Звернення Правління Асоціації «підприємств промислової автоматизації України»

Правління Асоціації «підприємств промислової автоматизації України» (АППАУ) 19 березня розглянуло ситуацію, що складається в країні в зв’язку з пандемією COVID-19. Ми констатуємо зростання ряду кризових явищ, і які, очевидно, будуть посилюватись. Відповідно, ми вважаємо за потрібне прояснити позицію АППАУ та закликати наших членів, партнерів, учасників промислових та хайтек спільнот до консолідації в конкретних напрямах дій.

Ми усвідомлюємо всю серйозність ситуації. Пандемія коронавірусу набула небачених світових масштабів і ця хвиля вже досягає Україну. Уряд України прийняв важливі заходи щодо введення карантину й робить ряд кроків для убезпечення громадян країни від небезпеки.

Водночас, ці заходи вже вивели з економічної активності цілий ряд секторів – як пасажирський авіа- та залізничний транспорт, туризм, готельно-ресторанний бізнес, більшу частину торгівлі та індустрії розваг. Згідно опитування АППАУ наших спільнот, починають заморожуватись всі нові угоди та інвестиції в промисловості – це вже відчули на собі наші члени асоціації. З урахуванням того факту, що промисловість в Україні падала 2 останні квартали, очевидно, що ця тенденція падіння тільки прискориться. Важливо врахувати також ті факти, що ситуація з карантином може затягнутись на кілька місяців, в країні вже різко зростає безробіття, й сотні тисяч наших громадян не мають соціальної підтримки та джерел доходів, крім своєї роботи. Отже, ми стоїмо на порозі великої економічної кризи – можливо, значно більшої, ніж в 2008 чи в 2014 роках.

Таким чином, наш

справжній та величезний виклик полягає в тому, яким чином максимально убезпечити здоров’я громадян, але не допустити економічної катастрофи.

На нашу думку, головна стратегія реагування на цей виклик має полягати в максимальному єднанні бізнесу, влади та громад з метою встановлення правильного балансу між цими пріоритетами. Іншими словами, ми не повинні допустити неконтрольоване та швидке розповсюдження вірусу. Але ми також не повинні допустити неконтрольованих, руйнівних втрат в економіці країни, які, крім великих фінансових збитків, можуть мати критичні соціальні наслідки.

Що конкретно ми маємо зробити для цього?

На нашу думку, загальна мобілізація та консолідація учасників ринків промисловості та хайтек має бути сфокусована по наступним напрямам дій.

По-перше, ми всі маємо добре розуміти, що відбувається – як в сфері охорони здоров’я, так і в економіці країни. Всім керівникам потрібно дуже добре бачити та швидко реагувати як на нові загрози, так і на нові можливості. Як бізнес-асоціація, ми реально можемо впливати на економічні сектори, і ми вже вийшли з ініціативою створення Аналітичного центру на платформі Industry4Ukraine, призваного аналізувати ситуацію в промисловості. Цей Аналітичний центр має співпрацювати разом з урядовими установами та іншими організаціями для того, щоб своєчасно інформувати всі зацікавлені сторони про стан промислових секторів, всіх взаємопов’язаних ланцюгів постачань й виробляти відповідні рекомендації.

По-друге, ми звертаємо увагу уряду та промислових підприємств на наявність величезного ресурсу промислових розробників та інжинірингових компаній, які готові надавати цифрові послуги та рішення, що набувають нових смислів та цінності в умовах пандемії COVID-19. Мова як про допомогу медикам, так і про забезпечення життєдіяльності критичної інфраструктури, а також про масовий перехід в онлайн та масовий дистанційний контроль – моніторинг – керування, й з урахуванням вимог безпеки. В русі Індустрії 4.0, який очолює АППАУ, сьогодні є більше сотні провайдерів різноманітних, сучасних продуктів та рішень, які сьогодні потрібні підприємствам для переходу в новий режим роботи. Але яким чином ці компанії можуть надавати свої послуги, коли економічна активність та купівельна спроможність падає, як і фінансові можливості підприємств? На нашу думку, уряд має прийняти постанови, які стимулюють впровадження підприємствами нових технологій, які сьогодні є найбільш критичними в ситуації пандемії, а також для переходу в онлайн та дистанційне керування бізнес- та виробничими процесами. Це дасть також необхідну підтримку сотням українських високотехнологічних підприємств, включно з експортерами, які також потерпають сьогодні від нестачі замовлень. В цілому, ми закликаємо уряд до створення справжніх стимулів для підтримки економічної активності, а не просто деякого зменшення податкового навантаження.

По-третє, ми закликаємо наших членів та партнерів активніше формувати зараз кластери ІАМ (Інжиніринг-Автоматизація-Машинобудування) на регіонально-галузевому рівнях. Цей кластерний рух вже розпочався в Запоріжжі, Одесі, Харкові й орієнтований на максимальну інтеграцію з промисловцями та владними структурами. В нових умовах протидії кризовим явищам, ці низові, добре організовані структури здатні краще та швидше реагувати на нові виклики, мобілізуючи відносини та ключових акторів регіонального рівня. Окреме завдання цих кластерів – вироблення нових пропозицій для стратегій експорту та інтеграції в глобальні ланцюжки, адже очевидно, що ситуація сьогодні змінюється також і в ЄС та світі повсюдно, тобто, постають нові виклики в цій сфері.

По-четверте, ми закликаємо наших членів та партнерів активніше використовувати наші колективні активи, створені за останні роки – як спільні інструменти протидії кризовим явищам. Зараз вони відкривають перед нами нові можливості, наприклад

  • платформа Industry4Ukraine дає змогу та канали швидкої кооперації з ТПП України, різними промисловими асоціаціями, центральними та регіональними органами виконавчої влади. Роль платформи тим більше зросте після запуску Аналітичного центру.
  • Landscape Industry 4.0 in Ukraine – стає не тільки інструментом експорту, а й необхідним інструменту пошуку інноваторів найбільш необхідних продуктів та рішень в умовах кризи. Варто додаватись на цей ландшафт тим, хто ще це не зробив! – найближчими тижнями ми запустимо окремий сайт для такого пошуку.
  • Технічний комітет 185 «Промислова автоматизація» може надалі просувати стандарти кібер- та функційної безпеки, які в умовах тотального переходу в онлайн та посилення ризиків всіх видів набувають нового значення. Також ТК 185 здатен швидко вводити в дію (рівень ДСТУ) нові необхідні міжнародні стандарти методом підтвердження.
  • в нас триває проект по представленню українського стенду на Hannover Messe в липні. І який, по-суті, переформатує вказаний вище Landscape для кращого експорту та інтеграції в глобальні ланцюги доданої вартості. Ніщо не заважає інноваторам 4.0 вже приєднуватись до окремих акцій цього проекту, зокрема – внутрішньої кампанії просування Індустрії 4.0. Ясно, що акценти цієї кампанії мають бути зміщені на потреби суспільства та економіки в нових умовах.
  • ми можемо краще використовувати вже напрацьовані роками методи коллаборації #ДієвеПартнерство, які доведені в АППАУ до рівня виконання проектів зі складною, міждисциплінарною взаємодією між різними учасниками ринку.

Насамкінець, ми закликаємо інші цифрові спільноти об’єднатись разом, щоб запропонувати суспільству, підприємствам та громадам системні зразки, продукти та інструменти швидкого переходу в онлайн. Ми маємо для цього, як мінімум 3 рівні організацій – Міністерство цифрової трансформації, High Tech Office Ukraine, що очолює Коаліцію Цифрової Трансформації та цифрові бізнес-асоціації, подібні до АППАУ, але по іншим секторам. Співпраця та координація в нових умовах необхідна для вироблення комплексу кращих практик та спільних, нових планів дій.

Отже, об’єднуємось, кооперуємось, діємо! Ми віримо і знаємо, що разом ми можемо долати будь-які виклики.

Правління АППАУ

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.