Заключна конференція проекту aCampus – звіт

26 лютого відбулась заключна конференція aCampus на якій були підведені підсумки проєкту. Конференція зібрала всю команду виконавців проєкту, представників донора (GIZ), ДП УкрНДНЦ та інших партнерів проєкту, чисельних замовників, інтеграторів та розробників. Учасників конференції привітали керівник німецького товариства міжнародної співпраці GIZ Бенжамін Клінгер, та генеральний директор ДП УкрНДНЦ Ганна Лісіна.

Далі коротко про головні теми доповідей та дискусій на конференції.

Головні результати проєкту

Доповідь голови Технічного комітету 185 Юрчака Олександра розкрила передумови, хід проєкту та його головні результати. За словами Олександра проєкт пройшов в повній відповідності до методики та детального плану. Найважчим було залучення ринку – в свою чергу це досягалось через проходження 3-х фаз:

  • початкового розуміння пріоритетних викликів, які ринок має по відношенню до питань стандартизації
  • фіксації цих викликів та прояснення положень стандартів в білих книгах
  • розкриття положень стандартів як рішень проблемних точок та викликів ринку в гайдах та посібниках.

Проєкт залучив більше 500 фахівців з 135 компаній, й надав реальний поштовх як роботі ТК 185, так і співпраці експертів з різних категорій учасників ринку. Детальніше з презентацією О.В. Юрчака можна ознайомитись за цим посиланням, детальний фінальний звіт проєкт – тут.

Залучення ринку – кращі кейси

aCampus зафіксував кілька десятків прикладів (кейсів та міні-кейсів) використання міжнародних технічних стандартів, які були в роботі проєкту. Ця фіксація з подальшою популяризацією кращих практик грає найбільшу роль в просування стандартів до ринку.

Кращою компанією у використанні стандартів визнано підприємство ПАТ «НВП Радій». «Радій» є українським виробником систем безпеки, АСУТП, пожежної сигналізації, електрообладнання тощо для атомної енергетики. Компанія впровадила стандарт функційної безпеки IEC 61508 до рівня SIL3 й здатна сьогодні консультувати навіть зарубіжних фахівців, в тому числі з інших органів сертифікації. , «Радій» є однією з 7 компаній в світі, які сертифіковані по стандарту US NRC, який має найвищі вимоги в області атомної енергетики. Роботи по впровадженню стандарту на рівень бізнес-процесів організації тривали більше 3-х років. Технічний директор, Костянтин Леонтієв, який представляв «Радій» каже, що зміни процесів та людей, – їх навичок, мислення та поведінки, – були набагато важчими, ніж вихід на необхідні технічні параметри самої продукції «Радій». Але завдяки цим змінам, «Радій» здатен сьогодні швидко виробляти нові продукти та рішення найвищого рівня безпеки.

Кейс «Радій» є класичним для розуміння того, як сертифікація по міжнародним стандартам допомагає вийти на міжнародні ринки та покращити конкурентоздатність підприємства.

Не менш цікавою була доповідь пари – Дмитра Ляха (Інтерпайп) та Руслана Назаренко (IT-Enterprise) про впровадження стандарту ISO 22400 на Інтерпайп. Впродовж 5 останніх років холдинг все більше профілює та покращує систему управління виробничими КПЕ, де фокус йде на показниках ЗЕО (ОЕЕ). Вимірювання складовими ЗЕО (якість, доступність, продуктивність) налагоджене в автоматичному режимі по більшості заводів холдингу, що дозволило більш ефективно управляти зонами втрат та, відповідно, покращувати фінансово-економічні показники.

Цікавою була панельна дискусія 5 експертів від кращих підприємств, задіяних в проєкті aCampus. Євген Ковнір та Василь Лисенко (ДТЕК), Сергій Чуприков (Метінвест-діджитал), Дмитро Лях (Інтерпайп) та Костянтин Леонтієв (Радій) разом коментували особливості впровадження міжнародних стандартів в Україні. Хоча 5 стандартів aCampus у своїй більшості ще не стали основою технічних політик цих підприємств, рух в напрямі стандартизації та зростання ролі стандартів в цих політиках в цих компаніях існує,  й нарощується. Цікавим був приклад ДТЕК по стандартизації вимог в сфері ТЕС та вітрових електростанцій. Василь Лисенко приніс з собою чисельні корпоративні керівництва, які відображають роль стандартів та вимог до персоналу станцій.

Таким чином, підприємства дружно відкинули певні сумніви щодо стану та якості технічних політик, що прозвучали в останній аналітичній статті від голови ТК 185. І навіть якщо на конференції це демонстрували найбільш передові підприємства, результати aCampus говорять про те, що все більше промислових підприємств переймається питаннями відповідності своїї регламентів міжнародним стандартам.

Доповіді експертів проєкту

Після обіду доповіді представили 3 команди проєкту, а також інші запрошені експерти. Олександр Пупена (НУХТ) розповів про особливості виконаної роботи на прикладах IEC 61512 та IEC 62264;
Євген Бабешко (ХАІ) – про IEC 61508/IEC 62443; Олександр Степанець (КПІ) – про ISO 22400. В цій же секції виступали Павло Осинський з пропозиціями Softprom by ERC по кібер-безпеці в АСУТП, а Володимир Патрахін з «Індасофт-Україна» – про системи автоматизованого обліку та диспетчеризації, які є основою для систем керування виробничими КПЕ.

«Індасофт-Україна» також був визнаний, як краща компанія проєкту aCampus серед інтеграторів та розробників, яка продемонструвала найбільшу відповідність стандартам в своїх практиках та кейсах. Разом з ПАТ «НВП Радій» вони отримали відповідні сертифікати.

В паралельній секції виступали Андрій Заблоцький (группа АССА) – про хід виконання умов для промислового безвізу в ЄС (АССА); Олександр Щербатюк (Укроргсинтез) – про ВІМ стандарти; Євген Ковнір (ДТЕК) – про важливість цифрової культури персоналу, необхідної для досягнення максимального ефекту від встановлених систем АСУ, а Леся Соболевська резюмувала досвід створення колаборативних команд в проєкті aCampus.

На фото нижче – команда проєкту aCampus.

В цілому конференція пройшла на високому рівні. Гарні оцінки результатам та команді проєкту дали партнери. Генеральний директор ДП УкрНДНЦ Ганна Лісіна сказала, що дана робота є прикладом для інших Технічних комітетів в чисельних аспектах – особливо, в аспектах залучення підприємств та співпраці між різними категоріями учасників ринку. Олександр Щербатюк, який працює в ТК по ВІМ стандартам каже, що методи роботи в aCampus дуже зацікавили їх експертні спільноту, – вони надихають й задають орієнтири розвитку. Високі оцінки команді проєкту дають також колеги від GIZ.

на фото, зліва направо – Василь Мироненко (керівник проекту aCampus), Олександр Юрчак (голова ТК 185), представники GIZ – Олена Базирь та Сергій Пономарьов.

«Що далі» – робота ТК 185 продовжується

Проєкт aCampus завершується. В плані робіт залишився випуску фінального звіту англійською мовою та інші питання звітності. Яка наступний порядок денний для технічних експертів?

Результати проєкту будуть розглянуті також на наступному, розширенному засіданні ТК 185, яке відбудеться в березні. На ньому будуть розглянуті питання продовження промоції матеріалів перекладених стандартів, співпраці з ДП УкрНДНЦ, вибору нових стандартів для роботи на 2020 рік, питання фінансування ТК.

Від імені АППАУ та Технічного комітету 185, виконавча дирекція дякує німецькому товариству міжнародної співпраці GIZ за надану фінансову допомогу. Завдяки цьому робота ТК 185 вийшла на зовсім інший рівень, а ринок отримав потужний імпульс для розвитку в сфері стандартизації. Ми дякуємо ДП УкрНДНЦ, партнерам та всій команді проєкту aCampus. Офіцйна, публічна частина проєкту завершена.

А робота ТК 185 продовжується – і вже на новому рівні.

Виконавча дирекція АППАУ

Матеріали по темі публікації:

1 коментар до "Заключна конференція проекту aCampus – звіт"

  1. Молодці! Дуже приємна інформація.
    Особливий позитив викликає багато нових імен та назв підприємств та організацій.
    Україно, ще не все втрачено! Ще є порох у пороховницях!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.