Skip links

Огляд системних інтеграторів АППАУ – до форуму 13–15 липня

До форуму 13–15 липня «Системна інтеграція промислових АСУ» надаємо огляд провідних системних інтеграторів АППАУ. Власне, вони є головними учасниками дискусій цього форуму й нашій аудиторії варто знати наперед, хто ці компанії, які їх головні успіхи та виклики, й що буде на форумі.

Сегментування в системній інтеграції

Системні інтегратори за визначенням – це компанії, що інтегрують обладнання та програмне забезпечення різних виробників для запуску цілісної, єдиної системи керування. Відповідно до цього, сегментація промислових системних інтеграторів в світі, й в меншій мірі в Україні, включає 5 головних категорій:

  1. Системні Інтегратори АСУ ТП (скорочено СІ АСУ ТП або АСК ТП, англійською – Control System Integrator, CSI) автоматизують виробництва в промисловості, енергетиці та інфраструктурі – тобто всюди, де є будь-які виробничі лінії та процеси. В Україні таких компаній більше 100, включно з невеликими групами інсталяторів, але «погоду на ринку» визначають максимум 20-30 найбільших. Абревіатура CSIA використовується в назві американської асоціації системних інтеграторів CSIA – Control System Integrator Association. Серед членів АППАУ СІ АСУТП багато й вони представлені далі.
  2. Системні інтегратори ІТ автоматизують окремі допоміжні бізнес-процеси в керуванні підприємствами (бухгалтерія, документообіг, логістика, маркетинг та продажі тощо), забезпечують цілісність ІТ-інфраструктури та керування всім підприємством (рівень ERP). Кількість їх в Україні, з урахуванням того, що ці процеси подібні в будь-яких сферах економіки є більшою. Точних даних в нас немає, але за орієнтованими підрахунками їх більше 300. Найсильнішим й типовим ІТ-інтегратором в спільноті АППАУ є IT-Enterprise.
  3. Технологічно-інжинірингові компанії – скорочення в Україні для цього сегменту не прийнято, тут введемо «ІК», в англомовних країнах часто використовується термін Process Engineering companies, PE – не плутати з ЕРС, якими часто виступають ген. підрядники, які не мають технологічних компетенцій. Ці компанії виконують роботи з технологічного проектування, комплектування технологічним обладнанням й виконують «під ключ» роботи з комплексного інжинірингу. Зазвичай, вони мають в себе департаменти АСУТП, які виконують функції внутрішнього системного інтегратора. Такі компанії, на відміну від категорії №1 мають більш вузьку галузеву орієнтацію, що пов’язано зі спеціалізацією в певній галузі та технології. Кількість таких компаній в Україні – до 50, але топ-10 як і в попередніх категоріях буде значно відрізнятись від інших своїми розмірами та можливостями. Типовим представником ІК компаній є ВГ «Техінсервіс», яка будує заводи «під ключ» в кількох галузях.
  4. Спеціалізовані системні інтегратори в машинобудуванні (англ. SI OEM) – спеціалізуються в наданні послуг для виробників машин та ліній. Наприклад, це може бути модернізація верстатів з ЧПУ, вивід машин або ліній на новий рівень функціоналу, або інтеграція в саме виробництво машин нових комплексів, як робототехніка. Типовим представником останнього є «Тріада-Зварка», яка постачає робототехнічні комплекси зварювання для підприємств машинобудування та металообробки.
  5. Інтегратори ОТ-ІТ зазвичай спеціалізуються в системах диспетчеризації виробницв та інфраструктурних об’єктів й тримають в себе компетенції від PLC-SCADA й до MES. Навпаки, вони рідко опускаються на рівень датчиків, КВПіА, приводів та виконавчих механізмів – тут працюють СІ АСУТП. Типовим представником зі спільноти АППАУ в цьому сегменті є компанія «Індасофт». Й в окремих проектах «Індасофт» співпрацює на рівні АСУТП з іншим інтегратором, членом АППАУ – «Системи Автоматизація Сервіс» (САС).

Окремо, можна говорити про нові тенденції як виділення МАС (Main Automation Contractor) – це компанії, які по-суті, є генпідрядниками в великих проектах автоматизації, зазвичай при будівництві нових великих об’єктів. Оскільки таких в Україні майже не будується, то цей сегмент не є розвинутим.

Представлення провідних інтеграторів

Системні інтегратори є частиною більш широкої інженерної спільноти України й подібно до інших сегментів (проєктувальними, розробники…), вони є чисельними й добре розвинутими. Провідні СІ України мають високий професійний рівень, збалансований склад фахівців, й спроможні виконувати повний комплекс робіт «під ключ». В межах пост-радянського простору за кількістю вони поступаються тільки РФ (там кількість інтеграторів СІ АСУТП сягає понад 400). Що стосується якості, всі наші провідні інтегратори є експортерами. Вони традиційно працювали по всім країнам колишнього Союзу, а в останні 5 років багато з них все більше переключається на ЄС та інші світові ринки. Відносно слабкими сторонами СІ АСУТП є низька (в порівнянні з ІТ-галуззю) спроможність працювати на глобальних ринках, готовність до кооперації та інтеграції в глобальні ланцюги доданої вартості (ГЛДВ), що пов’язано в першу чергу з пізнім переключенням з РФ та СНГ на інші ринки. В цій сфері, СІ АСУТП стоять радше ближче до вітчизняних машинобудівників, ніж до ІТ.

Коротко представимо найсильніших інтеграторів зі спільноти АППАУ та наших партнерів, які будуть на форумі 13-15 липня.

IT-Enterprise (Київ) є не тільки й не стільки ІТ-інтегратором, як одним з найбільших вітчизняних розробників програмних продуктів в найрізноманітніших сегментах ринку, в тому числі й поза межами промислових застосувань. Наприклад, компанія має рішення в е-торгівілі (Smart.Tender), автоматизації бухгалтерії та інших бізнес-процесів для МСП (український аналог 1С – Майстер. Бухгалтерія), й також успішно конкурує з SAP та низкою інших західних брендів в системах ERP. В промислових застосуваннях компанія є широко відомою в застосуваннях MES /APS, PDM / PLM, PdM (предиктивне обслуговування), а також в багатьох інших сегментах з використанням технологій Індустрії 4.0. В просування Індустрії 4.0, в тому числі, на загальнонаціональному рівні компанія інвестує великі кошти. Зокрема, саме завдяки IT-Enterprise ми знаємо форум Trans4mation й компанія є вітчизняним лідером по створенню серії відео-кейсів та інших розгорнутих кейс-стаді по Індустрії 4.0. В перший день форуму, IT-Enterprise представлятиме директор компанії Олег Щербатенко. Він є також головою правління АППАУ.

ВГ «Техінсервіс» позиціонується як український лідер в будівництві заводів «під ключ». Компанія має в своєму складі машинобудівний завод, велике проектне бюро, групи технологів по кільком ключовим напрямам спеціалізації, будівельно-монтажні підрозділи й великий департамент АСУТП. Таким чином, компанія інтегрує більшість функцій, необхідних для комплексних робіт в цій сфері. Унікальність компанії – саме в технологічних компетенціях. Їх компанія розвиває в кількох суміжних напрямах – секторах харчової галузі (спиртова, цукрова, дріжжева, інші), хімії та нафтохімії, а ще має окремі крос-галузеві рішення в енергетиці. Керівництво ВГ «Техінсервіс» глибоко переконане, що саме технологічний інжиніринг створює найбільшу додану цінність для промислових замовників. Без цих компетенцій, автоматизація чи ІТ не мають великого сенсу. На форумі 13–15 липня, від ВГ «Техінсервіс» виступить Генадій Кабальский, керівник проектів групи.

С-інжиніринг (Одеса) також має кілька профілів, включно з СІ АСУТП. Компанія вдало комбінує цю спеціалізацію з виробництвом електророзподільчих шаф (аж до високої напруги) та рішень в цій сфері, й таким чином може виконувати функції ген. підрядника по комплексу робіт автоматизацїі та енергозабезпеченню підприємств. Компанія є одним з кращих партнерів ДП «Сіменс Україна» й сертифікована по низці напрямів від цього вендора на виконання відповідних робіт в сфері промислової автоматизації, ІТ та електро розподільчих систем, й де саме виробництво включає не тільки збирання шаф, але також обробку металоконструкцій. «С-інжиніринг» має також окремі інноваційні, запатентовані розробки для елеваторів та терміналів SENUMAC та LEFFOL. Представляти компанію на форумі буде Артем Сорокін, директор департаменту проєктування компанії.

«Індасофт» (Київ), як вже було зазначено, є експертом в інтеграції АСУТП з системами вищого рівня (MES – ERP), а також об’єднання різних систем автоматизації в єдину АСОДУ. Ці рішення є досить актуальними для так званої проблеми «зоопарків» – наявності на підприємствах різнорідного автоматизованого обладнання від багатьох виробників, що спричинює в певний момент еволюції значні труднощі по інтеграції. В цих застосуваннях в 2020 вийшов кейс-стаді про реалізацію на фармацевтичному підприємстві «Юрія Фарм» – він дуже добре передає компетенції та переваги «Індасофт» в сфері диспетчеризації та поступового виводу підприємства на рівень MES / MOM. За майже 20 років роботи в різних країнах СНД «Індасофт» має більше 80 реалізацій АСОДУ – MES й 19 тис встановлених серверів PI System, які є основою інтеграційних рішень. Представляти компанію на форумі буде СЕО Сергій Євтушенко.

«Азов Контролз» (Маріуполь) є системним інтегратором АСУТП TerraWatt Group. Остання має свої підрозділи в Запоріжжі, Харкові, а також офіс в Німеччині. Крім системної інтеграції в групу входить також технологічний підрозділ з Харкова, є також інші. «Азов Контролз» – лідер в застосуванні АСУТП доменних печей – компанія має такі рішення на 6 об’єктах, й подібні системи є одними з найбільших та найскладніших в розмаїтті АСУТП. Компанія є також  єдиним в Україні сертифікованим інтегратором бренду Rockwell Automation, який є лідером промислової автоматизації в США. В спільноті АППАУ «Азов Контролз» відома постійним фокусом керівництва на розвитку бізнесу та професійного зростання. Компанія однією з перших реалізувала стратегію інтернаціоналізації в ЄС, й з 2016 року має постійні контракти з німецькими генпідрядниками. На форумі 13–15 липня заявлені 2 спікери від «Азов Контролз» – СЕО Андрій Калантаренко, та директор по міжнародним зв’язкам Антон Кротюк.

«Системи Автоматизація Сервіс» (САС, Харків) є також інтегратором АСУТП. Компанія має багато реалізацій в Нафтогазовій галузі й пропонує рішення автоматизації в застосуваннях компресорних станцій, газоперекачувальних агрегатів, установок осушки газу, газорозподільчих станцій тощо. САС має також окремий набір рішень по функційній безпеці в широкому спектрі вибухонебезпечних застосувань. В цій сфері компанія виступає також дистрибутором відповідних вендорів, як правило, європейських. САС – єдина в Україні компанія, що за нашою інформацією, входила до американської асоціації CSIA впродовж кількох років. В рамках АППАУ, САС є одним з найактивніших наших членів в Технічному Комітеті 185 «Промислова автоматизація» в комітетах по кібер-безпеці та функційній безпеці. 13 липня на форумі прийме участь засновник компанії «САС Лтд» Андрій Гуменний.

«Тріада – Зварка» (Traida Welding, Запоріжжя) відноситься до інтеграторів – розробників комплексних рішень в робототехнічних системах зварювання. В цій сфері компанія є лідером за кількістю інстальованих систем в Україні. Такі рішення є останнім часом досить затребуваними в Україні як у зв’язку з загальним трендом зростання роботехніки, так і з дефіцитом доступних зварювальників. Крім цих систем, компанія пропонує рішення в сфері адитивного виробництва, постачання зварювального обладнання та матеріалів, навчання персоналу та R&D. На форумі компанію представить СЕО Кирило Красносельський, який є також членом правління Запорізького кластеру «Інжиніринг – Автоматизація – Машинобудування» (ІАМ). Цей кластери динамічно розвивається в 2021 й «Тріада Зварка» є одним з рушіїв регіонального розвитку в інжинірингу та робототехніці.

aGnostic (Київ) є експертом в сфері обробки великих даних та штучного інтелекту, зокрема для застосувань предиктивної аналітики. Фірма, як стартап вийшла з материнської компанії SoftElegance, які є членом АППАУ з 2018 року. SoftElegance фігурує в аналітиці національного лендскейпу 2019 мало як не єдина аутсоурсингова компанія (чимало років на ринку США), яка повернулась на ринок України. Й справді, дебют a-Gnostic з ДТЕК в 2018 був успішним – компанія представила інноваційне рішення в предиктивній аналітиці з прогнозу споживання електроенергії. Потім ці рішення успішно застосувались в холдингах МХП, Метінвесті й інших великих підприємствах. Успіх a-Gnostic показує, що інноваційна складова є важливою в завоюванні довіри окремих замовників. Водночас, цей успіх був би навряд чи можливим без загального досвіду та бекграунду SoftElegance, в тому числі в розробках системних рішень. Представляти компанію на форумі буде Ярослав Недашковський, CTO компанії.

«Метінвест Діджитал» є дочірнім підприємством холдингу «Метінвест», яке пропонує консалтингові та інженерні послуги за низкою напрямів цифрової трансформації металургійних виробництв й за межами холдингу. Компанія сьогодні – це майже 900 кваліфікованих інженерів, 100+ проектів в активній фазі, 32 великих клієнти, 4 цифрові хаби. З огляду на нашу тезу «великі холдинги  як драйвери цифрової трансформації» від 2019, «Метінвест Діджитал» вирізняє зважений підхід до інновацій. Компанія намагається максимально використати існуючий потенціал представлених в Україні міжнародних брендів, а також передових системних інтеграторів. До певної міри, це роль МАС (Main Automation Contractor) й «Метінвест Діджитал» активно експериментує в пошуку нових рішень спільно з партнерами. Представляти компанію на форумі буде Сергій Чуприков, заступник керівника напрямку АСУ ТП.

«Восток-Інжиніринг» (Київ) виконує роботи з проєктування в залізничному, рельсовому транспорті, а також в машинобудуванні. Компанія має референції з Deutsche Bahn AG, німецькою залізничною компанію, яка є найбільшим залізничним оператором Німеччини, а сьогодні працює за подібним контрактом в Єгипті. Персонал компанії працює на сучасних САПР, серед яких виділяється бренд РТС. В 2020 розпочалась також співпраця «Восток Інжиніринг» з IT-Enterprise за напрямом PDM / PLC в експортному напрямі. Михайло Сорокін, СЕО компанії прийме участь в дискусіях форуму. Він є активним учасником низки ініціатив АППАУ, зокрема, він входив в роботу групу яка розробила 1-у галузеву концепцію цифрової трансформації по Укрзалізниці.

ДП «Укрдіпроважмаш» є провідним інститутом в проектуванні промислових об’єктів. Компетенції ДП «УКРДІПРОВАЖМАШ» в галузі промислового інжинірингу та проектування дозволяють виконувати, як комплексні проекти для об’єктів промисловості різноманітної направленості – від важкого, транспортного та енергетичного машинобудування – до різноманітних виробничих цехів та ділянок спеціалізованого напрямку – ливарні, гальванічні, термічні, механічні, малярні та інші виробництва.  Компанія має досвід реалізації проектів в Україні, Білорусі, Казахстані, Узбекистані, країнах Південної Азії та Китаю, чому сприяє глибоке знання нормативно-технічної та дозвільної документації різних країн та у відповідності до міжнародних стандартів. Участь в дискусіях форуму прийме Оксана Ситник, директор «Укрдіпроважмаш». Оксана є також членом правління Харківського кластеру ІАМ.

На жаль, через велике завантаження не буде на форумі Infocom Ltd (Запоріжжя), одного лідерів системної інтеграції АСУТП, й провідного розробника роботів в сегменті UGV (безпілотного наземного транспорту). Також варто знати про Saturn® Data International (Київ), який  має 25-річний досвід впровадження власних розробок класу APC (advanced process control), у першу чергу для рудо-збагачувальних фабрик ГЗК. В контексті дискусій форуму, варто згадати про «Нафтогазхім Сервіс» (Одеса) – потужного системного інтегратора АСУТП в Нафтогазі, це одна з небагатьох в Україні, хто пропонує обслуговування систем АСУТП на аутсоурсі. Більше про інтеграторів, які в входять в АППАУ дивіться на нашому сайті.

Головні виклики та питання дискусій форуму

Як бачимо, сильних інтеграторів в спільноті АППАУ багато й вони покривають всі головні галузі промисловості, енергетики та інфраструктури. АППАУ ідентифікує 2 головні та взаємопов’язані  виклики в розвитку системної інтеграції.

Перший – це розвиток внутрішнього ринку, який є надто малим для великої кількості інженерних фірм. Інтегратори, об’єднані в АППАУ, намагаються розвивати його через відповідні програми освіти та просвіти ринку, розвитку інновацій, підготовки кадрів, впровадження сучасних міжнародних стандартів, а також об’єднання та консолідації з більш широкими ініціативами промисловців.

Зокрема, в сфері впровадження інструментів промислових політик, ми спільно з іншими асоціаціями платформи Industry4Ukraine виступаємо за створення національної програми Індустрії 4.0, включно з прискореним розвитком інноваційних екосистем, створенням галузевих дорожніх карт цифрової трансформації, кластерів ІАМ, Центрів 4.0 та Digital Innovation Hubs тощо. Інтегратори, члени АППАУ є головними учасниками кількох робочих груп та комітетів на цій платформі.

Другий – це розвиток експорту – інтернаціоналізації та фандрейзингу. Програма з відповідною назвою EIF, (пере) запущена в травні 2021 й має на меті значний ріст в отриманні грантових коштів для інноваційного розвитку, а також експорту – інтернаціоналізації. В цій сфері АППАУ наразі тісно консолідується з молодими кластерами ІАМ з Харкова, Запоріжжя та Миколаєва. Зокрема, спільна експортна подія планується в Казахстані восени 2021.

Питання 4х головних дискусій форуму більше апелюють до спільного прийняття 1-го виклику. Наприклад, провідні інтегратори України давно готові до прийняття міжнародних стандартів, але наскільки готові до цього замовники? Або ж, інтегратори спільно з вендорами давно підіймають питання щодо нових програм й значно більшого фокусу в підготовці кадрів та інноваціях. Знову ж – яка роль в цих питаннях замовників, наскільки й в чому вони готові до консолідації та спільних дій? Інший ряд дискусійних питань апелює до низької платоспроможності українського замовників, звідки також слідує ряд негативних тенденцій, наслідком чого є виштовхування сильних інтеграторів на глобальні ринки з кращою маржою. Але якщо більшість сильних інтеграторів переключиться на світові ринки, яка це зробила ІТ-галузь, чи виграють від цього вітчизняні замовники?

Подібних питань чимало, й метою форуму є консолідація навколо кращих практик та рішень в системній інтеграції промислових АСУ через відкритий, публічний діалог інтеграторів з замовниками.

Окремо, в рамках форуму також працює онлайн платформа matchmaking-у, яка сполучає запити замовників з кращими інтеграторами АППАУ та кластерів ІАМ.

Детальна програма форуму, питання дискусій, реєстрація – дивіться за посиланням.

Виконавча дирекція АППАУ.

This website uses cookies to improve your web experience.