де «своє» суттєво відрізняється або навіть конфліктує з «чужим».

Новий цех з виробництва карбамідоформальдегідной смоли (КФС) на Коростенському заводі МДФ. Потужність – 150 т/добу, терміни введення – 7 місяців, будівництво “під ключ” з нуля, на фото операторська, процес варки смоли – “як на долоні”. Деталі – тут

Ці критерії я використовував у далекому 2005 році при формуванні мережі інтеграторів Російської Федерації, за яку я тоді відповідав. Серед 30 інших великих інтеграторів та інжинірингових компаній «Техінсервіс» був безумовним лідером саме в харчовій промисловості.

Все ж, – Інтегратор , МАС чи ЕРС?

Рік тому, посилаючись на роботи провідного американського експерта – компанії Maverick (до речі, вони в трійці кращих інтеграторів світу по версії Control Engineering 2015 року), ми аргументували, що компетенції та позиції у промисловій автоматизації можуть бути різними. Хтось тільки автоматизує, користуючись чужим ТЗ та проектом, а хтось все це робить сам. Хтось не йде далі «комплексності» в об’єднанні декількох мереж, хтось вміє інтегруватись в KPI на С-рівні. Про останнє – цікаво послухати Максима Романова з АМКР. Отже, Maverick дає нову класифікацію інжинірингових підрядників – замовникам варто розрізняти позиції просто Інтеграторів, але також Технологічної інжинірингової компанії та Головного підрядника по автоматизації (англ. Main Automation Contractor або ж Automation Solution Provider).

За рівнем компетенцій та можливостей 2 останні категорії стоять на порядок вище від просто «Інтегратора». Ця різниця не просто теоретична – вона має пряме відношення до критеріїв відбору підрядників нашими славнозвісними тендерними комітетами, а також вендорами, які не менш «блискуче» валять в одну купу всіх партнерів по кліше «інтегратор».

«Техінсервіс» – вже давно не просто «інтегратор». Вони вже давно Технологічна інжинірингова компанія + Потужний системний інтегратор (підрозділ Techinservice Intelligence). А в ряді випадків й EPC–контрактор. І на наш погляд, компанії ніщо не заважає ставати ще й МАС – головним підрядником по автоматизації в великих проектах. Надто багато ролей? Що ж, саме тому «Техінсервіс» має декілька бізнес-напрямків, і вже замовник обирає, який пакет рішень йому потрібний.

Підрозділ групи Techinservice intelligence, що впроваджує АСУ ТП практикує модульний, об’єктно-орієнтований підхід на рівні всієї АСУ. Скрін показує частину модуля SimpleChem, розроблений спеціально для підприємств хімічної галузі

Можливості та зони росту

Проблема ВГ «Техінсервіс» в одному – їх можливості давно переросли темпи розвитку українського ринку. Це саме можна сказати про декількох інших наших інтеграторів. Але й тут є різниця. Лідерські амбіції першої особи – Щуцького Ігора Валентиновича – та наявні потужності компанії дозволяють легко модернізувати та вивести на світовий рівень чимало галузей харчової промисловості, а також цілого ряду напрямків в біоенергетиці, енергетиці та хімії. Але якщо ви можете легко будувати заводи та лінії «під ключ», то потрібно, щоб був ринок таких об’єктів. На жаль, в Україні цей ринок вкрай обмежений. Саме тому компанія багато працює на експорт.

Експорт, більш широкий та масштабний, залишається і викликом для компанії. Приклад нашого ІТ-сектору, очевидно, може бути взірцем для цього нового рубежу «Техінсервіс». Для цього компанії дуже б знадобилась допомога міжнародних вендорів. В свій час, працюючи в Schneider Electric, я просував «Техінсервіс» до включення в програму Global OEM/PE (Process engineering). Суть її в тому, що вендор починає просувати свого партнера на глобальному світовому рівні, надаючи йому відповідний статус, однаковий по всім країнам рівень комерційних умов та відповідну комерційну підтримку в проектах. І Шнейдер це робить реально для багатьох європейських та американських клієнтів. В 2005 році ми були зовсім недалеко від реалізації цієї ідеї, серйозно обговорюючи цю можливість на корпоративному рівні. І тут знов пора говорити «на жаль» – після мого виходу з компанії в 2005 ніхто подібними «дрібницями» в місцевій філії не переймається.

Третя можливість й одночасно зона росту – більш широка кооперація з різними гравцями ринку. Звичайно, гріх жалітись на «Техінсервіс», враховуючи його постійну та всіляку підтримку АППАУ, включно з фінансовою підтримкою нашої спільноти. До речі, в цьому теж відмінність компанії. Водночас ми добре бачимо, що персонал настільки перезавантажений рутиною, що людям, які працюють з нами, просто ніколи вникати в наші нові проекти чи ініціативи. Разом з цим, ми не втомимось повторювати, що фірми, які першими включаться в стандартизацію якості в інжинірингових дисциплінах, першими ж і отримають дивіденди. Найбільш яскравий приклад на цей час – це стандарт ISA-95, який має пряме відношення до MES. До цього часу жоден інтегратор, жоден вендор не заявив про підтримку наших ініціатив, хоча окремі замовники вже давно готові до співпраці.

І це наразі – найкоротший шлях до уникнення сценарію «голодних ігор», який розмиває ці критерії та ще не встановлені стандарти.

***********

Якщо комусь ця стаття здалась піаром окремого гравця чи достатньо заангажованою, скажу наступне. Перше – ніщо не заважає вам самим надати відповідні факти та аргументи для вашої компанії, ми із задоволенням їх представимо на сайті АППАУ і надамо свої оцінки. Друге – в нашій спільноті ми давно вийшли на розуміння, що визначення «хто є хто» прискорює ту саму стандартизацію та підняття планки якості в українському інжинірингу. І це неможливо без порівнянь, без подібних статей та без публічних дискусій. Третє – і якщо розширювати рамки, – хто власне в широких бізнес-кругах має хоч якесь повне уявлення про кращі українські інжинірингові компанії? Й чи не в тому наше зростаюче відставання від того ж ІТ-сектору, що якісного піару українському інжинірингу катастрофічно не вистачає? Й чи не тому до цього часу наші харчовики, металурги та енергетики переплачують за німецьку якість, хоча власна нічим не гірша?

Виступ «Техінсервіс» та публічна дискусія з приводу кращих інтеграторів – замовників – вендорів відбудеться 18 лютого на форумі лідерів. Готуйте свої запитання.

Олександр Юрчак

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.