Програма EIF – реальний запуск
5-річні намагання АППАУ розгорнути фандрейзинг в сфері Індустрії 4.0 завершуються створенням власного проектного офісу. Віднині АППАУ самостійно реалізує функції інформаційного брокериджу в цій сфері, створює спільно з технічними університетами функцію технологічного брокериджу й разом з іншими учасниками екосистеми (консультантами) буде покращувати показники подачі в євро-програмах.
Головні зміни в програмі EIF в 2021
Програма EIF (Export – Internationalization – Fundraising) виникла в червні 2020 як наслідок чергової спроби спільноти АППАУ наблизитись до прийняття ряду викликів у вказаних областях, й де саме фандрейзинг є тригером змін. Адже саме доступ до фондів відкриває шлях до прискореного розвитку інновацій для численних учасників нашої асоціації, а за тим, також й до інтернаціоналізації та екпорту. Ця програма є логічним продовженням перших спроб від 2016 (програма Exporec), яка була орієнтована виключно на експорт, і яка не пішла по тій же причині – відсутності фінансування.
В 2020 АППАУ чітко розділили всі процеси по фандрейзингу в І4.0 на 3 великі етапи, рис 1 й організувала розподіл робіт та відносин по всьому колу учасників програми – виконавча дирекція АППАУ – інноватори І4.0 – вибране коло консультантів з фандрейзингу.
Але ставка в 2020 на консультантів – партнерів АППАУ в перших двох етапах себе не виправдала. 8 місяців перемовин та нарад не дали на виході нічого. Зрештою, ми прийняли рішення про створення власного проектного офісу з фандрейзингу. Зараз він ще зовсім малий (2 особи), але поступово ми будемо нарощувати ці ресурси, в першу чергу, шляхом об’єднання та координації з Центрами 4.0 та DIH, для яких функція фандрейзингу має бути так само органічною.
Отже, всі головні зміни на даний момент:
- Функція інформаційного брокериджу вже запущена. Виконавча дирекція АППАУ самостійно веде базу даних грантових проектів в якому щомісячно перебуває 15-20 діючих грантових проектів Індустрії 4.0 на суму більше 2 млн євро. Ми щотижнево інформуємо учасників програми EIF інформаційним дайджестом про зміни в портфелі, та висвітлюємо окремі нові проекти. Також щотижня відбуваються наради щодо найбільш цікавих чи проблемних грантів.
- Ми також розпочали реалізацію процесу В – технологічного брокериджу. Ця частина найважча, оскільки апелює до наявності кваліфікованих технічних експертів, спроможних швидко пояснити інтересантам того чи іншого гранту технічні та технологічні особливості колу. Й складність полягає в тому, що технологій І4.0 та особливостей їх застосування дійсно багато й тут потрібен справді високий рівень – адже варто усвідомлювати, що ми йдемо з запізненням на 5+ років по відношенню до ЄС й конкуренція у вказаних грантах є дуже великою. По окремим частинам (як свіжий грант по стандартам) ми беремо цю функцію на себе, але загалом ми розпочали створення бази даних технічних експертів та вже маємо пропозицію по їх залученню.
- В процесі реалізації процесів А й В, вже запущений також процес matchmaking-у – тобто, ми інформуємо членів спільноти, які найкраще на нашу думку підходять під той чи інший грант, індивідуально й додатково аргументуємо, чому саме цей кол їм підходить. З початку дії цієї послуги ми інформували таким чином близько 20 різних компаній та партнерів.
- З урахуванням наших інтересів в розвитку кластерів Індустрії 4.0 ми також розширили рамки застосування цих послуг на відповідні кластери з Запоріжжя, Харкова, Миколаєва та Вінниці. Координатори відповідних кластерів про це вже інформовані.
- Ми також розпочали власну подачу грантових заявок в грантах, які доступні для нас як асоціації – перші 2 заявки відправлені в травні.
Окремо сформована також проектна заявка для донорів під цю послугу, як самодостатній проект. Адже очевидно, що розгортання цієї послуги потребує цільового ресурсу й в контексті поточних наших можливостей – це радше експеримент, який без фінансової підтримки на початковому етапі може захлинутись так само, як і попередні спроби 2016- 20 рр.
Разом з тим ми діємо вже – зрозуміло, що гаяти час не варто. Адже багато цілком доступних колів проходить на наших очах й українські учасники про них взагалі нічого не знають. Скільки подібних можливостей за попередні роки ми втратили важко сказати. Ясно тільки, що процес А (рис. 1) – є стартовим й найголовнішим на даному етапі розвитку. Саме тому, АППАУ бере його повністю під свій контроль.
Завдяки нашому фокусу на цій сфері діяльності ми маємо вже певні маленькі перемоги. В квітні АППАУ стала контактною точкою I4MS. Це окрема під-програма в Horizon 2020, яка націлена саме на прискорення діджиталізації промислових МСП. Друга новина – це отримання нашим Центром 4.0 в КПІ статусу DIH (Digital Innovation Hub), чому в великій мірі сприяла АППАУ. Приєдання до мережі DIH відразу відкриває нові можливості фандрейзингу, адже чимало євро-програм орієнтовані саме на DIH. По-суті, тільки зараз ми починаємо розуміти можливості цієї мережі й будемо активно приєднувати до неї інші технічні університети країни.
Ми маємо також вже перші перемоги, – дивіться анонс про виграш проекту BOWI для КПІ.
Оновлена пропозиція цінності
Наша кінцева мета незмінна й вона визначена в програмі EIF в 2020 – ми хочемо забезпечити кожного українського інноватора Індустрії 4.0, члена нашої спільноти, необхідним фондом розвитку інновацій. Для цього ми системно відпрацьовуємо «лійку фандрейзингу» в Індустрії 4.0, модель якої включає наступні цільові показники:
- Створення портфелю грантів. В травні в нашому портфелі було 12 колів, в липні вже 20, й ми передбачаємо зростання до листопада до 30-50, – до моніторингу євро-програм з часом ми додамо інші світові, й також українські, дотичні до Індустрії 4.0.
- Кількість виданих проектних заявок – не менше 10 на квартал (40 на рік).
- Виграні гранти – не менше 7 проектів вже в 2021 з поступовим зростанням на 30-50% в наступні роки.
Іншими словами, мова йде про системний та умовно «масовий» доступ до європейських та інших фондів. Зараз, цей доступ мають та реалізують буквально лічені фірми нашої спільноти й ця ситуація практично не змінювалась останні роки. Тобто, в середньому для МСП в Індустрії 4.0 ми виграємо по 1-2 гранти на рік, тоді як наша попередня оцінка говорить, що цей показник може сягати не менше 20 проектів на рік.
Таким чином, оновлена в 2021 пропозиція цінності нашої послуги по фандрейзингу в програмі EIF складається з 3-х головних компонентів:
- Надання повної та релевантної інформації про поточні гранти – для цього ми й налагоджуємо власну функцію інформаційного брокериджу. Як було зазначено вище, цільовим показником тут є кількість грантів в моніторингу.
- Сприяння проходженню перших кроків в процесі підготовки заявки – від визначення «чи варто в це інвестувати свій час», й до консультацій, просвіти та освіти. Як було вже сказано, це комбінована функція індивідуальних консультацій та технологічного брокериджу. Останнє АППАУ буде реалізовувати спільно з партнерами технічними університетами.
- Значне зростання всієї екосистеми української Індустрії 4.0 та покращення ефективності у взаємодії. Якщо попередні 2 цінності є індивідуальними (тобто, бенефіціаром є окрема організація чи індивідуум), то тут мова йде про всю спільноту. Досягнути поставлених цілей неможливо без тісної співпраці з широким колом експертів (як технічних, так і з фандрейзингу), фірм-розробників, інноваторів 4.0 та споживачів технологій 4.0 (в першу чергу, промислових підприємств).
Ця пропозиція діє для всіх членів АППАУ та членів кластерів типу ІАМ – Індустрії 4.0 з Запоріжжя, Харкова, Миколаєва та Вінниці. Натомість, проектний офіс АППАУ встановить контроль за дотриманням умов конфіденційності – іншими словами, ці послуги є закритими для інших учасників ринку. Причина банальна – по-іншому ми не зможемо окупити свої витрати на реалізацію цієї послуги.
Перші кроки для учасників програми EIF
Отже, якими мають бути перші 3 кроки для учасників – потенційних користувачів цієї послуги:
- Перевірте чи входите ви (ваша організація) в діючі члени відповідних кластерних організацій – АППАУ, кластер ІАМ в Запоріжжя, кластер ІАМ Харків, Морський кластер України, Вінницький кластер промислової автоматизації та приладобудування. Якщо ні, ця послуга для вас не діє – вам потрібно спочатку приєднатись до ближчого для вас кластеру.
- Якщо ви є учасником вказаних кластерів, – заповніть заявку на входження в програму EIF, що додається нижче. Відтак, ви відразу отримаєте доступ до портфелю грантових проектів й будете підписані на щотижневий інформаційний дайджест.
- Далі, регулярно приймайте участь в наших нарадах та мітапах – саме на них відбувається прояснення умов тих чи інших грантів.
Ну а далі – приймайте рішення про участь в тому чи іншому гранті, пишіть грантову заявку (допомога консультантів доступна) й здобувайте свої перемоги для розвитку інновацій.
Єдине виключення в правилі №1 є для технічних експертів, – в окремих випадках вони можуть входити в програму без приналежності їхніх організацій до членства в кластерних структурах. Для цього необхідно заповнити цю заявку, а форму що надається нижче, не потрібно заповнювати.
З будь-яких інших питань співпраці – звертайтесь на info@appau.org.ua
Виконавча дирекція АППАУ
Форма реєстрації для входження в програму EIF: