Заява Ради 4.0 про кейс Укрзалізниці – «як НЕ треба розпочинати цифрову трансформацію»

В вересні 2018 р в інкубаторі 1991 розпочалась інкубаційна програма Future of Mobility Lab. UZ Edition, що орієнтована на стартапи та має на меті початок цифровізації державної компанії «Укрзалізниця». Організатори – керівництво «Укрзалізниці» (УЗ), інкубатор 1991, Міністерство економічного розвитку та торгівлі (МЕРТ), Рада інвестицій при КМУ оголосили про масштабний початок цифровізації державних підприємств та створення методик при МЕРТ на основі цього 1-го проекту для тиражування на інших державних підприємствах. Цитуємо

«ми документуватимемо кожен крок побудови інноваційної платформи, а результатом має стати урядова постанова – набір методик та рекомендацій для їх впровадження на інших державних підприємствах. Це буде основою кооперації держави з ІТ-сектором».

Експерти руху 4.0, – включно з чисельними інжиніринговими компаніями, що мають багатолітній досвід роботи з УЗ, – не були залучені до створення цієї програми. При глибшому знайомстві з деталями проекту, було виявлено, що УЗ не готова до подібних проектів – принаймі на тому рівні, на  якому це анонсується в публічному просторі й з посиланнями на Індустрію 4.0. Детальна аналітика надається в статті АППАУ «УЗ та Індустрія 4.0 – новий український оксиморон». Перш ніж публікувати цю статтю, керівництво АППАУ зверталось до керівників згаданих організацій з попередженням про передчасність подібних заяв про «методики та тиражування», про необхідність інших підходів й надали свої конкретні пропозиції – відповіді не було.

Таким чином, був створений прецедент конфліктної ситуації, що зачіпає інтереси чисельних стейкхолдерів руху «Індустрія 4.0 в Україні», а також учасників програми Digital Agenda Ukraine. Як виявилось пізніше, з останніми – включно з керівництвом програми (High Tech Office Ukraine), – також не було проведено ніяких консультацій.

Рада 4.0, що обговорила цю ситуацію 17 жовтня 2018 року в Києві прийняла наступні рішення

 1. Підхід до завдань цифровізації в «Укрзалізниці» (УЗ) вважати таким, що не відповідає професійним критеріям в цій сфері та рекомендаціям експертів руху «Індустрія 4.0 в Україні» щодо підходів до цифрової трансформації.
 2. Проект цифровізації, що запущений через інкубатор 1991 разом з МЕРТ та Радою інвестицій вважати нерелевантним пріоритетним економічним викликам підприємства й таким, що радше дискредитує ідеї цифровізації державних підприємств.
 3. Головною причиною є той факт, що «Укрзалізниця» насправді не готова до проектів цифрової трансформації ні за рівнем культури, ні за рівнем керованості. Діагностику ситуації та висновки, висловлені в статті АППАУ «УЗ та Індустрія 4.0 – новий український оксиморон» Рада 4.0 вважає вірними.
 4. Найбільшою помилкою проекту цифровізації з 1991 Рада 4.0 вважає підміну пріоритетів – замість того, щоб налагодити управління активами підприємства й почати з електронного обліку даних та автоматизації їх введення в вантажних перевезеннях, де є найбільші проблеми і які чіпляють інтереси сотень українських компаній, й вже завдають збитки державі на мільйони доларів, проект розглядає використання великих даних та штучного інтелекту в сегменті пасажирських перевезень, де рівень проблематики радше надуманий.
 5. Рада 4.0 вважає, що керівництву УЗ за останні роки не вдалось подолати корупцію, яка і далі процвітає на різних рівнях підприємствах. Не вибудувана система закупівель, немає класифікаторів обладнання та запчастин, немає технічних політик та критеріїв щодо вибору постачальників, немає відповідності стандартам (в тому числі – безпеки!), не витримуються посадові інструкції і так далі – подібних прикладів непрофесійності або відвертих зловживань надто багато, щоб говорити про будь-який прогрес за останні роки. Радше навпаки, статистика невиконання зобов’язань по відношенню до клієнтів – й перш за все, з сегменту вантажних перевезень, говорить про зворотню тенденцію.
 6. Разом з цим, «кейс УЗ» – як перша спроба цифровізації великого державного підприємства за участю ключових стейкхолдерів, – вже відбувається. З урахуванням того, що побудова галузевих дорожних карт цифрової трансформації є пріоритетом національної стратегії 4.0, Рада 4.0 приймає рішення про конструктивну позицію, що має відображатись в пошуку консенсусу та вироблення єдиних позицій з ключовими стейкхолдерами цього проекту – департаментами МЕРТ, Радою інвестицій, інкубатором 1991, а також у співпраці з Hi Tech Office Ukraine та групами Digital Agenda Ukraine.
 7. Рада 4.0 звертається до названих організацій, включно з керівництвом «Укрзалізниці» та до в цілому до членів руху 4.0 й пропонує розглянути наступні пропозиції
  • Спільно розглянути ситуацію, що склалась на нараді з High Tech Office Ukraine, куди запросити керівників груп Digital Agenda Ukraine (DAU) та керівників УЗ. Головна мета – узгодити спільні в DAU підходи до цифровізації державних підприємств. Окремо – розглянути питання про уникнення подібних прецедентів в майбутньому.
  • Звернутись до департаменту технічного регулювання МЕРТ з питаннями щодо політики стандартів в залізничному транспорті, які повинні діяти «Укрзалізниці» (включно з закупівлями та безпекою руху) та методами контролю їх виконання.
  • Консолідуватись з групами промисловців щодо спільної позиції по УЗ за чисельними фактами невиконання зобов’язань перед українськими промисловими клієнтами.
  • В Раді 4.0 ініціювати створення власної експертної групи по цифровізації залізничного транспорту. Першочерговими завданнями групи вважати створення policy paper «Дорожна карта цифровізації залізничного транспорту України», а також визначення переліку стандартів IEC/ISO, що мають бути прийняті підприємством для виконання в 2019 році.
 8. Рада 4.0 закликає членів руху, асоціації АППАУ, технічні комітети НОС та експертне середовище ІКТ, інжинірингу, машинобудування та промислової автоматизації приєднуватись до цих ініціатив, консолідуватись та активно протистояти негативним тенденціям, що дискредитують ідеї цифровізації економіки країни, порушують професійні та галузеві стандарти.

Окремі презентації, що обговорювались на Раді 4.0 17 жовтня можна переглянути тут і тут.

Для довідки: Рада 4.0 створена в березні 2018 року як колективний орган управління національним рухом «Індустрія 4.0 в Україні». В Раду входять представники ЗВО (КПІ, НУХТ, ОНАХТ), НАНУ (Інститут математики), керівництво асоціацій АППАУ та AgTech, організацій НАК «Нафтогаз», Interpipe, IT-Enterprise, Upromex, Агенції Європейських Інновацій, Агенства розвитку Дніпра, HUB 4.0, та ряду інших організацій. Рух 4.0, https://industry4-0-ukraine.com.ua/  – як національна платформа об’єднання промислових хайтек, створений в липні 2016. Засадничі положення руху відображені в Хартії 4.0.

 

жовтень 2018, виконавча дирекція АППАУ

 

P.S. в березні 2019 експертна група АППАУ випустила свою версію “Дорожньої карти цифрової трансформації УЗ” яка була направлена до відповідних менеджерів УЗ. Відповіді не було.

 

1 коментар до "Заява Ради 4.0 про кейс Укрзалізниці – «як НЕ треба розпочинати цифрову трансформацію»"

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.