Skip links

Головний виклик – як вижити й перемогти

З перших днів війни члени АППАУ зосередили свої сили та ресурси на 3х головних напрямах  – убезпеченні співробітників, їх сімей; допомозі ЗСУ, державі та громадам в протистоянні російській агресії та в розбудові нового, економічного фронту. Ця публікація – про наші ініціативи на останньому напрямі, виконавча дирекція закликає всіх членів АППАУ приєднуватись до них.

Перехід від розвитку до виживання

Аженда розвитку та отримання кращих доходів до війни, під час війни змінюються на елементарне – «як вижити». Наша країна несе катастрофічні втрати в економіці, які торкнуться кожного представника бізнесу. Війна переходить в затяжну фазу й буде ще тривати, як мінімум від 3 до 6 місяців, окремі аналітики прогнозують до 12 місяців. Згідно даних Аналітичного центру Industry4Ukraine (див. дайджест №3), з економіки випали регіони, які дають більше 50% ВВП; в країні вже зруйновано 3500 об’єктів інфраструктури; відбулись радикальні зміни в демографії – з країни виїхало 4 млн громадян; через блокаду морських шляхів зупинили роботу найбільші експортери гірничо-металургійного комплексу та с-господарства; наразі продовжують роботу в повному обсязі не більше 20% підприємств.

Разом це означає, що в 2022 ми втратимо не менше 50% ВВП (прогноз Нац. банку). Аналітики кажуть, що відновлення може зайняти до 5 років. Для пересічного бізнесу, особливо малого та середнього (МСП) це означає значне зниження доходів компаній (в середньому до 40%) та втрату кадрів, що разом може вести до розпаду фірм.

Перед кожним керівником бізнесу стають питання, які ми вже бачили в 2014. І суть яких зводиться до простого – як вижити?

Ініціативи АППАУ весни 2022

З другого тижня війни виконавча дирекція спільно з нашими передовими членами працює над низкою ініціатив, які, власне, й націлені на допомогу нашим членам в їх економічному виживанні.

Стратегія №1 – КОНСОЛІДАЦІЯ: Створення Українського кластерного альянсу (УКА).

Аналізуючи стан АППАУ та багатьох наших партнерів, в першу чергу кластерів ІАМ в умовах війни, ми спостерігаємо значне скорочення ресурсного потенціалу та спроможностей реагувати на нові виклики, в першу чергу, економічні. Причини не варто коментувати, але усвідомлення того, що ми повинні діяти значно більш консолідовано на економічному фронті, приходить не відразу й не до всіх керівників.  Чимало керівників продовжує діяти фрагментарно та вузько – виключно в рамках свого «близького кола», тобто, найближчих клієнтів та-чи постачальників. Подібна поведінка не має значної перспективи, оскільки значний вплив на економіку можуть тільки ініціативи, згруповані по великим секторам – галузям чи технологічним напрямам, і які насправді, під час війни керуються великими та впливовими акторами – в першу чергу ЦОВВ та військовими адміністраціями, але також впливовими міжнародними партнерами та бізнес-об’єднаннями.   

АППАУ слідує саме такій логіці. Базуючись на наших попередніх напрацюваннях кластерного розвиту, АППАУ стала лідером нової ініціативи – об’єднання кластерів України, – “Українського кластерного альянсу” (УКА). В УКА можуть входити як регіональні чи галузеві кластери, так і національні бізнес-асоціації, як АППАУ, які сповідують кластерні принципи в своїй організації та роботі. 

Зараз до УКА приєдналось 20 таких бізнес-об’єднань, які в свою чергу об’єднують більше 1200 підприємств країни. Крім вже добре знайомих партнерів з секторів ІАМ, багатьом членам АППАУ необхідно кооперуватись з колегами з секторів автопрому, агро-індустрії, легкої та меблевої промисловості, та інших – їх кількість зростає. Наразі мова йде не стільки про їх діджиталізацію чи автоматизацію, як про вирішення спільних проблем

  • допомоги критичним індустріям (харчова, фармацевтична, ліки…) та критичної інфраструктури в забезпеченні безперебійної роботи. Тут додана цінність членів АППАУ може бути величезною – адже мова в тому числі, про інжинірингові послуги та ТОіР.
  • релокації фірм в безпечні регіони та реалокація їх персоналу (забезпечення роботою та новими замовленнями)
  • спільний вихід на міжнародні ринки – отримання замовлень, сировини та гуманітарної допомоги, тощо.

Всі ці ініціативи в УКА вирішуються спільно й частина членів АППАУ вже бере активну участь в оперативних нарадах конкретних проектів, які відбуваються в УКА майже щоденно. Створений портфель нових, 14 проектів, чимало з яких дуже тісно перетинаються з попередніми напрацюваннями АППАУ, детальніше – див стратегії 2 та 3, – зараз вони об’єднуються з іншими кластерами – як по ресурсам, так і по форматам взаємодії.

Аналізуючи перші результати цієї стратегії, можна сказати, що УКА – це потужний каталізатор обєднання та посилення спільних ресурсів, а також єднання наших кластерів зі світом. Це  значить, що й члени АППАУ зможуть знайти нових партнерів та допомогу в цих важких умовах. Деталі про УКА – тут.

Стратегія №2 – «відновлення ЛДВ в Україні + повна блокада ЛДВ в РФ»

З точки зору підтримки життєдіяльності виробничих підприємств, найбільша проблема в перші тижні війни виникла в розриві ланцюжків постачань та доданої вартості (supply chain та ЛДВ, далі використовуємо один узагальнений термін «ЛДВ»). Є 3 головні чинники цього явища

  • Перше й найголовніше – порушення логістики, в першу чергу, морських шляхів, а також авіа-сполучень. Як результат, тисячі підприємств й досі не можуть відвантажувати свою продукцію на експорт, й так само, приймати імпортні товари.
  • Друге – це порушення внутрішніх ЛДВ. Багато підприємств України були зв’язані в одні ЛДВ. Зараз, – коли зупинились металургійні та машинобудівні підприємства сходу та півдня, це моментально «аукнулось» на тисячі інших підприємств в безпечних регіонах. У них виникли великі проблеми в постачанні сировини, комплектуючих та матеріалів – отже, навіть в безпечних умовах, вони не можуть працювати повноцін
  • Третє – це вихід з ринку переважної частини імпортерів. Вони припинили свою роботу й включили в дію умови форс-мажорних обставин. Сюди попадає більшість лідерів ринку промислової автоматизації та ІТ.

Оскільки на цьому ринку в частині компонентів та продуктів автоматизації домінує імпорт (до 90%), АППАУ вийшла з ініціативами якомога швидшого відновлення роботи імпортерів.  Власне, на формування цих пропозицій вплинув й інший чинник. В перші ж тижні війни виявилось, що провідні бренди промислової автоматизації та ІТ вийшли з України, але продовжують роботу на ринку РФ. Лідери нашого ринку Siemens та Schneider Electric й досі фігурують в переліку компаній «які призупинили інвестиції, але продовжують роботу в РФ». Іншими словами, пресловуті санкції працюють навпаки – блокується саме український ринок, а не російський.

Самі бренди на своїх корпоративних сторінках кажуть, що вони припинили поставки, але в рейтингах міжнародних агенцій, які ведуть облік по всім великим міжнародним брендам, цього не видно – Шнейдер та Сіменс й надалі в цій категорії. Ця плутанина є недопустимою для членів нашої спільноти, й, звісно, ми вимагаємо пояснень. Адже репутаційний удар несуть не тільки представники цих та подібних брендів, але й всі їхні партнери – системні інтегратори, дистрибутори, щитовики, університети тощо, які становлять переважну більшість в нашій асоціації.

Відповідно, наша спільна ініціатива ( крім АППАУ в ній ще 6 високотехнологічних кластерів УКА) наразі зводиться до колективного звернення до всіх міжнародних брендів з кількома пропозиціями

  1. До менеджменту всіх українських філій – пояснити українським споживачам, що відбувається, зокрема, чи дійсно робота в РФ продовжується, чому, й коли їх компанії вернуться до роботи в Україні.   
  2. Вийти за рамки business as usual й проявити значно більшу солідарність з українськими клієнтами та партнерами. Зокрема, ми пропонуємо 3 напрями включення допомоги від брендів –
    1. Створення спільного (для всіх брендів) фону підтримки українських фірм, їх клієнтів, найбільш постраждалих від військових дій
    2. Приєднання до ініціатив АППАУ та УКА щодо моніторингу потреб критичних індустрій та консолідації зусиль в допомозі їм
    3. Створення додаткових замовлень для українських інженерних компаній закордоном шляхом мобілізації їх корпоративних можливостей.

По цій ініціативі було кілька статей, обговорень в соц. мережах та окрема нарада членів АППАУ. На сьогодні листи роз’яснення щодо припинення роботи своїх брендів в РФ та підтвердження роботи в Україні надали тільки «Фанук-України» (FANUC) та «Індасофт-Україна», дистрибутор GE Digital та Emerson Machine Automation Solutions  (не плутати з Emerson Electric). Ми бачимо також повідомлення про відновлення роботи офісів Rittal. Велика подяка нашим членам за цю прозору позицію!

Натомість, співробітники «Шнейдер Україна» та «Сіменс України» й досі (через 1 місяць війни!) прикриваються посиланнями з корпоративних сайтів, жоден з яких не дає реального розуміння щодо ситуації в РФ, так само, як є не зрозумілими їх політики та плани в Україні.

Виконавча дирекція АППАУ ще раз наголошує, що подібна поведінка завдає сильного репутаційного удару по імені брендів – лідерів ринку. Саме ви є відповідальними за можливий обрив ЛДВ в критичних індустріях, щодо може вести до їх зупинки, оскільки в певний момент для них може бракувати того чи іншого критичного компоненту вашого виробництва.

Спільнота АППАУ й далі очікує зрозумілих та повних пояснень брендів на їх корпоративних сайтах й ми будемо продовжувати цей тиск всіма можливими нам засобами до повного прояснення ситуації.

АППАУ не буде сприймати як «подвиг» брендів просто відновлення роботи в Україні. На фоні багатомільонних та цільових програм допомоги українським містам та громадам від українських корпорацій, на фоні величезних втрат нашої економіки, міст та громад, заяви світових брендів про допомогу міжнародному червоному хресту (і який насправді співпрацює зі злочинним кремлівським урядом) виглядають гротескно, якщо не сумно.

Чому ви не можете організувати пряму допомогу вашим клієнтам в Україні? Й вже зараз?

Стратегія №3 – прискорення в програмах інтернаціоналізації, створення нових ініціатив міжнародної допомоги

В умовах стрімкого падіння внутрішніх ринків експорт та інтераціоналізація є мало чи не єдиною стратегією виживання для багатьох секторів економіки. Відповідно, дирекція АППАУ пропонує своїм членам активізацію по 3-м напрямам цієї категорії

  1. Включення «вікон допомоги» українським підприємствам

Перше вікно допомоги включено на платформі ЕССР (European Cluster Collaboration Platform). Тут українські кластери (в тому числі від АППАУ) можуть постити будь-які свої запити про допомогу сировини, матеріалів, гуманітарної допомоги тощо. Наразі розміщено понад 60 заявок від різних МСП. Ми також організували прямі – міжкластерні зустрічі з єврокластерами. В квітні вони пройдуть за секторами Легкої промисловості, Харчової, Інжинірингу – Автоматизації – Машинобудування, Меблевої та інших галузей.

Подібні інтерфейси (маркетплейси) та дії зараз обговорюються ще з 2-ма інституціями – мережею CSIA (американської асоціації системних інтеграторів) та DIH (Digital innovation hubs). Ці мережі можуть мобілізувати допомогу відповідно для категорій наших інжинірингових компаній та розробників – інноваторів І4.0.

2. Значна активізація в напрямі фандрейзингу

Ми також мобілізуємо всі ресурси нашої спільноти на краще використання доступних євро-фондів. Готовність допомагати Україні від десятків наших євро-партнерів є величезною. Натомість, варто розуміти, що по механізмам та процедурам, надання цієї допомоги має цілий ряд обмежень. Тому членам нашої спільноти потрібно проявляти проактивність й розуміти ці канали допомоги, спочатку, в тих рамках які вже існують. Наприклад, зараз є близько 10 відкритих колів (грантових заявок) різних європейських проектів (суми від 200 тис євро до кількох мільйонів). Консорціуми чи організатори з задоволенням включать в них учасників від України. Але якщо ми не подаємось, не проявляємо інтересу до пропозицій (а їх чимало), не ініціюємо зустрічні пропозиції – то звісно не буде ніякої допомоги.

В березні АППАУ спільно з DIH «КПІ» провели кілька нарад на цю тему й сформулювали повний перелік пропозицій в цій сфері до європейських колег, а також українських учасників. Свіжий приклад перемоги в BOWI (cеред переможців і член АППАУ, IT-Enterprise) доводить, що приймати участь в таких конкурсах – варто. Цей приклад є також показовим щодо нашої ролі в таких конкурсах й необхідності програм як EIF. Проект BOWI був ініційований виконавчою дирекцією АППАУ ще в 2020, але реально почав працювати тільки в травні 2021. Тобто, менш ніж за рік, ми привнесли фінансування нашим партнерам та учасникам ринку на 340 тис євро. Але мова також про втрачені мільйони – саме через низьку активність учасників нашої спільноти.

3. Аутсорс інжинірингу та системної інтеграції

Це нова ініціатива, але яка має дуже значні перспективи. Мова йде про формування бази вільного ресурсу в фірмах системної інтеграції АСУТП-ІТ та розробників І4.0. Ця база комунікується до партнерів CSIA, які в свою чергу виступають амбасадорами перед іншими світовими асоціаціями (MESA, ISA, VDMA тощо). В найближчі 2 тижні планується великий вебінар з ними на тему обговорення щодо залучення наших інженерів до їх контрактів. З боку АППАУ цей напряму курують спільно Андрій Бородюк, директор з розвитку бізнесу та Андрій Гуменний (СЕО “САС”). Отже, перспектива – це системний запуск аутсоурсингових послуг в інжинірингу. Крім системних інтеграторів, подібна база ресурсу розробляється для проектувальників.

Як ви бачите, за місяць ми провели велику роботу по мобілізації наших ресурсів та формування спільних ініціатив. Від членів АППАУ ми очікуємо більшої проактивності та долучення. Й звісно, приймаються всі ваші зустрічні ініціативи – вижити й перемогти в ці важкі часи ми можемо тільки разом. Хочемо звернути увагу, що єдиним та головним внутрішнім інструментом сполучення стає зараз наша платформа метчмейкингу – саме тут ви можете задекларувати свої потреби, а також пропозиції допомоги спільноті. В найближчі тижні сюди буде доданий також функціонал по фандрейзингу (ведення повного переліку наявних грантів).

Користуючись нагодою, ми також запрошуємо до членства в АППАУ всіх учасників ринку, в першу чергу, інжинірингові компанії та розробників систем керування – для вас умови участі на час війни можуть можуть бути пільговими або взагалі безкоштовними, в залежності від вашої ситуацїі.

 Для довідок чи пропозицій – пишіть на info@appau.org.ua

Виконавча дирекція АППАУ

Leave a comment

This website uses cookies to improve your web experience.