Як розрахувати ОЕЕ в 5 простих кроків

Розрахунок та покращення показника загальної ефективності встановленого обладнання (ОЕЕ – Overall Equipment Effectiveness) завжди дає користь організації. Особливо, коли ви порівнюєте себе з кращими (бенчмаркинговими) галузевими або ж світовими показниками ОЕЕ. Загальна експертна думка говорить про кращий світовий рівень ОЕЕ в 85% і вище. Але більшість виробників мають ОЕЕ на рівні 30-60%. Крім того, часто на таких заводах можуть бути варіації, коли денний ОЕЕ опускається до 10%.

Теоретично, розрахунок ОЕЕ є простим. Це формула:

ОЕЕ = Безперебійність роботи x Продуктивність x Якість

Для цих показників так само є кращі бенчмаркингові орієнтири. Коли Безперебійність є на рівні 90%, Продуктивність – 95%, Якість (як відсутність браку) становить 99,9%, – то на виході ви й маєте ОЕЕ в 85%.

Багато виробників думають, що вони вже мають ефективність на рівні 85-90%, позаяк вони вимірюють складові ОЕЕ. Але часто це не так й ви не бачите повної картини, тому що вам бракує деталей. Насправді, їх неважко знайти – ось простий спосіб як розрахувати ОЕЕ в 5 простих кроків:

 1. ВИРОБНИЧА ЛІНІЯ
  Оберіть виробничу лінію, дільницю або машину на якій ви проводите розрахунок. Оберіть краще ту, на якій можливий точніший облік складових ОЕЕ.
 2. РОЗРАХУНОК ОЕЕ ЗА ПЕРІОД ЧАСУ
  Оберіть період часу достатньо довгий, щоб зафіксувати в загальному показнику Безперебійності (часто також використовують термін «Експлуатаційна готовність») типові зупинки. Наприклад, якщо ваша лінія працює 2 дні і потім має зупинитись на процес санітарного чищення на 4 години на кожній третій день, то ваш період часу складатиме 3 дні.
 3. НЕ ЗАПЛАНОВАНИЙ ЧАС ЗУПИНОК
  Під час розрахунку ОЕЕ ви мусите визначити на скільки хвилин лінія була взагалі виключена з планів виробництва. При цьому варто зазначити, що час на зміну оснастки, очищення, обслуговування тощо є відповідним виробничим завданням – мова не про це. Мова про час, коли немає ніяких виробничих потреб. Наприклад, коли ваш цех працює тільки в 2 зміни, то очевидно, що 3-ї зміни просто немає в плані. Але коли 3-я зміна планується для превентивного обслуговування (ППР), то це має бути в запланованому часі.
 4. РІВЕНЬ ПРОДУКТИВНОСТІ
  Ви будете знати реальний теоретичний рівень продуктивності лінії, базуючись на специфікації обладнання для кожного типу продукції (SKU), що виготовляється за період часу. Цей час обладнання мав бути вказаний під час купівлі вашої машини чи лінії, але це може не відповідати реальному рівню, що є насправді (кількість виготовлених одиниць продукції з годину чи хвилину). При цьому варто відмітити, що інформація з інструкції обладнання може відрізнятись від того, як ваше обладнання працювало в кращі дні на максимумі продуктивності.
 5. ЯКІСТЬ ПРОДУКЦІЇ
  Для кожної типу продукції (SKU) ви маєте знати кількість якісної продукції, що відповідає вашим технічним умовам й відповідно до теоретичного рівня кожного (тобто, потрібно розрізняти ці показники по відношенню до рівня на виході – окремі компоненти, готові продукти, ящики, палети тощо). Коли всі SKU, що беруться для розрахунку ОЕЕ  мають однаковий теоретичний рівень, значть ви маєте нарешті всю інформацію для того, щоб здійснити розрахунок.

Отже, тепер ви знаєте як розрахувати ОЕЕ. Успіхів вам в розрахунку та постійному покращенні ОЕЕ.

Переклад, – по матеріалам Parsec.

Коментарі АППАУ

Для тих хто вперше знайомиться з ОЕЕ, декілька важливих коментарів:

 1. Згідно даних Aberdeen Group, покращення ОЕЕ всього на декілька відсотків може давати значний приріст прибутку (деякі приклади). На розвинутих виробництвах показник ОЕЕ набагато більш вагомий для управління прибутком, ніж скажімо управління собівартістю. Простіше кажучи, всі розмови про прибуток, ROI тощо не мають сенсу допоки ви не вимірюєте ОЕЕ.
 2. ОЕЕ є одним з більше 30 KPI стандарту ISO 22400, що визначає систему виробничих KPI. Цей стандарт на сьогодні є в планах гармонізації (переведення на рівень ДСТУ) Технічного комітету 185 «промислова автоматизація». Над ним працює група експертів, куди входить декілька відомих виробників – членів АППАУ. Група займається не тільки питаннями стандартизації, а в цілому поширенням кращих практик в управлінні ОЕЕ та іншими КРІ. Ця група – як і інші в ТК 185 є відкритими для приєднання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.